“Mēs varam no Latvijas mācīties, kā sagaidīt savu laiku un izmantot savas ekonomiskās iespējas,” šādu viedokli intervijā LNT raidījumam 900 sekundes pauda Igaunijas Valsts prezidente Kersti Kaljulaida, atbildot uz jautājumu, vai ir kādas jomas, kurās Igaunija var mācīties no Latvijas.
“Es nekādā veidā neredzu, ka Latvijai klājas sliktāk vai tā ir izdarījusi kaut ko sliktāk nekā Igaunija. Valstis ir citos attīstības ciklos. Mēs neesam viena un tā pati valsts, un katrai valstij ir citas priekšrocības katrā laika posmā,” uzskata Kaljulaida.
Laikam jau mēs ne par matu neesam sliktāki kā mūsu kaimiņi, un nav tā, ka viņi būtu attīstībā izdarījuši milzīgu lēcienu uz priekšu un tagad savā pārākumā uz mums skatās no augšas.
Jā. Ir jomas, kurās mēs varam mācīties no viņiem, bet ir jomas, kurās viņiem jāmācās no mums. Manuprāt, pēdējos gados tiek radīta lieka sāncensība kaimiņu starpā. Tāda celšana saulītē un nemitīga “acīs bāšana”, ka mēs varējām to vai šo pamācīties no igauņiem, nenāk par labu mieram un saticībai Baltijas valstu ģimenē. Drīzāk būtu jāskatās, ko mēs varam darīt kopīgi, ko pārņemt, ko izmēģināt, taču ar pavisam citu toni – ar ieinteresētību, nevis pārmetumiem…skat, skat, viņi – izlecēji, mēs neveiksminieki.
Un arī pie viņiem nemaz tik spīdoši neiet. Jau 20 gadu Igaunijā dzīvo mana draudzene. Izmācījās par skolotāju, mīl savu darbu, bet interesējas arī par to, kas notiek Latvijā. Tā mēs viena otru apsveicam ar jauniem prezidentiem un kārtējiem svētkiem. Esam pārrunājušas bēgļu jautājumus un problēmas izglītības, veselības jomās. Viss diezgan līdzīgi. Turklāt saruna noved pie viena un tā paša – viņu informācijas telpā tieši Latvija tiek slavēta un daudzināta. Kristai (tā sauc draudzeni), radies priekšstats, ka Latvijā zāle ir zaļāka un saulīte spožāka.
Igauņi gan nepārceļas uz pierobežas pilsētiņām Latvijas pusē, bet liela, pat ļoti liela daļa Igaunijas iedzīvotāju strādā Somijā! Igaunijā minimālā alga ir mazliet lielāka, taču arī pārtika un sadzīves preces ir dārgākas. Ne velti robežpilsētas Latvijas pusē ir pilnas ar igauņu mašīnām. Viņi brauc iepirkties uz Latviju, bet strādāt brauc uz Somiju, kur lielākas algas. Izglītībā līdzīga situācija kā šeit, arī par veselības aprūpi viņi nav sajūsmā.
Un Kaljulaidai taisnība, jo vairāk mēs uzlūkojam sevi kopā kā lielāku vienību, jo labāk mums visiem. Cik svarīga ir trīs Baltijas valstu, tikpat nozīmīga ir Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība.
Komentāri