Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Kļūt no patērētājiem par veidotājiem

Jānis Gabrāns
13:59
18.04.2018
15

Jau pagājušajā nedēļā sākās un šonedēļ turpināsies diskusiju cikls Cēsu skolās “Digitālās prasmes un izglītība – vai šodienas skolēns izdzīvos rītdienas darba tirgū?”. Sarunas par digitālo tehnoloģiju un prasmju nozīmi izglītībā rīko Cēsu novada pašvaldība, aicinot piedalīties tajās skolēnu vecākus un citus interesentus.

Novada pašvaldības projektu un attīstības speciāliste Evija Taurene stāsta, ka šīs diskusijas noslēgs divus gadus ilgušo starptautisko projektu “TechTown” jeb tehnoloģiju mazpilsētas. Šajā projektā kopumā iesaistīti 11 partneri, mazo un vidējo pilsētu paš­valdības, vairākās Eiropas valstīs. Projekta ietvaros pašvaldību pārstāvji mēģināja saprast, ko var darīt mazas pilsētas, lai veicinātu digitālo ekonomiku, kas kļūst arvien svarīgāka. Arī Cēsīs ir liels potenciāls tās attīstīšanai, jo te nav lielas ražošanas, bet ir laba vieta jaunuzņēmumu veidošanai, kas dotu jaunas darba vietas. Tā pilsēta piesaistītu cilvēkus, kuri strādā digitālajā nozarē.
E. Taurene norāda: “Gribam vai negribam, bet digitālā joma, modernās tehnoloģijas ieņem arvien lie­lāku nozīmi mūsu ikdienā, un zināms, ka nākotnē 90 procentos profesiju būs nepieciešamas digitālās prasmes. Tāpat bieži tiek runāts, ka Latvijā arvien vairāk trūkst IKT speciālistu, un šāda tendence vērojama visā pasaulē. Tas nozīmē, ka digitālās prasmes nākotnē palielinās iespējas pielāgoties strauji mainīgajam darba tirgum.

Mācoties no partneru pilsētām, apgūstot pieredzi, daudz diskutējot vietējā līmenī ar skolām, Rī­gas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiāli, uzņēmējiem un citiem ieinteresētajiem esam secinājuši, ka viss sākas ar izglītību, bet skola nav vienīgā, kas var ietekmēt jauniešu izglītību un izvēli. Mums no pašiem pamatiem jāveido izpratne, kāpēc bērnam sēdēt pie datora ir labi, jo tādējādi viņš mācās. Protams, ir jautājums, ko viņš dara pie datora, kas ir tas saturs, kuru viņš skatās, izmanto, un tieši tāpēc ir šis diskusiju cikls, kurā par šiem jautājumiem runājam ar vecākiem.

Mēs gribētu radīt vidi, kurā audzinām bērnus nevis par tehnoloģiju patērētājiem, bet par veidotājiem. Jo aiz visa, ko ikdienā lietojam no digitālajām tehnoloģijām, stāv cilvēku komandas, kas nākušas klajā ar ideju, apguvuši prasmes un savas ieceres realizējuši dzīvē. Gribam, lai jaunieši to apzinās, novērtē. Ar prieku secinām, ka bērnu, jauniešu vidū arvien populārāki kļūst robotikas pulciņi, uz tiem stāv rindās, viņi vēlas mācīties šo robotikas domāšanu, algoritmisko domāšanu, inženiertehnisko domāšanu. Tāpēc jāizglīto vecāki, lai viņi saprot, ka bērniem svarīgi apgūt digitālās prasmes, kas nākotnē būs arvien svarīgākas.

Sapratne rodas lēnām, jo pastāv bailes pret visu jauno. Bailes no tā, ka arvien vairāk iegrimstam tehnoloģijās. Katra paaudze aug ar kaut ko citu, tai ir pārliecība, ka pareizi ir tā, kā auga viņi, bet tagad notiek kaut kas nesaprotams. No tā neparastā, ko pilnībā neizprotam, ir nedaudz bail, tāpēc tas ir izaicinājums mainīt šo domāšanu. Interesantais, ka ikdienā šīs tehnoloģijas visi lietojam, patērējam, bet vajadzētu apzināties, ka varam tās arī radīt.”

Divu gadu laikā, viesojoties pie projekta partneriem, iepazīstot situāciju citās valstīs, cēsnieki secinājuši, ka uz pārējo projekta partneru fona izskatāmies gana labi. Domājam līdzīgi kā Dānijā, Ungārijā, Itālijā, varbūt tālāk tikusi Lielbritānija, kur jūtamas milzīgas valsts iniciatīvas, kā veicināt aktivitātes, kā mācīt bērnus, kā attīstīt digitālo ekonomiku.

Latvijā ierasts, ka lielākā ekonomika veidojas Rīgā, bet arī cēsnieki grib savu daļu. Viens no pozitīvajiem piemēriem ir “Drau­giem Group” Cēsu birojs, kas parāda, ka mazpilsētās var strādāt attālināti, vajadzīgs tikai dators, internets un vieta, kur strādāt.

E. Taurene īpaši akcentē nepieciešamību cilvēkiem, kuri strādā IKT jomā, satikties: “Bijuši divi šīs nozares profesionāļu pasākumi, ko rīkoja “Skola6″ kopā ar RTU Cēsu filiāli. Cēsīs digitālie uzņēmēji ir, tikai trūkst iespēju tos satikt vienuviet. Tāpēc svarīgi veidot kopienu, lai viņi nāk ārā no mājām, dzīvokļiem, darbavietām un tiekas ar vienādi domājošajiem. Tas ir absolūts mīts, ka, strādājot ar datoru, ja esi programmētājs, jābūt noslēgtam vienpatim. Tas nestrādās, jo šajā nozarē tik daudz jādarbojas komandā, ka svarīgi apgūt arī šo prasmi. Tāpēc ir jāiegulda izglītībā, kopienas veidošanā un izpratnes veidošanā.”

Nenoliedzami, svarīga ir atbilstoša infrastruktūra, bet tās atjaunošana ieplānota, īstenojot skolu modernizācijas projektu. Tuvā­ka­jos divos gados paredzēts modernizēt piecas skolas – Cēsu Valsts ģimnāziju, Draudzīgā Aicinā­juma Cēsu Valsts ģimnāziju, Cē­su Pilsētas vidusskolu, Līvu sākumskolu un Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolu, kurās par ikdienu jākļūst jaunāko tehnoloģiju izmantošanai mācību procesā. Un šobrīd notiekošās diskusijas par digitālajām prasmēm un izglītību ir viens no soļiem, lai arī skolēnu vecākiem veidotu pilnīgāku priekšstatu par digitālo tehnoloģiju izmantošanas un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju prasmju apguves priekšrocībām skolās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi