Cik nav dzirdēts – kurš to stulbo likumu izdomāja? Idejas autors klusi sēž pagaldē un pat nedomā celt galvu virs galda malas – tā sanāca, tajā laikā un situācijā tas bija aktuāli. Un tā tapuši daudzi likumi, rīkojumi, noteikumi, kas sen vairs neatbilst šodienas dzīvei.
Kāpēc tad vajag likumus? Lai būtu vieglāk dzīvot, saprastu, ko drīkst, ko ne, kas obligāti jādara. Likumam ir piespiedu spēks. Jādara, kā rakstīts. Pēdējā laikā Latvijā raisās diskusija, ko drīkst jaunieši no 14, 16, 18 un 21 gada vecuma. Ja padomā, muļķību netrūkst – laulāties, audzināt bērnus drīkst, bet nopirkt šņabi omītes kompresei ne. Filmu ražotāji vispār kļuvuši nesaprotami, savas drošības labad sadalot auditoriju tik sīkās vecuma grupās, ka saprast grūti, kam īsti tas mākslas darbs radīts un kuram liegts.
Likumus saprātīgās valstīs pieņem ilgtermiņam. Sabiedrība mainās, tās attieksme pret daudz ko arī. Tas, kas reiz nebija pieņemams, pēc gadiem kļūst pašsaprotams. Vai dzīve aizsteigusies tik tālu nākotnē, ka vairs nevar saprast, kāpēc reiz tāds likums pieņemts?
Un pasaulē brīnumu netrūkst. Latvijā jau arī absurdu netrūkst, bet mums vēl augt un augt. Pareizāk sakot, jādzīvo vēl vairāki simti gadu, lai apputējušos likumu ruļļos atrastu tādas pērles.
Dānijā, piemēram, likums nosaka – vispirms jāveic automašīnas pamatīga apskate un jāpārbauda ne tikai, vai darbojas stūre, bremzes, gaismas un skaņas signāli, bet arī jāpārliecinās, vai zem jūsu automašīnas kāds neguļ. Ja guļ, automašīnas aizdedzi iedarbināt kategoriski aizliegts!
Šveicē savukārt svētdienās ir atļauts mazgāt veļu, bet izkārt žāvēšanai brīvā dabā to drīkst tikai no pirmdienas līdz sestdienai. ASV noteikts, ka suņu izkārnījumi no pagalma jāaizvāc septiņu dienu laikā. Vācijā “Oktoberfest” laikā neviena persona netiek uzskatīta par alkoholu lietojušu neatkarīgi no izdzertā daudzuma. Un festivāls ilgst 16 dienas.
Austrālijā mūža ieslodzījums cietumā ir 200 gadi. Šajā valstī bērni nedrīkst iegādāties cigaretes, prezervatīvus vai alkoholu, taču viņi var tos izmantot. Austrālijā ir pretlikumīgi jautāt kādam, vai viņa tēvs ir bijis noziedznieks. Un viens mums pilnīgi nesaprotams likums, kas jāievēro austrāliešiem – tikai licencēti elektriķi drīkst mainīt gaismas spuldzīti, likuma pārkāpēju sagaida, pārrēķinot, ap desmit eiro sods. Honkongā gan mežonīgi – piekrāptajai sievai ir likumīgi atļauts nogalināt laulību zvērestu pārkāpušo vīru, bet to viņa drīkst darīt tikai ar kailām rokām. Bet Taizemē neprecēta sieviete pēc 30 gadu vecuma kļūst par valsts īpašumu.
Var tikai brīnīties! Bet – cik tautu, tik tikumu un likumu! Mums savu pietiek. Ja kaut pusi katrs ievērotu…
Komentāri