Latvijā arī šoruden atzīmē Dzejas dienas. Tradīcija sākusies 1965. gadā, atzīmējot Raiņa 100. jubileju. Par godu dzejai, dzejniekam. Ne tikai Rainim. Šajos svētkos sevi piesaka jaunie dzejnieki, atceramies tos, kas devuši neaizmirstamu ieguldījumu latviešu literatūras attīstībā. Tie, kurus tas interesē, ar cieņu un interesi klausās, lasa arī citu tautību dzejnieku daiļradi. Sarosās pagasta, novada, pilsētas dzejnieki, un vārds, doma svin svētkus.
Tikai tā robeža, kas šķir dzeju kā neapšaubāmu mākslu un dzeju kā diletantismu, ir ļoti, ļoti grūti novelkama. To izdara vien lasītājs, izvēloties, kurš dzejolis patīk, kurš uzrunā, kurš atklāj kādu ģeniālu domu, pasaka nepasakāmo.
Man dzeja šķiet viena no augstākajām mākslām, tomēr piekrītu tiem, kas saka, ka pārāk par vārdiem nepasakāmo izsaka mūzika. Tās valodai patiešām nav robežu, jo tai nevajag tulku, nevajag pazīt pat grafiskās zīmes (notis), vajag vien dzirdīgas ausis un, jā, arī sirdi. Un, kad šīs divas augstās mākslas saplūst, rodas kaut kas tik neizsakāmi skaists kā, piemēram, Mārtiņa Brauna komponētā dziesma ar Raiņa vārdiem “Saule, Pērkons, Daugava”. Man nav zināms, kāpēc Mārtiņš Brauns izvēlējās Raini, bet skaidrs, ka šī izvēle ir bijusi pareiza. Domāju, izvēlei kalpoja ne jau aprēķins vai nenovīdība kā gadījumā ar kādu citu komponistu.
Nespēju noticēt savām ausīm, kad kāds arī cienījams un patiešām uzmanības vērts komponists atklāti pastāstīja, ka viņš savām dziesmām neizvēlas pie dzīvības esošu dzejnieku dzejoļus, jo uzskata, ka dalīties ar viņiem saņemtajā honorārā 50:50 esot netaisnīgi! Kas kaišot dzejniekam – aizejot jūras krastā, pasēžot, pasapņojot, un dzeja gatava. Toties kā strādājot komponists, kādām radošām mokām jāiet cauri, cik laika jāpatērē, lai rastos mūzika…
Parasti, ja domā šādas domas, skaļi tās nesaka. Nezinu, vai komponists jāapsveic par drosmi vai jāžēlo par pārlieku pašpārliecinātību, es teiktu – citu darba necieņu. Protams, cenšos norobežoties no šiem komponista izsacītajiem vārdiem, kad dzirdu viņa mūziku, tomēr manās ausīs tā skan kaut kā vairs ne tā.
Komentāri