Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Latviešu valoda pastāvēs ilgi

Druva
23:00
25.09.2008
7

Katru gadu 26. septembrī atzīmē Eiropas Valodu dienu, kad aktualizē valodu jautājumus Eiropā. Šī pasākuma mērķis ir apliecināt valodu prasmes nozīmi, veicināt to mācīšanos, informēt sabiedrību par Eiropas valodām, parādīt to dažādību un daudzveidību, kā arī iedrošināt cilvēkus mācīties valodas visa mūža garumā. Arī Latvijā gadu no gada Eiropas valodu dienas aktivitātes paplašinās, jo latviešu valoda taču ir viena no Eiropas Savienības valodām.

Kā vēsta portāls “valoda.lv”, runātāju skaits latviešu valodā, kuriem tā ir dzimtā, sasniedz ap 1,5 miljonus. No tiem 1,38 miljoni dzīvo Latvijā, pārējie izkaisīti daudzās pasaules valstīs. Turklāt latviešu valodu par otro izmanto vismaz pusmiljons citu tautību Latvijas iedzīvotāju, kā arī vairāki desmiti tūkstošu cilvēku kaimiņvalstīs, īpaši Lietuvā.

Pasaules iedzīvotāji runā vairāk nekā 6700 dažādās valodās. Aptuveni piecpadsmit no tām runā puse cilvēces, otra puse runā visās pārējās. Tikai aptuveni 200 valodu, arī latviešu valodas, runātāju skaits pārsniedz miljonu. Tātad no pasaules valodu tūkstošiem mūsu ir to izredzēto starpā, kas reāli spētu saglabāties tālā nākotnē. Latviešu valodas nākotni noteiks gan cilvēces spēja aizsargāt valodu daudzveidību globalizācijas apstākļos, gan pašu latviešu aktīva rīcība.

Par mūsu valodas vietu un nākotnes izredzēm “Druva” jautāja Latvijas Universitātes filoloģijas fakultātes doktorantam Sandim Laimem. Viņš atzina, ka valsts likumdošana šajā jomā ir sakārtota, lai nostiprinātu mūsu valodas vietu un lomu. Likumiskā bāze vajadzīga, lai būtu tiesisks pamats valodas sargāšanā un saglabāšanā, bet tikai pašu rokās, vai mēs to spēsim, cik lielu spēku dosim likumam, cik aktīvi centīsimies valodu saglabāt sadzīvē.

“Kā zināms, ja satiekas pieci latvieši un viens krieviski runājošais, visi uzreiz runā krieviski. Lai arī apzināmies, ka sveštautieši, kuri ilgus gadus dzīvojuši Latvijā, latviešu valodu saprot un var to lietot, vienalga gribam pielāgoties viņiem. Droši vien tā ir latviešu mentalitāte. Bet te ir arī kāda negatīvā tendence, proti, tā mēs pierādām, ka savu valodu nevērtējam pārāk augstu. Bet latvieši allaž centušies pielāgoties jaunajam, svešajam.

Bet kopumā situācija tomēr vērtējama pozitīvi. Redzam, ka pasākumi, kas saistīti ar Eiropas valodu dienu, izraisa interesi, tie ir apmeklēti. Cilvēku interese ir, arī jaunieši ir aktīvi. Iepriecina arī, ka studēt gribētāju skaits filoloģijas fakultātē neiet mazumā, drīzāk vērojama pretējā tendence. Tāpēc gribu teikt, ka jaunās paaudzes interese par savu valodu tikai aug.

Esmu latviešu valodu un tās izdzīvošanas spējas daudz pētījis Sibīrijā. Galvenais secinājums ir vienkāršs, ja valoda tiek lietota ikdienā ģimenē, tā ir dzīvotspējīga. Patiesībā jau Sibīrijā latviešu valodas lietojumam nav nekāda ekonomiskā pamatojuma, bez tās varētu iztikt itin viegli, bet tā tur skan. Jo tā ir ģimenes tradīcija, kas tiek nodota bērniem un mazbērniem. Ciems, kurā bijām šogad, ir viens no vecākajiem latviešu ciemiem Sibīrijā, tur latviešu valoda saglabāta jau septītajā vai pat astotajā paaudzē. Var redzēt, kā šī valoda iznesta cauri paaudzēm, kā tā glabāta. Katrā ciemā ir sava latviešu valoda, sava izloksne, dialekts. Valodas tradīcijas tur bija tik spēcīgas, ka pirms vienas paaudzes vecākie cilvēki krieviski tikpat kā neprata, viņi iztika ar dzimto valodu.

Šajā ciemā puse bija latvieši, puse igauņi, un var labi redzēt šo pielāgošanos. Latvieši tomēr vairāk pārņēmuši krievisko, bet igauņu vidū joprojām ir cilvēki, kuri krievu valodu nesaprot. Viens, ka igauņiem kā somugru valodu pārstāvjiem krievu valodu ir grūtāk apgūt, bet no otras puses, viņi ir konservatīvāki un vairāk pieturas pie savām tradīcijām, valodas.

Varbūt, sajūtot zināmu apdraudējumu globālajā masu kultūrā, caur Sibīriju gribam dziļāk ielūkoties paši sevī. Varbūt to var nosaukt par patriotismu, lai gan Sibīrijas latvieši to tā nesauc. Vecākā Sibīrijas latviešu paaudze runā latviski, dzied latviski, droši vien arī sapņo latviski. Varbūt tas viņus izceļ krievvalodīgajā sibīriešu saimē. Un varbūt tas ir magnēts, kas mūs gan kā pētniekus, gan kā latviešus uz turieni velk – redzēt, pārliecināties un dzīvot līdzi, dzīvot latviskumā, kas nebārstās ar skaļiem patriotisma saukļiem, bet pēc būtības nes, rada un pārrada vienīgās un pasaulē unikālās latviešu valodas un latviskās kultūras mantojumu,” stāsta S. Laime.

Uz jautājumu, kā viņš vērtē izskanējušo ziņu, ka latviešu valoda izzudīs pēc 50 gadiem, filologs saka: “Tās ir pilnīgās muļķības. Mums varbūt pašiem liekas, ka latviešu valoda ir tāda maza valodiņa lielo saimē, ka tajā runā maz cilvēku. Patiesība ir pavisam cita. Jā, mūsu valoda nav pati lielākā, bet mēs tomēr esam augšgalā. Tāpēc nekāda izzušana nedraud, un kur nu vēl pusgadsimta laikā. Protams, katru mēnesi pasaulē kāda valoda aiziet zudībā, bet latviešu valodu šāds liktenis negaida. Labs piemērs ir Sibīrija, kur valoda saglabāta gadsimtiem. Es nākotnē raugos optimistiski.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi