Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds, Ārvaldis

Kā saglabāt kultūras mantojumu

Druva
00:00
09.12.2006
13

, Raunas pagasta kultūrvēstures pieminekļu pārvaldnieks

Līdz ar Raunas viduslaiku pils drupām, kas ir ievērojams un unikāls Latvijas un arī Eiropas mēroga kultūras piemineklis, manā pārraudzībā ir 50 dažādas nozīmes un veidu kultūrvēstures pieminekļi, kas atrodas pagasta teritorijā. Tie ir dažādi gan pēc formas un satura, gan pēc piederības.

Raunas viduslaiku pils drupu konservācija sākās 2005. gada jūnija sākumā. Līdz mūsu dienām šis piemineklis ir izdzīvojis neskartā veidā, pateicoties raunēniešiem. Viņi savu kultūras mantojumu respektējuši gadsimtu gaitā. Tieši tādēļ tagad šeit tiek realizēts ļoti apjomīgs projekts „Raunas viduslaiku pils iekļaušana mūsdienu kultūrtūrisma apritē”. Šis ir Raunas pagasta iedzīvotāju izlolots projekts, kuru viņi par spīti visam realizē pēc savas iniciatīvas, un lielākoties par saviem līdzekļiem. Tas nav Latvijai tipisks gadījums. Nepieciešamās naudas summas projekta realizācijai ir iespaidīgas. Raunas pagasts nav vienīgais Latvijā, kas grib saglabāt savu mantojumu, pie tam saglabāt augstā kvalitātē. Primārā kultūras pieminekļa saglabāšanā tomēr ir un paliek īpašnieka attieksme pret viņa rīcībā esošu mantu (skaudrāk sakot, īpašnieka attīstības līmenis).

Tieši naudas trūkums kultūras mantojuma saglabāšanai ir galvenais Kultūras pieminekļu fonda (KPF) dibināšanas iemesls. Pēc valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) aprēķiniem, pieminekļu saglabāšanai un restaurācijai Latvijā ir nepieciešami vismaz 3 milj. latu gadā. Analizējot situāciju Latvijas kultūras mantojuma materiālās daļas saglabāšanā, redzam, ka programmatīvajos dokumentos kultūras mantojums tiek atzīts par ļoti nozīmīgu, bet, iepazīstoties ar pieejamajām finanšu iespējām, saprotams, ka kultūras mantojuma saglabāšana turpmākajos gados vēl joprojām būs problemātiska. Pašreiz kultūras matojuma saglabāšanai valsts budžetā paredzētos līdzekļus administrē valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF) un VKPAI. No VKKF kopējā 2006. gada budžeta 6 milj. latu kultūras mantojuma būvju glābšanai un restaurācijai tika atvēlēti 1,8%, aptuveni 100 000 latu. VKKF arī nākotnē neparedz palielināt finansējumu kultūrvēstures mantojuma glābšanai un restaurācijas nozares attīstībai. Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas rīcībā 2006. gadā avārijas situāciju novēršanai un valsts nozīmes saimnieciski neizmantojamu kultūras pieminekļu glābšanai bija 300 000 latu . Kopā 400 000 latu. Tas ir par maz. Līdz šim arhitektūras mantojums no valsts budžeta praktiski ir izslēgts. Kultūras pieminekļi 15 gadus ir bijuši atstāti novārtā, to apsaimniekošana bijusi neefektīva, tādēļ pieminekļu reālais stāvoklis šobrīd lielākoties ir nožēlojams.

Tieši tādēļ mēs 2006. gada vasaras sākumā devāmies pie likumdevēja – LR Saeimas ar ierosinājumu rast iespējas no valsts budžeta izdalīt papildu līdzekļus kultūras mantojuma saglabāšanai un vēsturiskās arhitektūras restaurācijas nozares attīstībai. Pirms šīs akcijas konsultējāmies ar daudziem kultūras mantojuma nozares speciālistiem un pieminekļu īpašniekiem. Viedokļi bija atšķirīgi. Rezultātā tapa dokuments, kuru viennozīmīgi atbalstīja piļu un muižu asociācija un Cēsu rajona lauku pašvaldību vadītāji, arī Raiskuma pagasta padome. Saeimas frakciju reakcija bija ļoti dažāda. Reālu interesi izrādīja TB/LNNK Jura Dobeļa personā. Vasaras otrajā pusē Raunas viduslaiku pilsdrupas apmeklēja arī Saeimas koalīcijas partiju pārstāvji. Lielā mērā KPF likumprojekta tapšanu un pieņemšanu pirmajā lasījumā ietekmēja konservācijas darba dinamika Raunas viduslaiku pils drupās.

Saskaņā ar likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 24.pantu kultūras pieminekļa konservāciju, remontu un restaurāciju veic kultūras pieminekļa īpašnieks (valdītājs) par saviem līdzekļiem. Saimnieciski neizmantojamu valsts nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai var tikt piešķirti līdzekļi no valsts budžeta. Tas pats likuma pants paredz, ka saimnieciski neizmantojamu vietējas nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai var piešķirt līdzekļus no pašvaldību budžeta. Latvijā pavisam ir 7 057 valsts nozīmes nekustamie kultūras pieminekļi.

