Apzināmies, ka tie, kuri šobrīd mācās skolā, būs nākamie meža saimnieki, īpašnieki, kopēji. Un sabiedrībai ir svarīgi, lai nākamā meža īpašnieku paaudze būtu zinošāka nekā tā, kas mežu kā īpašumu atguva 90.gadu sākumā. Uzskatu, ka jādara viss iespējamais, lai šodienas bērni, beidzot pamatskolu, būtu guvuši kaut nelielu izpratni par mežu. Mūsu mērķis ir veidot izpratni par mežu kā daudzfunkcionālu vidi, ne tikai kā vietu, kurā aug koki baļķiem un malkai.
Projekts nebeigsies ar Meža dienu noslēgumu, bet turpināsies ilgākā laika posmā. Mūsu meža mantiniekos tiks ietvertas dažādas akti-vitātes: gan izzinoši pasākumi dabā rudenī, ziemā un pavasarī, gan apkārtnes sakopšanas talkas, informatīvu materiālu sagatavošana par meža tēmu. Skolēni tiks rosināti uz diskusiju par to, kādam būtu jābūt meža mantiniekam, kādām zināšanām un īpašībām viņam jāpiemīt.
Projekta ietvaros virsmežniecība plāno uzsākt padziļinātu sadarbību ar mācību iestādēm, kurām ir padziļināta interese par mežu. Valsts meža dienests izstrādās anketas, kurās lūgs bērniem atbildēt uz dažādiem ar mežu saistītiem jautājumiem. Anketēs visas skolas. Rudenī, apkopojot anketēšanas rezultātus, virsmežniecība izraudzīsies skolas, ar kurām veidos ciešāku saikni, palīdzot bērniem plašāk apgūt meža zinības. Tiks piesaistīti dažādu ar mežu saistītu sfēru pārstāvji: mednieku kolektīvi, vides speciālisti, biologi un citi. Skolēniem tiks rīkotas daudzveidīgas aktivitātes – meža mācības stundas dabā, vasaras nometnes, konkursi. Bērnu interesi par šādiem pasākumiem pierādīja pagājušajā gadā Saldus virsmežniecības rīkotā akcija Kurzemes meža mantinieki. Ievērojot lielo atsaucību, ko apliecināja skolēnu aptauja, tika nolemts šo pieredzi izmantot visā Latvijā. Arī mūsu rajonā netrūkst bērnu, kuri par mežu aktīvi interesējās ne tikai Meža dienu pasākumu laikā, bet visu gadu. Tādi ir Jaunpiebalgā, Vecpiebalgā, Dzērbenē, Nītaurē un citās skolās. Jādod iespēja šiem skolēniem iegūt paplašinātas zināšanas un izpratni. Viena no pateicībām šiem bērniem un jauniešiem ir valsts meža dienesta aicinājums 20.maijā piedalīties Meža dienu noslēguma pasākumā Rīgā, Doma laukumā. Esam lūguši rajona padomes izglītības pārvaldi rast iespēju aktīvākajiem skolēniem – meža zinību apguvējiem – rīkot braucienu uz šo tradicionālo pasākumu. Protams, rajona mežniecības turpinās sadarbību ar visām skolām. Gadu gaitā izveidojušās teicamas kopdarbības tradīcijas ir ar visām mācību iestādēm. Grūti izcelt labākās, tomēr īpaši jāatzīmē Skujenes un Sērmūkšu pamatskola, Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas, Nītaures vidusskola, Inešu, Amatas pamatskola, Spāres speciālā skola.
Meža dienas šogad notiek ar devīzi ”Mēs mīlam mežu”. Skolas iesaistās arī Zemkopības ministrijas rīkotajā konkursā, stāstot par paveikto Meža dienās un pastāstot par to, kā padarītais vairojis zināšanas par mežu.
Meža dienu pasākumi mūsu rajonā sākās aprīļa vidū un turpināsies līdz pat maija nogalei. Kā katru gadu šajā laikā tiks izlikti putnu būri, notiks koku stādīšana, parku, meža parku, aleju un citu dabas objektu kopšana. Tiks vākts piegružojums mežā. Dažas mežniecības skolēniem rīko īpašas mācību stundas, pieaugušajiem – seminārus.
Pavasaris ir tas brīdis, kad var stādīt mežu, kad pēc ziemas tiek kopta apkārtne, tādēļ arī šis ir labākais laiks, kad pievērst sabiedrības uzmanību meža vitālajai nozīmei mūsu dzīvē, izprast to lielo vērtību, kuru mums dod Latvijas daba, un mācīties, kā to saglabāt un pilnveidot. Pierakstīja Andra Gaņģe
Komentāri