Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kuru cilvēku tiesības apdraud vakcinācija

Andra Gaņģe
19:05
15.08.2021
6

Sestdien visā Latvijā aicina uz piketu pret obligātu vakcināciju jebkurai iedzīvotāju,profesiju grupai.

Akcijas rosinātāji uzsver, ka nav pret brīvprātīgu vakcināciju, bet aizstāv cilvēktiesības un izvēles brīvību. Proti, piketa iniciatori uzsver, ka nevienas nozares darba devējam nedrīkst dot tiesības atbrīvot no darba cilvēku tāpēc, ka viņš nav vakcinējies pret “Covid-19”. Kā zināms, Saeimā patlaban izskatīšanā ir  likumprojekts, kurā paredz obligātu “Covid-19” sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Protams, cilvēka brīvība lemt par sevi jebkurā jautājumā, arī veselības jomā, ir ikviena neapstrīdamas tiesības. Tomēr tajā brīdī, kad cilvēka lēmums apdraud citus, tas vairs nedrīkst būt spēkā. Vai vakcinēšanās pret kovidu noliegšana ir šo apdraudošo lēmumu skaitā? Par to atbilstoši prasmei aizstāvēt savu viedokli, diskusiju kultūrai un izpratnei viļņojas gandrīz visa pasaule. Latvijas pikets tajā būs vien neliela brīze. Tomēr tas nemazina valstisku atbildības uzņemšanos arī šajā tik nepopulārajā obligātās vakcinācijas jautājumā.

Aģentūras LETA žurnāliste Anna Gaile, pētot ārzemju mediju informāciju, pārliecinājusies, ka vairākas pasaules lielvalstis kā risinājumu kovida pandēmijas ierobežošanai tomēr atzīst vai apsver obligātu potēšanos prot jaunā koronavīrusa izraisīto infekciju. Vairākās valstīs prasība par obligātu vakcinēšanos ieviesta medicīnas nozares darbiniekiem. “Itālija jau aprīlī kā obligātu noteica vakcinēšanos pret “Covid-19” daudziem medicīnā un citās veselības aprūpes jomās strādājošajiem, bet Francijas parlaments 26.jūlijā apstiprināja prasību par visu medicīnas darbinieku obligātu vakcinēšanos pret “Covid-19”. Viņiem jāvakcinējas līdz 15.septembrim. Tiem, kuri atteiksies vakcinēties, tiks aizliegts ierasties darbavietā un pēc 15.septembra netiks izmaksātas algas, televīzijā pavēstīja Francijas veselības ministrs Olivjē Verāns. Francijas prezidents Emanuels Makrons arī izteicies, ka gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, prasība par obligātu vakcinēšanos pret “Covid-19” var tikt attiecināta uz visiem valsts iedzīvotājiem,” raksta A.Gaile.

Tāpat žurnāliste raksturo situ­āciju Grieķijā, kur jūlijā paziņoja, ka obligāti būs jāvakcinējas visu pansionātu darbiniekiem, kuri atteiksies, no 16.augusta tiks atstādināti no darba. No septembra Grieķijā vakcīna pret “Covid-19” būs obligāta visiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem gan valsts, gan privātajā sektorā. Lī­dzīgi arī Ungārijā. Lielbritānija plāno noteikt obligātu vakcinēšanos pansionātu darbiniekiem. Tikai Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka nedomā sekot Francijas un citu valstu paraugam un noteikt obligātu vakcināciju konkrētām sabiedrības grupām.
ASV dažādos štatos ir atšķirīgi lēmumi, piemēram, Kalifornijā nolemts, ka štata iestāžu darbiniekiem jābūt vakcinētiem vai arī reizi nedēļā jāveic tests. Tādu prasību pieņēmusi ar Ņujorkas pašvaldība.

Prasība attieksies uz vairāk nekā 300 000 darbinieku, tostarp policistiem, ugunsdzēsējiem un skolotājiem.

Par prasību vakcinēties skolotājiem, kas Latvijā izraisījis lielāko sašutumu vētru, arī tiek spriests vairākās valstīs. A.Gaile izpētījusi, ka Francijas Veselības ministrija pagaidām noraidījusi šo domu, bet “Itālija, kur jūlija vidū nebija vakcinējušies aptuveni 15% skolās strādājošo, apsver pieprasīt visiem skolotājiem vakcinēties”.

Tikpat aktuālas ir diskusijas par nosacījumu, ka jāvakcinējas studentiem, kuri vēlas apmeklēt lekcijas klātienē un dzīvot kopmītnēs. Tā esot izsacījies Liel­britānijas premjerministrs Boriss Džonsons, bet dažās valstīs augst­skolas pašas pieņēmušas lēmumu prasīt studentiem obligāti vakcinēties.
Latvijā pamazām notiek tas, ko visu vasaru prognozējuši epidemiologi. “Covid-19” infekcija lēni, bet palielina izplatību. Va­karrīt izskanēja ziņa, ka pirmdien konstatēti 125 jauni inficēšanās gadījumi. Vēl pirms mēneša, 11.jūlijā, to bija 36.

No 24 stundās atklātajiem 125 gadījumiem 95 inficētie bijuši vai nu nevakcinēti, vai vakcinācijas kursu nepabeiguši, bet 30 – vakcinēti. Tātad apmēram viens pret četri vakcinēto mazākums. Tā ir viena diena. Vērtējot visu iepriekšējo nedēļu, Slimību profilakses un kontroles centrs informējis, ka nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem “Covid-19” infekcija konstatēta 3,3 reizes biežāk nekā vakcinētajiem. Tikai rūdīti antivakseri var teikt, ka šiem rādītājiem nav nozīmes. Visiem pārējiem varētu būt skaidrs, ka ir gan. Un arī tas, ka ne vien Latvijā to profesiju pārstāvjiem, kas ilgstošu laiku saskaras ar daudziem cilvēkiem, vakcinācijas nosacījums ir kas cits, ne personīgās brīvības un cilvēktiesību ierobežošana.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi