Starp dārza darbiem, kas aizņem maija sākuma garās brīvdienas, starp Baltā galdauta svētkiem, kuru svinēšanā iesaistās aizvien vairāk cilvēku, bija vēl kāda īpaša diena – Pasaules preses brīvības diena, ko ik gadu 3.maijā aicina atzīmēt UNESCO. Mērķis – sekmēt un aizstāvēt brīvu, plurālistisku un neatkarīgu preses darbu visā pasaulē. Pasaules preses brīvības diena ir atgādinājums sabiedrībai, cik nozīmīgi ir aizsargāt pamattiesības, vārda un preses brīvību.
Latvija jau gadu desmitus nav starp valstīm, kurās apdraudēta preses un vārda brīvība. To, cik tas ir liels ieguvums, visticamāk, saprot tie, kuriem dzīves gadi skaitāmi vairākos desmitos un kuri vēl atceras laikus, kad visās avīzēs bija tikai viena taisnība un vecmāmiņa aiztaisīja plīts sildmūra šīberi, lai kaimiņi nedzirdētu, ko virtuvē runā. Mediju neatkarība, vārda brīvība jaunajai paaudzei ir pašsaprotama. Tāpat arī viņu personīgo domu un viedokļu brīvība.
Skatos un klausos jaunākajā paaudzē un ar lepnumu domāju – viņi nekad nav sajutuši to situāciju, kad skolā stāstīja un avīzēs rakstīja ko vienu, bet mājās un radu lokā runāja ko pavisam citu. Viņi ir droši un pārliecināti, spēj patiesi, bez aizspriedumiem diskutēt un meklēt patiesību. Tas ir tas, ko viņiem devuši tās paaudzes cilvēki, kas 1990.gada 4.maijā bija pielipuši pie radio aparātiem, kas translēja Augstākās Padomes sēdi, un ar gavilēm sagaidīja katru deputāta balsojumu par neatkarīgu Latviju.
Daudzi šodien saka, ka tas, kā dzīvojam tagad, neatbilst tam, ko toreiz, pirms 27 gadiem, cerēja un gaidīja. Ka dzīve iegriezusies pavisam citādi un neatkarības jūsmas laiks izplēnējis kā sadeguša papīra plēksnes. Bet varbūt vienkārši tas, kas mums toreiz, pirms gadu desmitiem likās kas īpašs, tagad ir pašsaprotama ikdiena? Tiesības publiski izteikt savu viedokli, preses tiesības ieraudzīt un skaļi vēstīt sabiedrībai par negācijām, kas apdraud tās labklājību, un ne tikai materiālo, bet arī emocionālo, garīgo – tās ir vērtības, par kuru esamību nešaubāmies. Un tās noteikti bija arī 4.maija cerību sarakstā.
Komentāri