Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Krīžu valdība parasti mainās pēc krīzes

Jānis Gabrāns
14:35
30.12.2020
5

Aizrit 2020.gads, kas paliks mūsu atmiņās uz gadu desmitiem, “Vikipēdijā” iezīmēts kā “Covid-19” gads. Pandēmijas dēļ smagu slodzi nācies iznest ikvienas valsts valdībai, un Latvija nav izņēmums.

Par šo gadu, tā izaicinājumiem runājam ar politologu Filipu Rajevski, kurš norāda, ka politikā neviens gads nav viegls, bet šis papildus iezīmējās ar “Covid-19” pandēmiju, kas ienesa daudz neplānota: “Parasti problēmas un grūtības gadu no gada ir vienas un tās pašas, arī šajā tās nav pazudušas, klāt tikai nākušas tās, ko radīja pandēmija. Varbūt pārējās problēmas vīrusa ietekmē nedaudz notušējās, bet nekur nepazuda un turpināja mocīt valdību. Budžeta veidošana, reģionālā reforma, koalīcijas iekšējās nesaskaņas, tas viss jau bija, kovids to tikai nedaudz piesedza no sabiedrības acīm.”

Jautāts, vai premjers Krišjānis Kariņš ar komandu veiksmīgi tikuši galā ar izaicinājumiem, politologs norāda, ka būtiskākais – valdība joprojām pastāv. Tā izturējusi satricinājumus saistībā ar reģionālo reformu, nākamā gada budžetu, taču, raugoties uz rīcību tieši kovida kontekstā, sekmes vērtējamas kā mainīgas. Ja pavasaris bijis veiksmīgs, rudens bijis katastrofāli vājš, neraugoties uz to, ka tas bija daudz vairāk paredzams nekā pavasaris, kad problēma tiešām atnāca pilnīgi negaidīti. Acīmredzot valdība nosacīto mieru vasarā neizmantoja, lai izstrādātu iespējamos scenārijus, rīcības plānus.
“Te nevar vainot valdības, ko­alīcijas iekšējās nesaskaņas,” uzskata F. Rajevskis. “Tās traucēja budžeta pieņemšanas, reģionālās reformas veidošanas laikā, izglītības reformas īstenošanā, bet uz tām nevar novelt nepilnības kovida problēmu risināšanā. Ja dienas kārtībā būtu reāli plāni, kā pasargāt sabiedrību no pandēmijas, kādās situācijās ko darīt, vasarā to varēja pieņemt. Nedomāju, ka būtu bijušas kādas iekšējās valdības problēmas to izdarīt. Protams, kad nākas pieņemt lēmumus par to, kas notika iepriekšējā vakarā, sākas politiskās nesaskaņas, ko visi esam redzējuši publiski. Ja vasarā viss tiktu izrunāts, arī tie ministri, kuri rudenī no situācijas centās gūt kādu politisko kapitālu, būtu bijuši daudz pielaidīgāki. Manuprāt, vasarā netika izmantots politiskais miers, ne arī miers, kas valdīja sabiedrībā. Tādā situācijā iespējams pieņemt daudz asākus lēmums nekā krīzes brīdī, diemžēl tas tika palaists garām.”

Pēdējā laikā bieži izskan, ka valdība nespēj sabiedrībai skaidrot pieņemtos lēmumus gan vakcinācijas lietderības, gan noteikto ierobežojumu sakarā. Tas liek domāt, ka valdībā trūkst kvalificētu sabiedrisko attiecību speciālistu, kuri prot izvēlēties pareizo rīcību krīzes situācijās. Politologs gan norāda, ka speciālistu netrūkst, bet, palielinoties speciālistu skaitam, samērā radikāli krītas kvalitāte: “Man ir sajūta, ka šie speci­ālisti īsti nezina, ko komentēt. Vispirms bija jāsaprot, ko sabiedrība domā, bet viss rāda, ka pētījumiem sabiedrības noskaņojuma un sabiedriskās domas izprašanā vispār netika pievērsta uzmanība. Ir sajūta, ka viņi to gūst tikai no feisbuka un tvitera, rezultātā iznāk, ka viņi nodarbojas ar plastisko ķirurģiju, skatoties greizajā spogulī. Zinām taču, ka sociālie mediji ir diezgan greizs spogulis un politisko komunikāciju nevar būvēt uz tā, kas tajos redzams. Ir vajadzīga reāla, autentiska informācija, ko domā, ar ko dzīvo sabiedrība.”

Sākusies vakcinācija pret “Covid-19”, un tiek lēsts, ka šajā gadā atkal varēsim atgriezties pie iepriekšējiem paradumiem, dzīves kārtības. Jautājumā, vai Kariņa valdība, šo pārbaudījumu izturējusi, paliks līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, F. Rajevskis pauž uzskatu, ka valdības maiņa tomēr notiks: “Domāju, pie pirmās krīzes mazināšanās, kad beidzot varēsim nedaudz uzelpot, valdība mainīsies. Krīžu valdība parasti mainās pēc krīzes, tā ir grāmatas patiesība. Cilvēkiem šī valdība asociējas ar krīzi, viņi to negribēs redzēt, kad krīze būs beigusies. Tagad viņus kopā satur bailes un satraukums, bet, kad tas mazināsies, radīsies jaudīgāki centrbēdzes spēki. Valdības stabilitāti ietekmēs arī KPV.LV faktors, jo īsti nezinām, kurš šobrīd kontrolē šo partiju, un tas patiesībā ir ļoti bīstami. Protams, kamēr vien būs valsts finansējums 1,2 miljonu eiro apmērā, partija pastāvēs, jo naudu kāds saņemt gribēs, bet, kā jau teicu, nav zināms, kurš stāv aiz šī politiskā spēka.”

Politologs norāda, ka nākamais gads, lai arī aizritēs “Covid-19” mazināšanās zīmē, politiskajā jomā Latvijā nemaz tik mierīgs nesolās būt. Pirmām kārtām mūs gaida administratīvi teritoriālā reforma un pašvaldību vēlēšanas, bet visvairāk situāciju ietekmēs tas, kā notiks vakcinācija, cīņa ar “Covid-19”, kā strādās tie valdības instrumenti, ko viņi radījuši, lai atjaunotu un uzturētu tautsaimniecību.
“Ļoti daudz būs atkarīgs no tā, kā spēsim pārstartēt ekonomiku, lai konkurencē vinnētu, nevis zaudētu. Jāņem vērā, ka arī citas valstis gaida šo brīdi, ieguvēji būs tie, kuri rīkosies ātrāk, spēs pieņemt pareizākus lēmumus,” norāda F. Rajevskis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi