Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Krīze un demokrātija

Sallija Benfelde
15:30
22.02.2021
4

Mēdz sacīt, ka krīze ir kā meža sanitārs. Arī valstī un sabiedrībā tā atklāj vājās vietas, un cena par to ir augsta.

“Covid-19” izraisītās krīzes cena ir cilvēku nāve, sagrautas dzīves un neapmierinātība ar valsts varu. Un nav tikai tā, ka krīze ir izgaismojusi varu, tajā kā spogulī redzam paši sevi. Jautājums, vai gribam redzēt, cik lielā mērā esam patērētāju sabiedrība, vai solidaritātes jēdziens ir tikai teorētisks jautājums. Valdībā katra ministrija un ministrs “velk deķīti” uz savu pusi, bet biznesā pie lielāka labuma var tikt, ja ir skaļas lobētāju balsis. Tomēr, manuprāt, krīzes laiks ir pierādījis, ka demokrātijas princips darbojas, nav vajadzīgs dumpis un sacelšanās, lai vara ieklausītos un pamanītu neizdarīto. Un krīzes laikā labi redzams, ka vismaz dažām partijām ir jāsāk domāt par nepatīkamiem lēmumiem, ja tās negrib palikt ārpus Saeimas nākamajās vēlēšanās.

Spilgtākais piemērs tam, ka politiķi tomēr ir spiesti ieklausīties, ir lēmums par vienreizēju 500 eiro pabalsta piešķiršanu katram Latvijas bērnam. Protams, var sacīt, ka ir ģimenes, kurām pabalsts nav īpaši vajadzīgs. Tāpat var arī piekrist, ka zināmā mērā tas ir priekšlikuma autores Na­cionālās apvienības (NA) priekšvēlēšanu gājiens, gaidot pašvaldību vēlēšanas, bet skaidrs arī, ka ģimenes ar bērniem nav turīgākās un labklājīgākās Latvijā. Tagad dienas kartībā ir jautājums par vienreizēju atbalstu pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti. Diem­žēl ar finanšu ministra viedokli šādos jautājumos nevar rēķināties, jo tas izdevumu lietās vienmēr ir negatīvs un nevar cerēt, ka šādu pabalstu piešķiršanā tiks izstrādāti pamatoti un skaidri kritēriji. To vēlreiz apliecināja šie 500 eiro. Un vēl jāpiebilst – šķiet, apgalvojums, ka vecākiem naudu nevar piešķirt, jo daudzi to nodzers, ir kļuvis tikpat populārs (turklāt ar krietnu sarkasma devu) kā savulaik Krištopana “reņģu ēdāji”. Ministrs Latvijas politikas vēsturē uz palikšanu, visticamāk, savu vārdu būs ierakstījis ar pārliecību, ka gandrīz visi zog un naudu nodzer.

Izskatās, ka sabiedrības sašutums būs apstādinājis arī ieceri ārpus kārtas vakcinēt aptuveni 14 tūkstošus ierēdņu un valsts pārvaldes darbinieku.

Pagājušajā nedēļā valdība izdarīja sava veida salto – proti, otrdien tika pieņemts detalizēts vakcinācijas plāns, bet jau trešdien parādījās prioritāri vakcinējamo grupa, kurā jau ir ap 14 tūkstošiem cilvēku. Pirmajā brīdī tika skaidrots, ka tās ir augstas amatpersonas un sabiedrībā cienīti cilvēki, kuri ar savu priekšzīmi varētu iedrošināt cilvēkus vakcinēties. Tad oficiāli tika paskaidrots: “Turpinoties vakcinācijas procesam Latvijā, 11. februārī tiek uzsākta to valsts augstāko amatpersonu brīvprātīga vakcinācija, kuru pienākumi saistīti ar nacionālās drošības un valsts pamatfunkciju nepārtrauktības nodrošināšanu. Nelielais amatpersonu loks, kurām šobrīd tiek dota iespēja vakcinēties, ir stingri izvērtēts, ņemot vērā to pienākumus un lomu valsts procesu vadībā.”

