Tie, kas aktīvi nedarbojas sociālo mediju platformās, iespējams, pat nezina, cik regulāri un intensīvi pēdējos mēnešos, piemēram, feisbukā, parādās spriedelējumi, ka Latvijā parlamenta vēlēšanas tiek “nozagtas”, proti, viltoti rezultāti.
“Re:Check”, faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija, šovasar konstatējusi un pēdējos mēnešos pārbaudījusi vairākus feisbukā izplatītus ierakstus un video, kuros ļoti pārliecinoši stāsta, cik vienkārši manipulēt ar vēlēšanu rezultātiem. Protams, žurnālisti, kas pētījuši šos jau acīmredzami melīgos apgalvojumus, tos arī atspēkojuši.
Piemēram, maldinātāju vidū ir bijušais diplomāts Rūdolfs Brēmanis, kurš 14. Saeimas vēlēšanās ir Alda Gobzema partijas “Katram un Katrai” sarakstā. “Re:Check” raksta: “(..)viņš kādā no saviem Facebook video stāsta, ka Latvijā notiek vēlēšanu viltošana. Kā pierādījumus viņš min vārdā nenosauktu cilvēku stāstus (“Kopš es šo tematu sāku cilāt, man te cilvēki raksta – pat tādi cilvēki, kas ir strādājuši vēlēšanu komisijās paši jau no 90. gadiem – un saka, ka viņi paši to ir darījuši, paši ir savām rokām metuši iekšā kastēs”) un paša pieredzi diplomāta darbā Dubaijā. Viņam Facebook ir 11 tūkstoši sekotāju.
Brēmanis, piemēram, stāsta, ka iecirkņu vēlēšanu kastēs esot ļoti viegli samainīt īstās balsis (aploksnes un zīmes) pret viltotām. Tas it kā iespējams, jo iecirkņiem, pēc viņa teiktā, ir “salīdzinoši neierobežots skaits ar tām aploksnēm un tiem vēlēšanu biļetenu komplektiem”.”
Vēl “Re:Check” piebilst, ka R.Brēmanis iepriekš izplatījis melus par “Covid-19” vakcīnām un negatīvu atpazīstamību ieguvis ar apsūdzību par aptuveni 102 tūkstošu eiro izkrāpšanu no valsts laikā, kad bija Ārlietu ministrijas diplomāts un pagaidu pilnvarotais lietvedis Apvienotajos Arābu Emirātos.
Kā vēl vienu maldinātāju saistībā ar vēlēšanām “Re:Check” nosauc deputāta kandidātu Edgaru Kramiņu no partijas “Tautas kalpi Latvijai”. Pētnieciskie žurnālisti raksta, ka šajā partijā apvienojušies vairāki sociālajos medijos aktīvi dezinformatori. Redzamākie ir uzņēmējs, savulaik par pasu viltošanu tiesātais Aivars Smans un skaistumkonkursu rīkotāja Kristīne Lindenblate. Šie cilvēki regulāri izplata nepatiesu informāciju par “Covid-19” un vakcīnām. Arī par karu Ukrainā, piemēram, atkārtojot Kremļa vēstījumu, ka tur atrodas ASV bioloģiskās laboratorijas un Krievijas iebrukums Ukrainā esot aizsargāšanās pret NATO ielenkumu. (..) Kādā nesenā Kramiņa interneta raidījumā izskan apgalvojums, ka pa pastu it kā var balsot arī miruši cilvēki: “Tad balsos visi miroņi.”
Protams, arī šim apgalvojumam nav pamatojuma. “Šajās Saeimas vēlēšanās tiks izmantots jau minētais elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs. Tajā iecirkņu komisijas darbinieki pārliecināsies, vai cilvēki, kas iesnieguši lūgumu balsot pa pastu, atbilst kritērijiem, lai saņemtu vēlēšanu dokumentus. Piemēram, vai viņiem ir tiesības balsot, vai viņi nav pieteikušies jau iepriekš un vai viņi jau nav nobalsojuši. Mirušu cilvēku datu reģistrā nav, un viņiem netiek sūtīti vēlēšanu dokumenti, tātad “miroņi” nevarēs balsot,” noskaidrojis “Re:Check”.
Faktu pārbaudītāji feisbukā atklājuši un apgāzuši vēl citus melīgus apgalvojumus par vēlēšanu viltošanu. Varētu teikt, ka nav vērts visu šo pieminēt kaut vai tāpēc, ka to aplamību pierāda jau Saeimas vēlēšanu rezultāti, kas mēdz būt pārsteidzoši un nelabvēlīgi visiem valdošajiem politiskajiem spēkiem. (Paironizējot varētu teikt, ka parlamenta vēlēšanās manipulācija ar balsīm būtu bijusi izdevīga tikai “Saskaņai”, jo tieši šī partija vairākus sasaukumus ieguva lielāko vietu skaitu.) Taču pavisam citādi uz tiem, kas aktīvi stāsta, ka vēlēšanām nevar ticēt, liek paraudzīties aģentūras LETA vēsts par pavisam nesen Krievijas propagandas raidījumā “60 minūtes” pausto, ka visās Baltijas valstīs vēlēšanas ir nopirktas, proti, balsis pērkot gan par naudu, gan alkoholu, tā rezultātā pie varas visās trīs valstīs esot pronacistiska kliķe.
Vēlētāji, būsim modri!
Komentāri