Par to, ka plaisa starp turīgākajiem un mazāk turīgiem vai pat nabadzīgiem cilvēkiem palielinās- un ne tikai Latvijā –, runāts un rakstīts diezgan daudz. Tagad sabiedrības šķelšanās un pretstāvēšanas procesu vairākas reizes ir paātrinājusi arī vakcinēšanās.
Tiesa gan, arī tas notiek visur pasaulē, un, piemēram, franči ar savu “lielās revolūcijas gēnu” asinīs jau paspējuši gan sarīkot varenas demonstrācijas, gan aizdedzināt vakcinācijas centru valsts dienvidrietumos.
Tas, ka daļai politiķu ir pilnīgi vienalga, kā savā starpā sarīdīt iedzīvotājus, ja vien Saeimas vēlēšanās var dabūt vairāk balsu, nepārsteidz. Tāpat kā tas, ka vēlēšanu kampaņa sākusies vairāk nekā gadu pirms tām. Galu galā partijām par savu pašreklāmu pašlaik vēl nav oficiāli jāmaksā kā par kampaņu, turklāt tūlīt Latvijas budžetā tiks ieskaitīti pirmie Eiropas miljoni no Eiropas Atveseļošanās fonda. Ja sabiedrību tā labi uzkūda, jezga var sanākt liela un rudenī pat varbūt izdotos nepieņemt nākamā gada budžetu un gāzt valdību.
Saeimā tas, kas atlicis no bijušās KPV LV, visticamāk nobalsos par jebko, kas tai izdevīgi, un arī Nacionālā apvienība (NA), manuprāt, galīgi neizskatās pēc stabila un uzticama valdības partnera. Par to acīmredzami liecina NA svārstīgā un neskaidrā nostāja obligātās vakcinācijas jautājumā daļai profesiju. Kā zināms, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), “Saskaņa” un KPV LV frakcija jau paudusi, ka ir tikai par brīvprātīgu vakcināciju un nepiekritīs obligātai vakcinēšanai nevienā profesijā. Vēl vairāk, ja Saeima par to tomēr nobalsos, šie politiķi pieprasīs referendumu. Un tad NA droši vien piekritīs, paziņojot, ka par to taču “jālemj tautai”. Tātad rudens garantēti pienāks ar nu jau, manuprāt, ļoti postošu trešo pandēmijas vilni nu jau visiem nevakcinētajiem, jo jaunais vīrusa paveids, kas pašlaik izplatās, ir ļoti lipīgs. Droši vien šiem politiķiem tas pat ļoti patiktu, jo tad varētu skaļi kliegt, ka valdība vainīga, un sarīkot tādu publisku premjera “noēšanu”.
Pārsteidz tas, ka arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) “dzied” to pašu dziesmu, turklāt runā visu nozares darbinieku vārdā. LIZDA pati savā mājaslapā raksta, ka arodbiedrības uzskaitē reģistrētas 1110 arodbiedrības, kas kopumā pārstāv 41,8 procentus jeb 24 218 izglītības un zinātnes nozarē strādājošos. Tātad pat ne pusi, turklāt, kā var saprast, ne visi biedri ir nodarbināti tieši izglītības jomā.
Bēdīgi slavenajā pētījumā, kurš apliecinot, ka vairākums skolotāju esot pret obligātu vakcināciju, gan pēc LIZDA datiem piedalījušies 6838 biedri – tātad mazāk nekā trešā daļa. Jau publiski atbildot uz jautājumiem, LIZDA vadītājas nostāja bija interesanta – vispirms viņa apgalvoja, ka skolotāji pārāk maz zinot un viņiem neesot atbilžu uz daudziem jautājumiem. Kad Vanagas kundzei tika atgādināts, ka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā ir atrodama ļoti plaša informācija, viņa sāka aizbildināties ar to, ka informācijas esot tik daudz un tā ir tik dažāda, ka skolotāji tajā nevarot orientēties un to grūti saprast.
Manuprāt, tas ir gandrīz vai traģiski, ja skolotāji tiešām neprot orientēties informācijā un to saprast. Ja to neprot skolotāji, tad kā to var iemācīt bērniem?! Turklāt arodbiedrība pat nav centusies organizēt kādas tikšanās ar speciālistiem, lai pajautātu to, kas nav skaidrs, vēl vairāk – pat izvairījusies no tā.
Par pašu pētījumu jāteic, ka tas ir tendenciozitātes un neprofesionalitātes paraugs. Jautājumiem un atbilžu variantiem, pētījumiem un aptaujām, ja vien tās pretendē uz kaut cik nopietnu rezultātu, ir jāatbilst noteiktai to sastādīšanas metodikai, kas ir zināma un tiek izmantota socioloģiskajās aptaujās un pētījumos. Jautājumus, kādus LIZDA uzdevusi aptaujā, katrs interesents var izlasīt organizācijas mājaslapā, minēšu tikai vienu piemēru. Ir jautājums: respondentu viedoklis par vakcinācijas pret “Covid-19” apspriešanu ar savu ģimenes ārstu un sešas atbildes. Tās ir no “Vairāk piekrītu, nekā nepiekrītu” līdz “Nav viedokļa” . Samudžināts jautājums un samudžinātas atbildes.
Raugoties LIZDA aktivitātēs, manuprāt, vienīgais jautājums ir – ar kuru no partijām vadībai ir vienošanās, ka tiks kaut kādi labumi gadījumā, ja rudenī valdība kritīs? Vai tā ir ZZS?
Ceru, ka kļūdos un arodbiedrība rīkojas tieši tā, kā tā rīkojas neprofesionalitātes vai naivuma dēļ, un ka aiz tā nestāv politiska vienošanās.
Komentāri