Edmunds Rudzītis SEB bankas sociālekonomikas eksperts
Ar 2011.gadu Igaunija ievieš eiro, kļūstot par pirmo eirozonai pievienojošos Baltijas valsti. Vai Igaunijas pievienošanās eirozonai ietekmēs arī Latviju? Visticamāk, ka ietekme būs jūtama, tomēr nevajadzētu arī pārspīlēt eiro nozīmi. Eiro pats par sevi nav nekāds brīnumlīdzeklis un panākumu atslēga, būtiski, vai valsts spēj izmantot vienotās valūtas priekšrocības.
Līdz ar kronas nomaiņu ar eiro samazināsies ekonomisko satricinājumu risks un sagaidāma Igaunijas valsts kredītreitinga paaugstināšana, kas savukārt nozīmētu arī zemākas aizņēmumu procentu likmes un lielākas iespējas sekmēt valsts ekonomikas attīstību. Tādējādi pēc eiro ieviešanas varētu palielināties investoru interese par Igauniju, ko veicinās arī vairāki citi faktori, piemēram, labāka uzņēmējdarbības vide un nodokļu politika nekā kaimiņvalstīs. Igaunija investoru acīs kļūs pievilcīgāka nekā patlaban, un būs grūtāk pārliecināt investorus, ka jāiegulda nauda Latvijā nevis Igaunijā.
Neskatoties uz to, ka daļa investīciju aizies garām Latvijai, eiro ieviešana Igaunijā kopumā vērtējama pozitīvi, jo tas nozīmē arī lielāku uzticamību pārējām Baltijas valstīm, jo investori Baltiju bieži vien uzskata par vienotu reģionu. Protams, te gan rodas jautājums, vai Latvijas uzņēmēji spēs izmantot šīs iespējas un paplašināt savu uzņēmējdarbību Igaunijā, kura ir viena no galvenajām Latvijas tirdzniecības partnervalstīm. Igaunija varētu kļūt uzņēmējiem interesantāka arī no tā aspekta, ka līdz ar eiro ieviešanu Igaunijā palielināsies cenu līmenis, turklāt cenu pieaugums varētu būt straujāks nekā Latvijā.
Jāatzīmē gan, ka virknei eirozonas valstu ir problēmas ar valsts parādu apjomiem, tādēļ iespējams, ka atkal varētu atjaunoties satraukums par eiro stabilitāti ilgtermiņā. Neskatoties uz to, Latvijai būtu jāsaglabā savs mērķis ieviest eiro, jāīsteno pārdomāta ekonomiskā politika un jāsakārto savas publiskās finanses, tādējādi pierādot, ka Latvija arī bez eiro nebūt nav sliktāka nekā Igaunija ar eiro.
no www.eamaja.lv
Komentāri