Latvijā pieejamie Eiropas Savienības fondu līdzekļi kultūras mantojumam ir tikai pakārtoti saistīti ar pieminekļu glābšanu un restaurāciju. Šo līdzekļu piesaistīšanai ir nepieciešams līdzfinansējums, kuru ne visi pieminekļu īpašnieki vai lietotāji paši ir spējīgi nodrošināt. ES struktūrfondu konkursu nolikumi ir pretrunā ar restaurācijas pamatnostādnēm un restaurācijas nozares reālo situāciju mūsu valstī. Restaurācijas process nedrīkst būt kampaņveida, jo būtībā tas ir ilgtermiņa pasākums. ES struktūrfondu finansējuma noteikumi paredz ļoti stingri ievērot laika grafikus, apjomus, izpildītājus. Līdz ar to ir ļoti sarežģīti, dažkārt pat neiespējami ievērot prasības, kādas paredz pieminekļu konservācija vai restaurācija tās klasiskajā izpratnē. Paredzams, ka 2007.-2013.gadā Latvija no Eiropas struktūrfondiem varēs saņemt 7,4 miljardus eiro. No šīs naudas pieminekļu restaurācijai un konservācijai, tātad arī kvalitatīvai saglabāšanai tiešā veidā nav paredzēts izlietot nevienu santīmu.

Hroniskais naudas trūkums ir par pamatu arī restaurācijas nozares kā tādas iznīkšanai Latvijā. Šobrīd Latvijā būvju restaurācijas nozares nav. Nav kvalificētu restaurācijas darbu veicēju tieši senajās būvēs un vēsturiskajās drupās. Ir atsevišķi mēģinājumi nozari reanimēt, piemēram, Bauskas pilī, Dobelē, Raunas viduslaiku pils drupās, iespējams, vēl kaut kur, bet galvenā problēma visur ir viena un tā pati – hroniska, ilglaicīga finansējuma trūkums un kā neizbēgamas sekas tam – ēku restaurācijas nozares izzušana Latvijā. Valstī ir jāatjauno restaurācijas nozare, jāsagatavo restauratori pastāvīgam darbam, lai jaunieši izvēlētos restauratora profesiju kā pamatnodarbošanos. Jānodrošina, lai restauratoru darbs nebūtu atkarīgs no gadījuma.

Valstij vajadzētu rūpēties par kultūras mantojuma saglabāšanu. Citās Eiropas valstīs tā notiek. Biju ļoti pārsteigts, uzzinot, cik maz līdzekļu tam valsts budžetā ir paredzēts. Daļa pieminekļu īpašnieku likumu „Par pieminekļu aizsardzību” uztver kā slogu un meklē dažādus ceļus tā ignorēšanai vai apiešanai.

Tiem, kuri vēlas dot ieguldījumu kultūrvēstures mantojuma saglabāšanā, nepieciešams stimuls un arī valsts materiāla palīdzība. Raunā ir jaunieši, kurus interesē restauratora darbs, bet nodrošināt ar darbu ilgākā laika periodā bez prognozējama finansējuma nav iespējams. Tātad valstij ir jānodrošina šī procesa ilglaicīgums, lai motivētu jauniešus šo profesiju apgūt. Protams, ES fondu naudas piesaiste nāktu kā būtisks papildu finansējums jau atsevišķu, konkrētu pasākumu veikšanai kultūras mantojuma saglabāšanā.

Pašreizējais stāvoklis valstī ir tāds, ka mēģinājumi sagatavot kvalificētus augstākā līmeņa restauratorus RTU ir cietuši neveiksmi, jo viņus nevar nodrošināt ar pastāvīgu darbu specialitātē. Meistari, kas vēl ir saglabājušies no zinātniskās restaurācijas pārvaldes laikiem, strādā labi atalgotu darbu celtniecības firmās vai citur, un viņiem par pieminekļu restaurāciju Latvijā nav nekādas materiālas intereses. Pieminekļu un vēsturiskās arhitektūras restaurācijas process ir komplicēts un ātru peļņu nesola. Tas sevī ietver gan arheoloģisko, vēsturisko, inženiertehnisko, māksliniecisko un arhitektonisko izpēti, gan arī visai specifisku pieeju darbu tehnisko projektu izstrādē un realizācijā. Nav ne mazākā pamata likt vienādības zīmi starp celtniecības un remonta darbiem mūsdienu izpratnē un seno būvju restaurāciju.

Vajadzētu, lai pieminekļa īpašnieks, kurš ir gatavs veikt adekvātus pasākumus kultūrvēstures mantojuma saglabāšanā un uzturēšanā, saņem arī atbalstu no valsts ne tikai likuma veidā vien.

Vai fonds ir vienīgā iespēja? Nē! Galvenais ir ilglaicīgs valsts finansējums lielu un nozīmīgu kultūras pieminekļu kvalitatīvā saglabāšanā nākamajām paaudzēm. Jauna fonda dibināšana ir saistāma arī ar izdevumiem. Spriežot pēc gada pārskata, KKF uzturēšanas izdevumi 2004. gadā bija aptuveni 300 tūkstoši latu, tikpat, cik VKPAI var sniegt palīdzību pašreizējo pieminekļu glābšanas darbu veikšanai. Tikpat labi varētu palielināt finansējumu VKPAI, bet tādā gadījumā būtu jāmaina VKPAI atrašanās vieta KM struktūrā. Pēc būtības VKPAI ir represīva iestāde.

Lai risinātu ar kultūras mantojuma materiālās daļas saglabāšanu saistītos jautājumus, kas veicinātu šo problēmu sekmīgu risināšanu Latvijā, mēs ierosinājām dibināt valsts kultūras pieminekļu fondu. Ziņojums nolasīts Latvijas piļu un muižu asociācijas rīkotajā seminārā ”Vēsturiskie interjeri” Ungurmuižā 7. decembrī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
36

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
73

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
60

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
30

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
50

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
60

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
2
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi