Interesanti, ka slavenais Cēsu Skolotāju institūts, valsts uzturēta pedagoģiskā augstskola, pastāvējusi tikai 17 gadus. Pat mazāk, jo 1938. gadā Latvijas valsts sākto ieceri jauniešus izskolot pedagoģiskajam darbam Vidzemē drīz pārtrauca valsts varas maiņa un kara gadi. Taču tūlīt, kā frontes līnija bija pāri pilsētai, skolotāju sagatavošana pedagoģiskajā institūtā atjaunojās. Institūts strādāja līdz 1955. gadam, kad to aizcēla no Cēsīm. Savukārt 19. gadsimtā vareni būvēto izglītības ēku Bērzainē atvēlēja skolai bērniem ar novājinātu veselību.
Ne visai garajā Skolotāju institūta darbības laikā Cēsīs kaldinātas tādas personības pedagoģijā, kuras ar savu talantu un degsmi veicinājušas audzēkņus apgūt zināšanas, sasniegt augstus mērķus ne vienā vien paaudzē. Latvijas Universitāte – lielākā pedagoģiskā kalve 90. gadu sākumā – atkal lūkojās uz Cēsu pusi, cerot, ka pilsētā joprojām mīt skolotāju sagatavošanas tradīcijas. Izrādījās, ka tās ir pabalējušas. Universitāte gaidīto augsni, lai ārpus Rīgas izveidotu filiāli un atsāktos pedagogu studijas, Cēsīs neatrada. Tā savas intereses ienākt Vidzemē novirzīja uz citu pilsētu. Universitātes filiāle arī kādu laiku darbojās, bet Valkā.
Tad gan cēsnieki apjauta stratēģisko kļūdu. Sākās gruzdēšana, līdz atkal uzšķīlās apņēmība – radīt iespēju Cēsīs ienākt pedagoģiskai augstskolai. Cēsnieki ar labvēlību sagaidīja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolu, pavisam jaunu un ambiciozu, deva tai iespēju darboties pilsētā un solīja atbalstu, lai nostiprinātos Vidzemē.
Cēsu filiāle jau gadiem ir Vidzemes skolu un pirmsskolu glābiņš, lai pieredzējušo pedagogu vietā, mainoties paaudzēm, sagaidītu jaunos, ne mazāk mērķtiecīgus un zinošus skolotājus. Tagad atkal pazīstama kā pedagogu augstskolas pilsēta, Cēsis tā arī izturējās, kad šoziem kļuva zināms par augstskolu apvienošanu. Pašvaldība pieprasīja Cēsu filiālei tiesības palikt. Kad tas bija noticis, Cēsis pieprasīja arī Latvijas Universitātes Cēsu filiāles izlaidumu svinības sagatavotajiem speciālistiem rīkot te – savējo vidū, skolotāju augstskolas pilsētā.
Komentāri