Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

“Lattelecom” sāga turpinās

Druva
00:00
22.01.2008
3

Pagājušajā nedēļā valdība noraidīja iepriekš izteikto ASV ieguldījumu uzņēmuma „The Blackstone Group” piedāvājumu nopirkt „Lattelecom”. Ap šo versiju, kā tikt vaļā no telekomunikāciju uzņēmuma, bija savilcies šaubu mākonis, līdz ar to risinājuma noraidījums ir apsveicams, taču arī turpmākie iespējamie scenāriji pagaidām nesola skaidrību un negarantē lielāku labumu valstij.

I. Godmanis iepriekš bija paudis viedokli, ka 51 procentam no „Lattelecom” jāpaliek valsts rokās, un tā jau bija zīme, ka uzņēmuma vadītāja Nila Melngaiļa plāns pārdot „Lattelecom” kompānijai „Blackstone” ir izgāzies. Lai arī kā šī izgāšanās notika, tā bija pelnīta kaut vai tāpēc, ka bija vairāk jautājumu nekā atbilžu.

„Lattelecom” privatizācijas modelis, ko valdība pieņēma pagājušā gada jūnijā, paredzēja, ka uzņēmuma kapitāldaļas atpērk tā vadība un darbinieki. Turpmākais scenārijs paredzēja, ka „The Blackstone Group” sadarbībā ar „Lattelecom” vadītāju N. Melngaili izveidos uzņēmumu, kas būs „Lattelecom” akciju pircējs par 290 miljoniem latu. Lielāko daļu šīs summas – 200 miljonus latu – jaundibinātais uzņēmums aizņemsies, „The Blackstone Group” tajā ieguldīs 90 miljonus latu, vēl 10 miljonus sametīs „Lattelecom” vadība un darbinieki. Procesu beidzot, „Lattelecom” piederēs „The Blackstone Group” un N. Melngaiļa kopīgi dibinātajam uzņēmumam, kurš pieder „The Blackstone Group” un N. Melngaiļa firmai „Riga Capital”.

Jautājumu šajā modelī bija daudz. Daži no tiem: kāpēc nevar uzreiz pārdot visu valstij piederošo 51 procentu akciju investoram, nodrošinot tam kontroli pār „Lattelecom”? Kāpēc jāpārdod tieši „Blackstone”? Atklātā izsolē varētu izrādīties, ka uzņēmums ir krietni vērtīgāks par 300 miljoniem latu. Pagājušajā nedēļā premjerministrs I. Godmanis, spēji mainot viedokli, paziņoja, ka „Lattelecom” tomēr tiks pārdots izsolē ar pretendentu atlasi. Pretendentiem būs jāizstrādā biznesa plāns un jāatbilst vēl virknei nosacījumu, kas garantētu tā attīstību, nevis iznīkšanu spekulantu rokās.

Var teikt arī, ka privatizācija vispār nav iespējama, un norādīt uz daudziem piemēriem, ka arī valsts uzņēmumi tīri veiksmīgi darbojas. Tomēr jāatzīst, ka valsts aizgādniecība patiešām dažkārt nāk par sliktu. Viens no gadījumiem ir iepirkumu konkursu rīkošana. Privāts uzņēmums var izvēlēties jebkuru piedāvājumu, valsts uzņēmumā izvēlētajam sadarbības partnerim nepieciešams atbilst vismaz formāliem izdevīguma kritērijiem. Un tā – jārīko konkurss, jāizvēlas izdevīgākie, jāpieredz, kā konkurenti apstrīd konkursa rezultātus (kā jau tas nereti notiek), šādā veidā pāris gadi ir pazaudēti. Telekomunikāciju jomā, kur attīstība noris strauji, šie pāris gadi, cīnoties par, iespējams, jau novecojošām tehnoloģijām, var maksāt daudz. Lemjot par uzņēmuma pārdošanu, gan jau nozīmīgs bija arī uzņēmuma otra īpašnieka – „TeliaSonera” spiediens, jo tam daudz labāk patiktu pilnībā privatizēts, nevis no politiskiem lēmumiem atkarīgs valsts uzņēmums.

Lattelecom peļņa 2006.gadā bija 39 miljoni latu. Par pērno gadu sarēķinātus datus vēl neesmu redzējis. Nav šaubu, ka šī peļņa varētu būt lielāka un viens no risinājumiem- atbrīvot „Lattelecom” no valsts uzņēmumiem saistošās birokrātijas, pārdot, „Lattelecom” no tā noteikti iegūs. Taču vai no tā iegūs arī Latvijas valsts? Vai valstij ir nepieciešama kontrole pār komunikāciju tīkliem? Ko darīsim ar naudu, ko iegūtu, uzņēmumu pārdodot?

Ideju par to, ko darīt ar naudu, protams, netrūkst. Var finansēt Nacionālās bibliotēkas celtniecību, var iedot grūtdieņiem, celt skolas, bērnudārzus, palielināt pensijas un pabalstus. Taču šajā gadījumā iegūtie miljoni būs tikai vienreizējs ieguvums un, iztērēti pāris gadu laikā, negarantē būtisku valsts attīstības kāpumu.

Kopumā debates par „Lattelecom” privatizāciju un tās nepieciešamību pirmām kārtām ir nevis par to, kas notiks ar uzņēmumu, bet gan, cik labēju vai kreisu politiku izvēlēsies valdība. Labējais, uz brīvo tirgu orientētais modelis paredz, ka valstij nav jānodarbojas ar uzņēmējdarbību, taču jārada atbilstoši apstākļi brīvajam tirgum un jāpanāk, ka privāti uzņēmumi, maksājot nodokļus, finansē valsts vajadzības (arī pilda sociālo budžetu), maksājot nodokļus. Kreisā politika paredz valsts iejaukšanos uzņēmējdarbībā, arī īstenojot valsts monopolu kādā nozarē.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvijas politika ir bijusi vairāk labēja nekā kreisa – cilvēkiem ir dotas iespējas izsisties, un stiprākie uz vājāko rēķina arī izsitušies. „Lattelecom” privatizācijas sāgas turpinājums būs iespēja apliecināt, vai šādas idejas joprojām ir populāras, vai varbūt pamazām kāds sāk lūkoties sociāla modeļa virzienā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi