Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kādi risinājumi būs vardarbībai nepilngadīgo vidū?

Anna Kola
12:47
22.01.2024
13

Sociālajos medijos sekoju līdzi dažiem sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kuru viedoklis ir interesants un raisa pārdomas. Tādu nav daudz, bet viens no viņiem ir Nils Sakss-Konstantinovs, bērnu un pusaudžu psihoterapeits. Pavisam nesen viņš dalījās pārdomās par satraucošo un prātam neaptveramo incidentu Jūrmalā, kas noteikti katram lika pārdomā, cik tad droša ir vide, kurā dzīvojam, kurā aug un mācās mūsu bērni.

“Ir atkal noticis pusaudžu vardarbības uzliesmojums. Šoreiz, iespējams, nopietnākais no pēdējā laikā pieredzētajiem – viens pusaudzis ir noslepkavojis otru. Turklāt tas nav noticis kautiņā, neveiksmīgā sitienā vai kritienā, bet viens zēns nodūris otru ar nazi. Tātad viņš šo nazi nēsāja līdzi. Tātad uzbrukums vai slepkavība bija tikai laika un neveiksmīgas sakritības jautājums. Tātad viņš noteikti nav vienīgais tāds padsmitnieks, kurš vazājas pa ielām ne tikai ar nelāgiem nodomiem, bet arī ieročiem. Tātad – ko ar šādiem augstākā riska pusaudžiem darīt?” tā savā “Facebook” kontā raksta N.Sakss-Konstantinovs.

Viņš arī min, ka ir nelāga deja-vu sajūta, jo nākas atgriezties pie jauniešu vardarbības jautājuma ar nepatīkamu regularitāti. “Ik pēc trim mēnešiem. Pēc Liepājas gadījuma. Pēc Ogres gadījuma. Pēc jauniešu bandas Ziepniekkalnā gadījuma…Parasti atbildes noslēdzas ar garām sapulcēm, ekspertu nosodījuma vardarbībai, runām par agrīnās prevencijas nozīmi un kāda jauna algoritma izstrādi,” pesimistisks ir speciālists. Tiesa gan, viens labums no visām pārrunām, sapulcēm un apspriedēm tomēr ir – nākotnē taps “Terapeitiskā māja”. Jaunveidojamajā iestādē bērniem – augsta riska pusaudžiem – tiks piedāvāta terapijā balstīta palīdzība un iespēja kvalificētu speciālistu vadībā strādāt ar savām uzvedības problēmām, lai veiksmīgi atgrieztos ikdienas dzīvē un sabiedrībā.

Ideja nav peļama, jo pat valdības pārstāvji nenoliedz skumjo patiesību – problēmjauniešus, kas patiešām apdraud sabiedrību, pat īsti nav, kur likt. Nemaz nerunājot par visiem tik “iemīļoto” iekļaujošo izglītību, kas jau ir pierādījusi, ka pedagogiem un skolotājiem trūkst spēju, zināšanu, atbalsta, lai ar skolēniem, kas ir vardarbīgi fiziski vai emocionāli, tiktu galā. Bet ir jāiekļauj, citiem ir jāpieņem viņi, jo tā taču pienākas. Līdz kartējam brīdim, kad, kā min N.Sakss -Konstantinovs, kāds smagi cieš.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere atzīst, ka “Latvijā šobrīd nav strukturēta, mērķtiecīga stacionāra pakalpojuma augsta riska jauniešiem, kuri apdraud sevi vai citus cilvēkus. Pus­audža uzvedību lielā mērā ietekmē vide, kurā viņš atrodas. Ja pusaudzis ir vardarbīgs pret sevi vai citiem, dažkārt ir nepieciešams izņemt viņu no ierastās vides, lai viņam palīdzētu. Taču pusaudžu uzvedības problēmas nevar risināt atrauti no situācijas, kur tās attīstījās. Neradot piemērotu atbalsta pakalpojumu augsta riska jauniešiem, mēs veidojam tiešus draudus gan viņu dzīvībai un veselībai, gan sabiedrības drošībai.” Lūk, šis arī viens no pamatojumiem, kāpēc tapusi ideja par “Terapeitisko māju”.
Doma noteikti nav slikta, lai arī nosaukums šķiet ļoti saudzējošs un maigs – vai par vienaudža nogalināšanu nepienāktos kāda bargāka termina lietojums? Skumjā ziņa ir tā, ka “Terapeitiskā māja” vēl ir tikai idejas stadijā un tie pusaudži, kuri tur varētu nonākt, šobrīd visdrīzāk ir tikai zīdaiņi vai nav vēl piedzimuši. Tātad problēma paliek – ko darīt ar tiem, kas apdraud mūsu bērnus un sabiedrību kopumā?

“Šobrīd ir jau “gatavi” pusaudži – tie, kas staigā pa ielām nekontrolēti un bruņoti, tie, kas smagi lieto vielas, uzbrūk un arī slepkavo, tie, kuri nokļuva uz ielām, kad tika aizslēgti “Naukšēni” un vietā nekas tā arī netika radīts, tie, kas vienkārši šobrīd ir starp mums – jauni, bīstami un nekontrolēti. Bet vienlaikus – viņi tāpat ir bērni un tātad mūsu visu atbildība. Pusaudži, kuriem šobrīd vienkārši NAV NEVIENA risinājuma,” tā N.Sakss-Konstantinovs.

Jāpiekrīt, ka visi bērni ir sabiedrības kopīga atbildība, tomēr ir dīvaini domāt, ka ar tādiem jauniešiem jāturpina apieties saudzīgi un uzmanīgi. Kaut kur galīgi greizi ir aizgājusi paradigma par to, ka cilvēkam ar “garīgajām traumām” pienākas vien saudzīga, maiga, sevišķi rūpju pilna pieeja. Par nežēlību, pat ja tā būtu bijusi neapzināta, tomēr jābūt kādam sodam, nevis tikai palīdzībai risināt problēmas. “Arī šis Jūrmalas pusaudzis, kurš tagad kļuvis par slepkavu, gāja parastā skolā un dzīvoja tepat starp mums parastā vidē. Un viņš jau bija pamanīts. Tikai nebija piemērotas vietas, kur šādu puisi varētu droši likt…,” ierakstu noslēdz pazīstamais bērnu un jauniešu psihoterapeits. Nākas vien piekrist, un nu jau, šķiet, jāvēro ne vien katrs drūmāka paskata vīrietis aizdomīgā gaitā, bet arī pusaudži, kas dīvaini klīst pa ielām vai dirn kādu sabiedrisko vietu nostūros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi