Par šo jautājumu īpaši esam aicināti aizdomāties svētdien, 9.maijā, kad tiks svinēta Eiropas diena.
Eiropas Savienībā nolēma šo dienu pasludināt par svinamu dienu 1986. gada 9. maijā, šis datums ir kādreizējā Francijas ārlietu ministra Robēra Šūmana dzimšanas diena. Tieši viņš 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu. Viņš piedāvāja izveidot Eiropas institūciju, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu. Pēc nepilna gada tika parakstīts līgums par šādas iestādes izveidi, un to uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.
Latvijā Eiropas dienu sāka atzīmēt 1997. gadā, šajā dienā vienmēr piedāvājot plašu pasākumu klāstu, šogad galvenokārt virtuālā formā.
Neilgi pirms šī datuma, 1.maijā, visā Eiropā darbu uzsāka vairāk nekā 420 “Europe Direct” centri. Desmit centri arī Latvijā, daļa no tiem līdzīgus pienākumus pildījuši jau daudzu gadu garumā, bet daļa uzsākuši darbu no jauna, tostarp Vidzemes centrs ar punktiem Cēsīs un Valmierā.
Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītāja Zane Petre norāda, ka jaunajai “Europe Direct” centru paaudzei būs jāsaskaras ar daudziem izaicinājumiem: mūsdienu informatīvās telpas piesātinātību, dezinformācijas un viltus ziņu klātesamību, kā arī iedzīvotāju digitālo nogurumu, kas jākliedē, piedāvājot vērtīgu, savlaicīgu un faktos balstītu informāciju: “Esmu pārliecināta, ka jaunie centri reģionos labi pārzina vietējo iedzīvotāju vēlmes un vajadzības, un šī būs iespēja līdzdarboties, diskutēt un veidot labākas Eiropas nākotni.”
“Europe Direct Vidzeme” pārstāve Maija Rieksta skaidro, ka, neraugoties uz šiem izaicinājumiem, centru uzdevums palicis nemainīgs – sniegt iedzīvotājiem operatīvu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt diskusijas par Eiropas nākotni: “No 1.maija Cēsīs un Valmierā šie centri būs Vidzemes plānošanas reģiona pārziņā. Līdzšinējo centru pieredze rāda, ka cilvēki ļoti aktīvi interesējas par dažādiem jautājumiem, kas saistās ar Eiropas Svienību. Centru galvenais uzdevums ir veidot sabiedrības dialogu ar Eiropas institūcijām, parādīt, kas ir aktuāls Eiropā, aiznest līdz sabiedrībai katrā novadā un pagastā konkrētā brīža aktuālos jautājumus. Svarīgi mazināt iedomātās robežas, ka mēs esam te, bet Eiropa – tas ir kaut kas tāls un nesasniedzams. Mēs paši taču esam daļa no Eiropas, un “Europe Direct” centru uzdevums ar dažādām aktivitātēm parādīt, kā sabiedrība var iesaistīties Eiropas dienas kārtībā.”
Viņa norāda uz digitālo platformu “Eiropas konference”, kas tika atvērta 19.aprīlī. Tā ir Eiropas nākotnes platforma, kurā ikviens var paust viedokli par to, kādā Eiropā viņš vēlas dzīvot, kā arī aicina aizdomāties, kā ikviens no mums var palīdzēt veidot Eiropas nākotni. Platforma pieejama visās Eiropas Savienības valodās, ikviens var piedalīties šajā “konferencē”, kā arī saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem.
M. Rieksta arī aicina aktīvi iesaistīties kādā no daudzajiem Eiropas dienas pasākumiem, kas veidoti, domājot par visiem vecumiem: “Tāpat kā Eiropa ir vienota dažādībā, arī Eiropas dienas pasākumi veidoti, lai aptvertu iespējami plašāku sabiedrību, lai katrs var atrast interesējošās tēmas. Jau septīto gadu notiks tiešsaistes tests “Eiropas eksāmens”, kurā var piedalīties gan pirmklasnieki, gan sirmgalvji, lai pārbaudītu un paplašinātu zināšanas par Eiropas Savienību. Katrai vecuma grupai sagatavoti tai atbilstoši jautājumi, pieaugušajiem testā tiks piedāvātas divas grūtības pakāpes.”
Šogad “Eiropas eksāmens” notiks 7., 8. un 9. maijā tīmekļa vietnē www.esmaja.lv. Pērn tajā piedalījās vairāk nekā 30 tūkstoši visa vecuma zinātkārie un aktīvie Latvijas iedzīvotāji.
“Europe Direct Vidzeme” no 6. līdz 10. maijam ar sociālo mediju aktivitāti “Kas ir Tava Eiropa?” aicina sabiedrību dalīties stāstos un asociācijās par Eiropas Savienību, kopīgi lepojoties un radot daudzpusīgu un krāšņu Eiropas portretu. Aktivitāte norisināsies “Europe Direct Vidzeme” Facebook lapā, pievienojot tēmturi #Eiropasdiena.
“Interesenti aicināti publicēt fotogrāfijas, iedvesmojošus pieredzes stāstus, dalīties ar citātiem un savām asociācijām, esot daļai no Eiropas Savienības. Šīs brīvdienas ir piemērots laiks, lai padomātu, pārrunātu ģimenē, kas ir tava Eiropa, ar ko tā asociējas? Kas ir brīži, notikumi, kad Eiropa ir palīdzējusi? Kādam tas varbūt ir vietējās biedrības īstenots projekts, citam – kopīgi projekti ar citu valstu iedzīvotājiem, kādas apmācības, bet tas var būt arī ceļojums, lai iepazītu dažādo Eiropu. Būs interesanti paskatīties, kā mēs katrs no sava skatupunkta redzam Eiropu, jo tas nav kaut kas atrauts no mums, mēs visi esam Eiropa,” saka M. Rieksta.
Komentāri