Trešdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

“Lattelecom” sāga turpinās

Druva
00:00
22.01.2008
11

Pagājušajā nedēļā valdība noraidīja iepriekš izteikto ASV ieguldījumu uzņēmuma „The Blackstone Group” piedāvājumu nopirkt „Lattelecom”. Ap šo versiju, kā tikt vaļā no telekomunikāciju uzņēmuma, bija savilcies šaubu mākonis, līdz ar to risinājuma noraidījums ir apsveicams, taču arī turpmākie iespējamie scenāriji pagaidām nesola skaidrību un negarantē lielāku labumu valstij.

I. Godmanis iepriekš bija paudis viedokli, ka 51 procentam no „Lattelecom” jāpaliek valsts rokās, un tā jau bija zīme, ka uzņēmuma vadītāja Nila Melngaiļa plāns pārdot „Lattelecom” kompānijai „Blackstone” ir izgāzies. Lai arī kā šī izgāšanās notika, tā bija pelnīta kaut vai tāpēc, ka bija vairāk jautājumu nekā atbilžu.

„Lattelecom” privatizācijas modelis, ko valdība pieņēma pagājušā gada jūnijā, paredzēja, ka uzņēmuma kapitāldaļas atpērk tā vadība un darbinieki. Turpmākais scenārijs paredzēja, ka „The Blackstone Group” sadarbībā ar „Lattelecom” vadītāju N. Melngaili izveidos uzņēmumu, kas būs „Lattelecom” akciju pircējs par 290 miljoniem latu. Lielāko daļu šīs summas – 200 miljonus latu – jaundibinātais uzņēmums aizņemsies, „The Blackstone Group” tajā ieguldīs 90 miljonus latu, vēl 10 miljonus sametīs „Lattelecom” vadība un darbinieki. Procesu beidzot, „Lattelecom” piederēs „The Blackstone Group” un N. Melngaiļa kopīgi dibinātajam uzņēmumam, kurš pieder „The Blackstone Group” un N. Melngaiļa firmai „Riga Capital”.

Jautājumu šajā modelī bija daudz. Daži no tiem: kāpēc nevar uzreiz pārdot visu valstij piederošo 51 procentu akciju investoram, nodrošinot tam kontroli pār „Lattelecom”? Kāpēc jāpārdod tieši „Blackstone”? Atklātā izsolē varētu izrādīties, ka uzņēmums ir krietni vērtīgāks par 300 miljoniem latu. Pagājušajā nedēļā premjerministrs I. Godmanis, spēji mainot viedokli, paziņoja, ka „Lattelecom” tomēr tiks pārdots izsolē ar pretendentu atlasi. Pretendentiem būs jāizstrādā biznesa plāns un jāatbilst vēl virknei nosacījumu, kas garantētu tā attīstību, nevis iznīkšanu spekulantu rokās.

Var teikt arī, ka privatizācija vispār nav iespējama, un norādīt uz daudziem piemēriem, ka arī valsts uzņēmumi tīri veiksmīgi darbojas. Tomēr jāatzīst, ka valsts aizgādniecība patiešām dažkārt nāk par sliktu. Viens no gadījumiem ir iepirkumu konkursu rīkošana. Privāts uzņēmums var izvēlēties jebkuru piedāvājumu, valsts uzņēmumā izvēlētajam sadarbības partnerim nepieciešams atbilst vismaz formāliem izdevīguma kritērijiem. Un tā – jārīko konkurss, jāizvēlas izdevīgākie, jāpieredz, kā konkurenti apstrīd konkursa rezultātus (kā jau tas nereti notiek), šādā veidā pāris gadi ir pazaudēti. Telekomunikāciju jomā, kur attīstība noris strauji, šie pāris gadi, cīnoties par, iespējams, jau novecojošām tehnoloģijām, var maksāt daudz. Lemjot par uzņēmuma pārdošanu, gan jau nozīmīgs bija arī uzņēmuma otra īpašnieka – „TeliaSonera” spiediens, jo tam daudz labāk patiktu pilnībā privatizēts, nevis no politiskiem lēmumiem atkarīgs valsts uzņēmums.

Lattelecom peļņa 2006.gadā bija 39 miljoni latu. Par pērno gadu sarēķinātus datus vēl neesmu redzējis. Nav šaubu, ka šī peļņa varētu būt lielāka un viens no risinājumiem- atbrīvot „Lattelecom” no valsts uzņēmumiem saistošās birokrātijas, pārdot, „Lattelecom” no tā noteikti iegūs. Taču vai no tā iegūs arī Latvijas valsts? Vai valstij ir nepieciešama kontrole pār komunikāciju tīkliem? Ko darīsim ar naudu, ko iegūtu, uzņēmumu pārdodot?

Ideju par to, ko darīt ar naudu, protams, netrūkst. Var finansēt Nacionālās bibliotēkas celtniecību, var iedot grūtdieņiem, celt skolas, bērnudārzus, palielināt pensijas un pabalstus. Taču šajā gadījumā iegūtie miljoni būs tikai vienreizējs ieguvums un, iztērēti pāris gadu laikā, negarantē būtisku valsts attīstības kāpumu.

Kopumā debates par „Lattelecom” privatizāciju un tās nepieciešamību pirmām kārtām ir nevis par to, kas notiks ar uzņēmumu, bet gan, cik labēju vai kreisu politiku izvēlēsies valdība. Labējais, uz brīvo tirgu orientētais modelis paredz, ka valstij nav jānodarbojas ar uzņēmējdarbību, taču jārada atbilstoši apstākļi brīvajam tirgum un jāpanāk, ka privāti uzņēmumi, maksājot nodokļus, finansē valsts vajadzības (arī pilda sociālo budžetu), maksājot nodokļus. Kreisā politika paredz valsts iejaukšanos uzņēmējdarbībā, arī īstenojot valsts monopolu kādā nozarē.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvijas politika ir bijusi vairāk labēja nekā kreisa – cilvēkiem ir dotas iespējas izsisties, un stiprākie uz vājāko rēķina arī izsitušies. „Lattelecom” privatizācijas sāgas turpinājums būs iespēja apliecināt, vai šādas idejas joprojām ir populāras, vai varbūt pamazām kāds sāk lūkoties sociāla modeļa virzienā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
38

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
37

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
42

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
44

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
35

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
13
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
17
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
38
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
43
7
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]