Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kad gribas māju laukos

Sarmīte Feldmane
22:11
14.01.2021
22

Šajā laikā, kad iespējami jāizvairās no tikšanās ar cilvēkiem, aizvien vairāk pilsētnieku pārceļas uz laukiem vai mazpilsētām.

Protams, tie, kam kādā pagastā dzīvo vecāki, vecvecāki, tas ir vienkāršāk. Lauku uzņēmēji atzīst, ka pircēju veikalos un arī pieprasījums pēc mājražotāju gardumiem krietni palielinājies. Savukārt tie, kuri strādā attālināti no laukiem, atzinuši, ka pie dzīves laukos varētu pierast. Citi jau nopietni apsver iespēju mainīt ierasto pilsētas ikdienu.

Sapņot par savu mājiņu laukos, mežmalā, upītes krastā nevienam nav liegts. Un sapni piepildīt nav grūti, vajag tikai naudu. Tomēr, jāatzīst, sludinājumu portālos viensētu piedāvājums nebūt nav plašs. Un īpašumi lielākoties ir dārgi. Dārgi un skaisti, vai arī dārgi un teju sabrukuši. Vecās lauku viensētas, ilgus gadus palikušas bez iemītnieka, pamazām vien brūk, bet īpašnieks par nu jau graustu prasa nesamērīgu cenu. Pārdot neizdodas, un senā godība brūk tālāk. Ja arī kāds pircējs atrastos, tad tādu īpašumu var nopirkt tikai bez kredīta. Jau sen zināms, ka naudas devēji vecas ēkas kreditē nelabprāt.

Kompānijas “Bonava Lat­vija”, kas sevi sauc par lielāko nekustamā īpašuma attīstītāju Latvijā, valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš uzsvēris, ka bankas aizvien konservatīvāk skatās uz vecām mājām, ņemot vērā, ka tīri objektīvi tajās būs vajadzīgi papildu ieguldījumi. Būs jāsāk atjaunot. Tas nozīmē, ka cilvēkam, dzīvojot šajā mājā, būs vēl papildu izdevumi.

Arī Finanšu nozares asociācijas kreditēšanas komitejas priekšsēdētājs, “Swedbank” Hipotekā­rās kreditēšanas atbalsta daļas vadītājs Baltijā Ainārs Balcers vērojis, ka bankas vairāk uzmanības pievērš ēku tehniskajam stāvoklim. Viņš arī atgādinājis, ka 80% nekustamā īpašuma tirgus Latvijā notiek Rīgā un Pierīgā. “ Vie­na interesanta tendence – cilvēki arvien vairāk izrāda interesi par iespēju iegādāties mājokli vai nu kādā klusākā piepilsētas rajonā, vai pat varbūt kaut kur ārpus pilsētām un lauku teritorijās. Cilvēki ir pārliecinājušies, ka daudzās profesijās darba pienākumus var veikt arī attālināti,” sacījis Ai­nārs Balcers.

Tā kā, lai cik ļoti kārojas savu namiņu laukos, bez bagātiem radiem vai kārtīga mantojuma pie tāda netikt. Mājiņas, kuras jau var pretendēt uz graustu statusu un vien ar pāris hektāriem zemes, lētāk par 30 tūkstošiem eiro var nopirkt vien tāltālu kādā nezināmā vietā. Piebalga, Straupe, Rauna, Zaube, Nītaure, Līgatne ir gana tuvu galvaspilsētai un arī pietiekami prestižas. Nemaz nerunājot par Cēsu piepilsētu.

Vēl – lai tiktu pie savas mājas laukos, var iegādāties zemi un uzbūvēt pats. Arī te jārēķinās ar krietnu naudas summu. Mūspusē apbūves zeme maksā no diviem līdz pat pieciem eiro kvadrātmetrā. Jo krāšņāka vieta, jo, protams, cena augstāka. Tā pie Ungura ezera 1,84 hektārus zemes var iegādāties par 49 tūkstošiem eiro. Ar to vienkārši jārēķinās. Tāpat kā ar to, ka būvniecības izmaksas aizvien turpinās kāpt kaut vai tāpēc, ka būvniekiem būs gana daudz darba tādā objektā kā “Rail Baltica”.

Taču, lai arī kāda ir reālā dzīve, sapņus aizmirst nedrīkst. Pēdējos gados dažādās auditorijās aizvien skaļāk tiek runāts par to, ka laukos cilvēku skaits sarūk, visi dodas uz pilsētām. Starp tiem vienmēr būs arī ģimenes, kuras vēlas dzīvot viensētās vai lauku ciematos. Diemžēl viņām tādu iespēju nav, jo nav naudas un nevar arī aizņemties.

Pierasts jau – gadiem jārunā par kādu problēmu, lai tad kāds to pasniegtu kā lielu jaunumu, gudrāko ceļu risinājumu labirintā. Ļoti iespējams, ka nepaies nemaz daudzi gadi, kad arī Latvijā tāpat kā citviet pasaulē tiem, kuri pārceļas uz laukiem, valsts piešķirs kādu pūra naudu. Vienalga – mājas, zemes iegādei vai biznesa uzsākšanai. Kaut nelielu atbalstu tagad var dabūt tad, ja pirms tam pastrādā ārzemēs. Ja esi tepat vien skolojies, strādājis, nodibinājis ģimeni, tad esi gana stiprs, lai pats tiktu galā.

Varam runāt par reģionu attīstību, cik gribam, izstrādāt vienalga cik gudras attīstības programmas un stratēģijas kaut katrai nozarei un vēl zaļās vārnas un vilku aizsardzībai. Tāpēc nekas nemainīsies. Laukos cilvēku skaits saruks. Saruks tāpēc, ka nav, kur dzīvot. Nav māju. Ja nav māju, nav arī cilvēku. Vai valsts nav atbildīga par ilgtspējīgu attīstību un vienmērīgu teritorijas apdzīvotību? Tas tāds retorisks jautā- jums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi