Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kas šobrīd satrauc pedagogus?

Druva
00:00
02.11.2007
4

izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Cēsu rajona arodkomiteju priekšsēdētājs

Oktobrī rajona izglītības iestādēs notika arodkomiteju sanāksmes ar mērķi noskaidrot, vai rajona pedagogi kā protesta akciju pieņemtu streiku.

Skolotāji apsprieda situāciju izglītībā valstī, savā izglītības iestādē, analizēja skolotāju statusu, perspektīvas un saņemto atalgojumu. Atbilde viennozīmīga – jā streikam, ja valsts nemaina savu nostāju. Sabiedrībai varbūt radies priekšstats, ka ar streiku skolotāji noskaņojas tikai cīņai par savu atalgojumu. Tā nav. Droši varu teikt, ka skolotāju galvenā prasība ir valstij mainīt attiekami pret izglītību visās pakāpēs – no pirmsskolas līdz augstskolai. Otrā vietā ir skolotāju tiesiskā un sociālā neaizsargātība. Trešā – atalgojums.

Skolotāji satraukušies par izglītības kvalitāti. Strādājot pusotru un arī lielāku likmi, ņemot vērā, ka liels laiks jāpavada sagatavošanās darbam nākamajai dienai, skolotāji prognozē, ka darbā var izdegt, nesagaidot Ziemassvētkus, bet līdz mācību gada beigām vēl ir tālu.

Skolotāji ir neziņā, kā attīstīsies izglītības sistēma, kad un kā mainīsies izglītības saturs, nav skaidrs kā darbosies kvalifikācijas paaugstināšanas sistēma, kā valsts nodrošinās jauno skolotāju izglītošanu un iesaistīšanu skolu darbā. Nekas nav zināms, kā izglītība tiks vadīta pēc teritoriālās reformas, kā tiks organizēts metodiskais darbs. Cēsu rajona pašvaldībās pie šiem jautājumiem strādā, ir idejas, top modeļi. Cēsnieki savus priekšlikumus iesniegs Izglītības un zinātnes ministrijai.

Valdība pedagogus nepārtraukti tur spriedzē. Pateicoties Saeimas deputātiem un īpaši Valsts prezidentam, arodbiedrībai ir izdevies panākt kompromisu. Pašlaik ir cerības, ka 2008. gada valsts budžetā, kuru Saeima gatavojas pieņemt 8. novembrī, tiks iekļauta nepieciešamā summa, lai visiem pedagogiem samaksu par likmi no septembra palielinātu par 60 latiem. Tomēr joprojām nav skaidrs, kā finansiāli atrisināsies jautājums par gatavošanos stundām un skolēnu rakstu darbu labošanu.

Ministrija ir piekritusi, ka jāsamazina pirmsskolas pedagogu darba slodze un pilna samaksa jāsaņem nevis par 36, bet 30 tiešā kontakta stundām nedēļā (skolā pilna alga pienākas par 21 kontaktstundu), lai darba laikā pirmsskolas pedagogi varētu sagatavoties nākamās dienas stundām. Kā ministrija to risinās tālāk, nav zināms.

Esam pieņēmuši lēmumu 8. novembrī, budžeta pieņemšanas dienā, vēlreiz doties piketēt pie Saeimas, lai skolotāji atgādinātu par savām prasībām, kas iekļaujamas 2008. gada valsts budžetā. Domāju, ka sarunu un sadarbības ceļā izglītības darbinieku arodbiedrība atradīs Saeimā un valdībā izpratni un rīcību, tāpēc streiks nebūs nepieciešams.

Izglītības un zinātnes ministrija sagatavojusi projektu grozījumiem Izglītības likumā. Tas ir mēģinājums precizēt skolotāju, skolēnu un vecāku tiesības un pienākumus. Priekšlikumus par tiesībām un pienākumiem skolēniem, skolotājiem un vecākiem Izglītības ministrijā iesniedza arī Cēsu rajona pedagogi. Taču pedagogi iecerētajos grozījumos neredz būtiskas izmaiņas ne skolotāju pienākumos, ne tiesībās.

Viens no projektā iecerētajiem likuma grozījumiem skan tā: ”Skolotāji tiesīgi saņemt sabiedrības atbalstu izglītības procesa īstenošanā”. Tas ir deklaratīvs lozungs, kuru var pateikt vai nepateikt. Jau tagad sabiedrība zināmā mērā atbalsta izglītību.

Bērniem domātajos pienākumos ir parādījusies jauna norma: ”Skolēniem skolā ir jāievēro iekšējās kārtības noteikumi, jāievēro pedagogu, izglītojamo un citu personu tiesības”. Šie nosacījumi, ja tos apstiprinās ar likumu, dos skolām nelielu bāzi, lai pilnveidotu iekšējos normatīvos aktus. Taču nav atbildēts jautājums, kā jārīkojas, ja skolēns klaji neievēro skolas iekšējās kārtības noteikumus un citu skolēnu tiesības stundās netraucēti mācīties.

Man patīk vecāku tiesībās paredzētā jaunā norma, ka vecākiem ir tiesības ”rūpēties, lai tiktu ievērotas sava bērna un citu bērnu, pedagogu un citu personu likumiskās tiesības un intereses”. Balstoties uz šo likuma normu, vecāki daudz aktīvāk varēs pedagogiem palīdzēt tikt galā ar to ģimeņu bērniem, kuri apzināti traucē stundas un nodarbības, pārkāpjot pārējo bērnu tiesības uz izglītības ieguvi. Pierakstījusi Mairita Kaņepe

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi