Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kauns par nesapratni

Druva
23:00
05.09.2008
3

Brīdinājuma streiks un pikets ir veids, kā mediķi 26. septembrī centīsies pievērst atbildīgās ministrijas un valdības uzmanību pildīt solījumu paaugstināt darba samaksu atbilstoši aprēķiniem, kāda ir vidējā alga Latvijā tautsaimniecībā strādājošajiem. Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības streika prasībās, kas uzrakstītas Veselības ministrijas adresē, ir arī atgādinājums, ka algu pieaugumam jābūt proporcionālam, ievērojot tautsaimniecības vidējās algas tendences, palielinājumam jāseko no 2009. līdz pat 2014. gadam.

Sarunā ar “Druvu” Cēsu rajona veselības aprūpē strādājošo arodbiedrības priekšsēdētāja Valda Stanne sacīja: “Ja dienās līdz 26. septembrim ministrija mūs sapratīs un valdība ministrijas viedoklī ieklausīsies, tad varbūt streiku atcels. Kas lai zina, jo dzīvē visādi gadās.” Tagad droši var teikt, ka ne streiks, ne pikets, ne pirms pāris dienām uzklausītais viedoklis aktualitāti nezaudēs, jo aizvakar valdība paziņoja, ka algu pielikums sekos vien skolotājiem, jo tas bijis atrunāts budžetā, bet mediķiem, policistiem, ugunsdzēsējiem, kultūras darbiniekiem un ierēdniecībai būs jāiztiek ar tādu pašu maka biezumu kā līdz šim.

Valda Stanne: “Piekrītu izteikt viedokli par plānoto streika dienu un piketu tāpēc, ka ir būtiski situāciju skaidrot sabiedrībai. Mediķi jau cīnās ne tikai par darba samaksu, bet ir jāierauga arī skaitļi. Tepat kaimiņvalstīs – Lietuvā, Igaunijā – veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai, tostarp sistēmā strādājošo algai, no iekšzemes kopprodukta atvēl gandrīz sešus procentus finanšu, pie mums vien 3,85 procentus. Pacienti taču arī nevar neievērot, ka mediķu kolektīvi strauji noveco, jauni mediķi vietā nenāk. Un par šādu algu neviens jauns cilvēks šo darbu nenāks un nedarīs – tik ilgstoši nemācīsies un šādu atbildību neuzņemsies. Un te nonākam līdz darba samaksai. Mums ir kauns, ka ārsts par vienu darba slodzi saņem 450 latus uz papīra. Un no tā, cik valsts samaksā ārstam, ir atkarīgs, cik nopelna vidējais un jaunākais medicīniskais personāls. Māsas saņem 60 procentus no ārsta slodzes samaksas, jaunākais medicīniskais personāls – 40.

Mēs zinām cilvēku attieksmi, ka ārsti pelna daudz. Jā, daži pelna arī mēneša algu, kas rakstāma ar četriem cipariem, bet ne jau visi. Un ne jau strādājot normālas darba stundas, tādu algu var saņemt. Ārsti strādā divās, trīs vietās, lai nodrošinātu ģimeni, skolotu bērnus. Kādas iespējamas sekas? Viena lieta, ka ir ārsti, kas pelna un vairs nezina un nesaprot, kā jūtas tie, kas nespēj tik labi nopelnīt. Mediķu sabiedrība, kas pakļauta nebeidzamām reformām, arī no iekšpuses ir sašķelta, bet pacientiem svarīgāk – vai pārstrādājies ārsts vēl ir labs ārsts? Zūd mediķu darba kvalitāte. Un pacientiem nepatīk ārsta attieksme – nepaskaidroja, nepasmaidīja. Tas viss tāpēc, ka valsts nesamaksā pieņemamu algu par vienu darba slodzi.

Un mediķu arvien vairāk trūkst. Gados jaunākie aiziet un sameklē labāk apmaksātu darbu, bet palicējiem ir vēl jāpiesedz stacionārā trūkstošais speciālists. Kāds ir darba grafiks? Sarežģīts. Un slodze

par lielu. Katram cilvēkam, ne tikai mediķim, arī izglītībā strādājošam ir savs un tikai viņam zināms izturības līmenis – var darīt un vairs diemžēl nevar.

26. septembrī būs brīdinājuma streiks, kurā piedalīsies ambulatorajā aprūpē strādājošie, strādās slimnīcas, neatliekamā palīdzība. Ja valdība neieklausīsies mūsu prasībās un kaut solīti nepanāks pretim, tad nozarē esam pārrunājuši – streikosim kaut nedēļu. Paliks un pacientus apkalpos privāti praktizējošie speciālisti, ģimenes ārsti, kuri neatbalstīs streiku.

Vai veselības aprūpē strādājošie tā drīkst rīkoties? Ir pieredze no citām valstīm. Maijā trīs nedēļas streikoja un cīnījās par algu pielikumu Zviedrijas stacionāru medicīnas māsas. Streikoja, kamēr darba samaksu valdība paaugstināja. Man liekas, ka Latvijas valdība gribētu, lai neprotestējam, lai nolaižam rokas, bet tā nedrīkst. Ir arī mums apātiski kolēģi, kuri saka – nav jēgas, bet mēs uzsveram, ka savas intereses ir jāaizstāv.

Tāpēc 26. septembrī arodbiedrība rūpīgi plāno streika dienu un lūdz iedzīvotājus būt saprotošiem, neplānot mediķu apmeklēšanu, izmeklējumus. Cēsīs nestrādās veselības aprūpes centrs jeb bijusī poliklīnika. Darbosies tikai traumu punkts, jo akūtā negadījumā ir jāpalīdz, un strādās acu veselības kabineta speciālisti, apkalpojot pacientus, ja gadījusies acu trauma. Ģimenes ārsti var piedalīties vai nepiedalīties streikā, tā ir viņu izvēle. Kā teicu – stacionārs un neatliekamā palīdzība strādās. Daži Cēsu mediķi 26. septembrī arī dosies uz Rīgu, lai piedalītos piketā pie Saeimas.”

Sagatavojusi Ilze Kalniņa

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi