Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lai vecumdienas aprūpes iestādē būtu saulainākas

Andra Gaņģe
12:21
11.04.2023
24

Dzīve Latvijā kļūst labāka, kaut cilvēkam ir vājība runāt par slikto. Nevaru atcerēties, kad nācies dzirdēt, ka šo nu gan valdība vai pašvaldība izdarīja labi, lūk, ko iegūšu, tas un tas visiem būs labāk utt.
Bet skaitļi ir bezkaislīgi, vidējais iedzīvotāju vecums palielinās, tātad ir labāka medicīniskā aprūpe, uzlabojas dzīves apstākļi utt. Palielinās arī ilgdzīvotāju skaits. 2002.gadā Latvijā bija 2294 deviņdesmitgadnieki, 2022. – 3850, var uzzināt Centrālās statistikas pārvaldes datos. Un saprotams, vairāk ir to iedzīvotāju, kuru vecums skaitāms devītajā gadu desmitā.

Taču ne vienmēr dzīves ilgums nodrošina tās kvalitāti, to nosaka katra veselība. Skaidrs, 70, 80 un 90 gadu vecumā tā prasīs daudz uzmanības, rūpju gan no paša seniora, gan apkārtējiem. Un diemžēl ne vienam vien vecajam cilvēkam pienāk brīdis, kad pats par sevi vairs nespēj parūpēties pat ikdienas sīkumos. Un tad parasti ir viena iespēja – turpināt dzīvi pansionātā. Reti gadās, ka aprūpēt demences slimnieku vai ar citu ligu sirgstošu, gulošu cilvēku var tuvinieki. Lielākoties viņi ir darbaspējīgo vecumā, pelna sev iztiku. Un viņiem arī trūkst prasmju, kā palīdzēt slimajam senioram.

Vai sociālās aprūpes joma spēj nodrošināt pietiekami kvalitatīvu aprūpi par to finansējumu, kādu var saņemt no klienta? Pansionāti cenšas noturēt iespējami zemu cenu, jo zina, ka pensijas, daļa no samaksas, ir nelielas, ka atlikusī summa jāsedz tuviniekiem , kuri arī ne vienmēr ir maksātspējīgi. Varbūt tieši tas radījis apstākļus, kāpēc Tiesībsarga biroja rīkotajā kampaņā “Dzīve pansionātā – kāda tā ir?” no iedzīvotājiem iegūtās ziņas likušas secināt – “situācija pansionātos ir satraucoša un bieži vien neatbilstoša cieņpilnai dzīvei”.

Lūk, daļa no tā, ko kampaņā pauduši pansionātu iemītnieku tuvinieki. Viņiem bieži liegta iespēja apmeklēt pansionātā mītošo, ir dažādi ierobežojumi, karantīnas. Dažās iestādēs apmeklētāji nedrīkst iet istabiņās, kur mīt cilvēki, neredz patiesos dzīves apstākļus. Nereti pausts, ka pansionātu istabiņas ir nemājīgas, ir pār­apdzīvotība, telpās neciešama smaka, cilvēki netiek regulāri vesti uz dušu, gulošie klienti netiek apmazgāti. Un turpat līdzās arī tas, ko sacījuši pansionāta darbinieki. Galvenais, ir pārāk liela slodze, piemēram, īsā laikā jāaprūpē 30-40 cilvēki, kuriem ir kustību ierobežojumi. Aprūpējamais jāpaceļ no gultas, jāapģērbj, jāpasniedz ēdiens un dažiem jāpalīdz paēst. Un tā ir tikai neliela pienākumu daļa.

Manuprāt, kampaņa atklāja ne jau kļūdas un paviršības soci­ālās aprūpes iestādēs (no kopumā esošām 157* pašvaldību un privātajām iestādēm ziņots par 65), kaut netrūkst arī tā, bet gan jomas problēmas kopumā. Pan­sionātu iemītnieku lielākā daļa ir kopjami cilvēki, tas nav kā idilliskā filmā, kur seniori labiekārtotā viesu istabā lasa grāmatas un draudzīgi dzer tēju. Darbs smags gan fiziski, gan psiholoģiski, bet atalgojums… Un nez vai pansionāti daudz var atvēlēt vides uzlabošanai. Visticamāk, maksa par pakalpojumu sedz tiešos izdevumus, bet telpu mūsdienīgošanai, mājīguma radīšanai līdzekļu nepietiek.

Senioru un viņu tuvinieku maksātspēja tuvākajos gados nepalielināsies. Izdevumi, lai nodrošinātu vajadzīgo aprūpi, gan, domājams, kāps. Šim aprūpes virzienam vajadzīga lielāka uzmanība. Manuprāt, tas, kā padarīt vecumdienas, kas jāpavada institūcijā, mazliet saulainākas, vairs nav tikai konkrēto pakalpojuma ņēmēju un sniedzēju, bet jau sistēmiska problēma, kas prasa valstisku risinājumu.

* Uz 2022. gada 1. jūniju Latvijā bija 157 pašvaldību,
privātpersonu un nevalstisko organizāciju dibināti pansionāti. Avots: Tiesībsarga birojs

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi