Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Kad vārdi krājas rindās

Sarmīte Feldmane
19:48
12.11.2020
44

Latviešu valoda skan ikdienā, presē vai medijos ziņas un sev interesējošo lasām latviski. Un cik bieži šausmināmies – nemākam vairs ne runāt, ne rakstīt. Tāds vērtējums nav nekas jauns.

Visi dižie valodnieki un dzejnieki pagājušā gadsimta 20. gados, pēc tam 40. gados ir teikuši – cik slikta kvalitāte tagad ir latviešu valodai. Arī desmitgadēs uz priekšu nekas nemainījās. Tāpat kā tagad. Vajag tikai kādam atdzīvināt šo tēmu, lai kārtējo reizi izskanētu, ka latviešu valodā pazūd vārdi, ienāk sveši, ka necienām dzimto valodu, un tā tālāk.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir viena no reizēm, kad latviešu valodai tiek pievērsta plašākas sabiedrības uzmanība. Šogad diktātu tiešsaistē rakstīja 2675 interesenti no 34 valstīm, kas ir par 31% vairāk nekā pērn.  Dalīb­nieku vecums – no deviņiem līdz 89 gadiem.

“Diktāts ir interesants pārbaudījums, kurā katrs pats var pārliecināties, ko prot. Esam gudri, kad jākritizē, bet kādas kļūdas ir pašiem,” saka latviešu valodas skolotāja Ina Gaiķe. Viņa iepriekšējos piecus gadus rakstījusi pasaules diktātu latviešu valodā, šajās brīvdienās bijuši citi darbi. Viņa atceras, kad pirmoreiz notika diktāts, vairāki skolēni brīvdienā nāca uz skolu, lai klātienē rakstītu diktātu.
“Diktāts – tā ir iespēja pašam pārbaudīt savas latviešu valodas zināšanas. Neviens neaizrādīs, nepamācīs, rezultāts būs zināms tikai pašam. Var arī to darīt anonīmi,” atgādina skolotāja un atklāj, ka diktātos pašai bijusi viena vai divas kļūdas. “Rakstīt ar roku vai datorā ir atšķirība. Rakstot datorā, komata vietā ieliku punktu,” ar smaidu teic I.Gaiķe.

Šīgada diktāta tekstu “Pasaka par vārdu tapšanu”, ko sarakstījis Ilmārs Šlāpins, viņa izlasījusi. “Tekstā gramatika, kas jāzina: tiešā runa, salikti sakārtoti teikumi, divdabji. Taču teksts šķiet tāds samocīts, pārbagāts ar neikdienišķiem vārdiem,” viedokli pauž skolotāja.

Lūk, neliels ieskats: “Pļāpu kules, kam patīk klāstīt un pātarot, šventerē aizjūru gudrības vai pļerkst, citiem un svešiem neslavu ceļot. Cilvēki nosauc šos par salašņu vērpelēm un niekkalbjiem, mēlnešiem un kladzenēm, gramšļām un mīstīklām, nespēdami ko tādu vairs ciest.

“Tam vienreiz ir jāpieliek punkts!” aizlūstot balsij, tie saka, sasmalsta, cik nu spēj, katrs savā ķeselē un iet uz visām četrām debesu pusēm. Tā top valodas – simtiem un tūkstošiem dažādu valodu, kuras mūs turpina.”

Zināmi, aizmirsti vārdi nožvadz kā krelles. Tā vien gribas uzzināt nezināmā nozīmi. Jācer, ka kāds arī pašķirstīs vārdnīcu, varbūt pat iekļaus savā sarunvalodas vārdu krājumā.
Ina Gaiķe nepiekrīt bieži izskanējušam viedoklim, ka jaunā paaudze slikti prot latviešu valodu, arī ar rakstīšanu daudziem ir problēmas. Kad mācības vidusskolas klasēs atsāksies klātienē, tāpat kā iepriekšējos gados, skolotāja arī audzēkņiem ļaus izmēģināt uzrakstīt diktātu, ko rakstīja visā pasaulē. Pieredze rāda, ka rezultāti ir ļoti dažādi. Daudziem vien pa vienai, divām kļūdām.

Pasaules diktāta latviešu valodā iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Valoda ir katras tautas neaizstājama vērtība. Tikai divi miljoni cilvēku pasaulē runā un raksta latviski. Arī tā ir unikāla vērtība. Tas katram jāapzinās, ar to jālepojas. Valoda, arī tās rakstība kļūst mūsdienīgāka. Tajā ienāk sveš­vārdi, kuriem meklējam latvisko atbilstību. Internetā sarakstoties esam iemācījušies izteikties īsi, emocijas izpaust ar simboliem, ne vārdos. Cik gan bieži gribas pasmaidīt, dusmoties, brīžam kliegt, redzot, cik nepareizi lietots kāds vārds, neizpratnē nopūsties, kā var tik kļūdaini rakstīt. Tā ir katra attieksme pret savu valodu. Laikam taču ne tikai pagājušajā un šajā gadsimtā, bet arī jaunlatviešu laikos izskanēja satraukums par latviešu valodu, vārdu rakstību. Tam tā arī jābūt – par valodu ikkatram jātur rūpe. Tā jāmācās visu mūžu.

I.Šlāpins “Pasaka par vārdu” raksta: “ Cilvēki tiekoties gvelž un melš, triec jokus un tērgā, ne tikvien muti dzisina, bet arī mēli deldē bez savas jēgas. Palikdami divatā, tie savukārt bubina un dudina, un žūžina, maigi dvesdami niekus, līdz rīta gaismiņa aust. Uzrodas tādi, kas jau ar pirmajiem gaiļiem tarkšķ par deviņiem mēmiem, citi kā negudri čugunu lej un vāvuļo tirgus laukumos. Cits caur citu tautas sapulcēs tie vaukšķēdami un svepstēdami aizgūtnēm tervelē un vetelē, it kā būtu no ķēdes norāvušies, it kā no Mēness nokrituši.” Vai latviešu valoda nav skaista!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi