Izskanējis kārtējais dziesmu konkurss “Eirovīzija”, pēc kura ir daudz diskusiju, pārdomu. Lai arī kādu kritiku tas saņem, konkurss tomēr ir un paliek nozīmīgākais Eiropas mēroga muzikālais pasākums. Ar ko tas pārsteidza vai saviļņoja šogad?
Vispirms jau, protams, runājot par Latvijas dalību, likās, ka grupas “Citi zēni” lieliskais šovs gūs lielāku atsaucību klausītāju, skatītāju un žūrijas rindās. Patiesi, priekšnesums bija nostrādāts un atstrādāts, gan pārdomājot tērpus un horeogrāfiju, gan izstarojot enerģiju un pārliecību par sevi, gan pievienojot atbilstošas video projekcijas. Tomēr līdz finālam viņi netika. Manuprāt, viens no iemesliem – dziesmas tēmas neatbilstība šim satraucošajam un nopietnajam laikam. Lai gan viņi paši saka, ka ar dziesmu “Ēdiet savus salātus” aizskar nopietnu problēmu – pārtikas ražošanas un patērēšanas ietekme uz vidi -, dzirdot dziesmu pirmo un vienīgo reizi, to nopietnību tur nekādi nesaklausīt. Domāju, pienācis laiks atteikties no mēģinājumiem trāpīt kādā “Eirovīzijas” formātā, spēlēt teātri vai karnevālu. Tad, kad būs dziesma, kas tapusi no sirds, kas necentīsies par katru cenu kādam iepatikties, bet paudīs patiesumu un īstumu, rezultāts neizpaliks.
Kopumā, gribas atzīt, šīgada dziesmu konkurss parādīja dažas patīkamas tendences. Viena no tām – ja vēl pirms dažiem gadiem šajā pasākumā dzirdējām pārsvarā angļu valodu, šoreiz vairāku valstu, vispirms jau uzvarētāji ukraiņi, arī Slovēnijas, Albānijas, Moldovas pārstāvji dziedāja savas valsts valodā, un prieks par lietuvieti, kuras lietuviski izpildītā dziesma tika iebalsota finālā. Izbrīnīja Vācijas dalībnieks, dziedot angliski. Kas zina, varbūt tādēļ viņš palika pēdējā vietā?
Jo īpaši lielu gandarījumu šogad sagādāja klausītāji, jo tieši viņu balsojums (pēc žūrijas dotās 4. vietas) panāca Ukrainas uzvaru dziesmu “karā”. Tiesa, laikam jau bija paredzams, ka, visai progresīvajai Eiropai šobrīd tik ļoti jūtot līdzi ukraiņiem, citādi nevarēja būt. Tomēr mirklī, kad tieši skatītāju balsojums bija izšķirošais, lai uzvarētu grupas “Kalush Orchestra” dziesma “Стефанія” , tā apliecinot, cik lielā mērā tomēr pastāv cilvēcība un līdzjūtība, bija jānotrauc nez kā gadījusies saviļņojuma asara… Var jau būt, ka šogad uzvarētu jebkura Ukrainu pārstāvoša dziesma, bet ar “Стефанія” bija tik ļoti trāpīts – dziesma mātei, pie kuras dēls atgriezīsies, ja arī visi ceļi būs nopostīti.
Un vēl. Paldies šova komentētājiem Latvijas Televīzijā Tomam Grēviņam un Laurim Reinikam. Viņu humors, asprātība, vieglums, atbrīvotība ekrānā redzamo notikumu un līdz ar to sestdienas vakaru palīdzēja padarīt par jauku piedzīvojumu!
Komentāri