Ziņās varēja skatīties, kā tiek vakcinēts Valsts prezidents, premjers, arī visi bijušie prezidenti un ministri. Sākoties vakcinācijai, daudzi sacīja, lai augstas amatpersonas vakcinējas pirmās, tā pierādot, ka vakcīna ir droša, bet tagad daudzi iebilda, ka tā esot “līšana bez rindas”, un dusmojās. Ārpus kārtas tika vakcinēti Saeimas komisiju vadītāji, vēl citas amatpersonas, sarakstā ir arī Nacionālās Drošības padome un Saeimas Nacionālās drošības komisija, un nu jau “nelielais amatpersonu loks” ir pieaudzis līdz minētajiem 14 tūkstošiem cilvēku. Vakcinā­cija piedāvāta arī Raimondam Paulam, kurš to darīšot februāra beigās.

Pasaulē amatpersonu vakcinēšanas jautājums risināts dažādi. Vakcīnu jau ir saņēmis, piemēram, ASV prezidents Baidens, arī Francijas prezidents Makrons bija viens no pirmajiem vakcinētajiem savā valstī, bet Vācijas kanclere Merkele savukārt paziņoja, ka gaidīs savu rindu.

Problēma, mauprāt, nav tajā, ka ir zināms skaits amatpersonu, kuras tiešām atbild par valsti un tās pastāvēšanu un viņu veselība un spēja strādāt ir svarīga. Vienkārši par šādu sarakstu vajadzēja domāt, jau veidojot vakcinācijas plānu. Runājot par kampaņu, kas iedrošinātu cilvēkus piekrist vakcinācijai, to vajadzēja darīt jau 28. decembrī, un tādā sarakstā tiešām varēja būt cilvēki desmit, ne vairāk. Pirmie vakcīnu varēja saņemt Valsts prezidents, premjers, arī bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, Raimonds Pauls, vēl kāds tautā mīlēts un cienīts mākslinieks. Tagad jau ir par vēlu. Cilvēki raksta sociālajos tīklos, ka skolotāji, pārdevējas , sabiedriskā transporta vadītāji un vēl daudzi citi katru dienu darbā saskaras ar daudziem cilvēkiem un viņu risks inficēties ir augsts, un vaicā – vai tad viņu veselībai un dzīvībai ir mazāka nozīme?!

Šo un vēl daudzus citus jautājumus varētu norakstīt uz neprasmīgu komunikāciju, tomēr uzskatu, ka finanšu ministram Reiram būtu jādemisonē. Ja “Jaunā Vienotība” grib palikt Saeimā un politikā arī pēc 14. Saeimas vēlēšanām, tai jāatrod cits finanšu ministrs. Savukārt veselības ministram Pavļutam vajadzētu rūpīgāk uzraudzīt Vakcinācijas biroja darbu, jo līdz šim tā vadītāja nav apliecinājusi, ka saprot vakcinācijas mehānismus, bet ir izlīdzējusies ar frāzēm. Tādēļ partiju apvienības “Attīstībai/Par!” liktenis lielā mērā ir Pavļuta rokās. Par labklājības ministri Petraviču laikam pat nav vērts runāt, manuprāt, ministrei bija jādemisionā jau pirms laba laika, bet maz ticams, ka tās atlūzas, ko joprojām dēvē par KPV LV, spētu atrast citu kandidātu, kurš nebūtu vēl neprofesionālāks.

Protams, ja vakcīnu trūkst un pastāv šaubas, cik daudz cilvēku vispār būs iespējams vakcinēt dienas vai nedēļas laikā, vakcinācijas rinda vienmēr raisīs jautājumus, vai tajā viss ir godīgi un vai nopietni izvērtēti visi tās saņemšanas rindas kritēriji. Tādēļ prātīgākais būtu tādu plānu un rindu veidot pēc epidemioloģiskiem un medicīniskiem principiem.
Manuprāt, tiek zāģēts zars, uz kura sēžam. Un runa nav tikai par Saeimas vēlēšanām, par to, ka kāda partija varētu zaudēt savus atbalstītājus. Patiesībā tas ir arī valsts drošības jautājums, jo pasaulē ir nemierīgi, mūsu kaimiņš ir un būs ne pārāk labi prognozējamā Krievija. Tas, ka Latvijā ir Krievijas ietekmes aģenti un ka ir arī ne viens vien politiķis, kuram ir pilnīgi vienalga, par kādu cenu viņš nokļūst pie varas, nav nedz noslēpums, nedz jaunums. Diem­žēl plaisa starp tautu un varu ir kļuvusi vēl platāka. Un nav svarīgi, vai “zara zāģēšana” ir bijusi ļaunprātība, augstprātība vai vienkārši muļķība. Rezultāts ir negatīvs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi