Sākt likties, ka loterija ir vienīgais risinājums kāda jautājuma sakārtošanai. Bija problēmas ar nodokļu iekasēšanu, veikalos neizsniedza čekus, jo cilvēki neprasīja, un Latvijā tika izsludināta čeku loterija. Arī es cenšos čekus iereģistrēt, ja neaizmirstas, bet pagaidām gan pie laimesta ticis neesmu, un, taisnību sakot, nezinu nevienu, kurš šajā loterijā būtu ko vinnējis.
Tagad radusies jauna iecere – lai veicinātu vakcinēšanos, sarīkot loteriju, kurā galvenais laimests būšot pat 100 tūkstoši eiro. Nodomāju, ka nav taisnīgi, ka tikai tagad, jo daudzi vakcinējās brīvprātīgi, nevis cerībā vinnēt loterijā. Tad uzzināju, ka tajā varēs pieteikties ikviens vakcīnu saņēmušais. Bet vai tiešām loterijai būtu jābūt tam galvenajam stimulam, dzinējspēkam, kas mudinātu cilvēkus vakcinēties? Man liekas, ka daudz svarīgāka par iespējamo laimestu ir paša un līdzcilvēku veselība un dzīvība.
Taču jāatceras, ka visa mūsu dzīve patiesībā ir loterija, kurā kādam krīt pilnā loze, citam – tukšā. Un, runājot līdzībās, var teikt, ka vakcinētajiem tomēr ir lielāka iespēja tikt pie “pilnās lozes”. Te nerunāju par iespēju iet uz teātri, koncertu, bet par saslimšanu, kas var novest pie letāla iznākuma. Dati rāda, ka cilvēkiem, kuri saņēmuši pirmo vakcīnu, Covid-19 infekcija konstatēta 9,6 reizes retāk nekā Covid-19 gadījumu sastopamība kopumā, bet tiem, kuri pilnībā vakcinēti, iespēja inficēties samazinās 93,6 reizes. Manuprāt, tas ir pamatots arguments, taču šobrīd vakcinētie un nevakcinētie dzīvo divos atšķirīgos informatīvajos burbuļos. Man patika tviterī izlasīta atziņa, ka vakcinētie pārsvarā komunicē ar līdzīgi domājošajiem un nezina nevienu, kuram būtu kādas negatīvas blaknes. Savukārt antivakseri, kuri dzīvo savā burbulī, kaut kādā veidā zina ļoti daudz šādu gadījumu. Tiesa, tas beidzas brīdī, kad viņiem palūdz iedot šī cilvēka kontaktus, jo esmu gatavs par to uzrakstīt.
Patiesībā ir vienalga, kā katrs rūpējas par savu veselību. Ja grib pakļaut sevi riskam saslimt un pat vēl trakāk – laipni lūgti, bet, ja rudenī atkal vīruss atsāks savu uzvaras gājienu, atkal būs slēgtas skolas, atsāksies ierobežojumi, manuprāt, vakcinācijas pretiniekiem būtu jāuzņemas atbildība. Taču cilvēki kaut kā nesasaista šīs divas lietas. Lūk, viena saruna. Divi jaunie vecāki, jautāti par vakcināciju, stigri norāda, ka to nedarīs, un seko viņu argumenti. Tad saruna aizvirzās par viņu bērniem, no kuriem vienam rudenī jāsāk skolas gaitas. Tad nu mamma uztraukti saka – ceru, ka skola būs klātienē, jo nevaru iedomāties, kā mēs savu puiku varētu mācīt attālināti! Un skaidri redzams, ka viņi nesaista vakcinēšanos ar iespējām mācību organizēšanā, neredz, ka tikai no pašiem atkarīgs, vai rudenī skola būs klātienē vai joprojām attālināti. Patiesībā arī tā būs loterija.
Komentāri