Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kam īsti pienākas

Druva
00:00
29.01.2008
9

Jautājums par ārstu saņemtajām pateicībām, kas tik skaļi sākās līdz ar ārsta Valda Zatlera ievēlēšanu Valsts prezidenta amatā, pagājušā pusgada laikā lielāku skaidrību nav radījis. Šogad diskusija tika atsākta ar veselības ministra paziņojumu par iespējām legalizēt pateicību maksājumus ārstiem.

Legalizējot pateicības, problēma būtu risināta, un pacienti turpmāk slimnīcu kasēs varētu samaksāt pateicības naudu. Tomēr šis drīzāk ir problēmas noliegums, nevis risinājums.

Veselības ministra izteikumam bija divi efekti. Pirmais – izrādījās, ka dažās slimnīcās šāda prakse jau pastāv. Aģentūra LETA ziņoja, ka bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā oficiāli ziedojumus ārstiem var maksāt kopš 2001. gada, savukārt Stradiņa slimnīcā — kopš 2000. gada. „Bērnu slimnīcas fonds” 2006. gadā kopumā saņēmis vairāk nekā 297 tūkstošus latu. Savukārt Stradiņa slimnīcas „Attīstības fondā” ik gadu tiek ieskaitīti aptuveni 100 tūkstoši latu. Tiešā veidā „uz rokas” šo naudu ārsti šajā sistēmā nesaņem, līdzekļi tiek ieguldīti slimnīcas attīstībā, lai gan Stradiņa slimnīcā daļu no ziedojuma algas piemaksu veidā tomēr saņem arī darbinieki, kas iesaistīti ziedojušās personas ārstēšanā. Tas nav gluži tas, ko I. Eglītis bija domājis, proti, dot iespēju samaksāt ārstiem un lai šī nauda patiešām nonāktu ārstu kabatās.

Veselības ministra paziņojumam bija arī otrs efekts – saausījās tie, kas par ziedojumu legalizēšanu neko negrib dzirdēt. Viens no tiem ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Aleksejs Loskutovs. Viņš janvāra vidū paziņoja, ka pateicību legalizēšana medicīnā nav pieļaujama. A.Loskutovs norādīja, ka pacienta pateicība ārstam var būt ziedi, bet ne nauda – tā esot samaksa, nevis pateicība.

Šajā brīdī viedokļu ziņā izveidojās visnotaļ interesanta situācija. A.Loskutova retorika būtu atbilstoša politiķim, ne Saeimas ieceltai amatpersonai. Tā tikai vēl trūka, lai KNAB sāktu nodarboties ar politiku — Satversmes aizsardzības biroja vadībai arī būtu jāsaka, ko un kā darīt politiķiem?

Veselības ministra ierosinājumu pateicību legalizēšanā A.Loskutovs salīdzināja ar situāciju, ja tiktu radīta iespēja samaksāt policistam caur Iekšlietu ministrijas kasi. Te gan vietā piebilst, ka policisti ir valsts amatpersonas, savukārt no ārstiem amatpersonas ir tikai daļa, līdz ar to šāds salīdzinājums ir maldinošs. Taču, neraugoties uz aplamo salīdzinājumi, iebilde vietā — pacienta tieši maksājumi ārstam ir negodīgums pret citiem, kas pielikuši roku pacienta ārstēšanā.

Ironiskā kārtā varam atcerēties, kā savulaik ārsts Āris Auders tika notiesāts tieši tāpēc, ka mēģināja visu darīt legāli, proti, par maksājumiem, kas viņam nepienācās, ārsts izrakstīja kvītis. Un viņa, sodu saņēmušā, gadījums derētu par vaduguni, meklējot atbildi uz jautājumu: ko darīt, ja pacients maksā vairāk nekā no viņa prasa?

Atcerēsimies par Ā.Auderu, kura rīcība daudz neatšķīrās no tās, ko veselības ministrs piedāvā patlaban. Tātad: slimnieks par visu samaksā pirms operācijas vai arī par viņu samaksā valsts vai apdrošināšanas sabiedrība. Pacienta un ārsta sadarbība ir veiksmīga, pacients ir priecīgs par rezultātu un domā, ka ārstam kā vienam no galvenajiem šī iznākuma dalībniekiem vēlas vēl kā īpaši pateikties. Kāpēc nē, ja jau ārsts tik labs un pacientu neviens nepiespiež. Bet, ja jau pateicas, tad pateicība pienākas ne jau ārstam vienīgajam; atveseļošanās laikā ar pacientu strādā ļoti daudzi cilvēki, līdz ar to nav godīgi, ja visi lauri tiek novirzīti tikai vienam — redzamākajam — cilvēkam. Galu galā, ja pateicības kļūst par daktera „biznesiņu”, kāpēc lai slimnīcai būtu jāļauj šādiem „komersantiem” viņu telpās un ar viņu aparatūru un personālu darboties? Tikai tāpēc, ka pacienti tā vēlas? Diez vai. Lai arī nodokļi tiks nomaksāti, taču nodarījums, par kuru notiesāja Ā.Auderu, joprojām tiks atkārtots.

Izvērtējot, cik godīgi ir legalizēt pacientu maksājumus ārstiem, jāsecina, ka vienīgais veids, kā situāciju risināt, ir pārņemt modeli, kurš darbojas Stradiņa slimnīcā un bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Protams, tā nav tik personiska pateicības joma, un „labais dakteris” pacienta pateicību nesaņems tiešā veidā. Tomēr, iemaksājot naudu slimnīcas fondā, pacients pateicas institūcijai, kas viņam palīdzējusi atveseļoties, un šādā veidā padara labāku atveseļošanās gaitu arī citiem, kas slimnīcā ārstēsies turpmāk.

Šajā stāstā vēl naivāks par ideju, ka pateicību legalizācija nozīmē problēmas risinājumu, ir cits I. Eglīša izteikums, proti, ārstiem maksātās pateicības izzudīs, ja ārstiem tiks maksātas lielākas algas, jo tad pacientam nebūs motivācijas ārstam pateikties finansiāli. Ja jautājums tiek skatīts šādi, tas nozīmē, ka izbadējušies un gana lielu algu nesaņēmušie ārsti vajadzīgos līdzekļus no pacientiem pašlaik izspiež. Taču pateicību jēdziens, lai arī nereti tiek likts pēdiņās, tomēr ietver domu, ka tā ir pacientu brīvprātīga rīcība, novērtējot ārsta pūles. Savukārt, ja pateicības patiesi ir brīvprātīgas, tad ārsta algai un maksāšanas motivācijai nav tiešas saistības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi