Otrdiena, 27. augusts
Vārda dienas: Žanis, Jorens, Alens

Kā mums tīk svinēt svētkus maijā

Mairita Kaņepe
12:55
10.05.2018
55

Pagāja gadi, kopš tauta Latvijā pieņēma 4. maiju kā gaidītu un svinamu dienu. Tikai trīs gadi, kopš cilvēki ar prieku sākuši stāstīt un pat lepoties, kā svinējuši valsts svētkus 4. maijā.

Parasti tad tiek runāts par Baltā galdauta svētkiem, oficiālo, kalendārā rakstīto nosaukumu – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena-, vairāk paturot prātā, retāk tieši šo faktu apspriežot, piesaucot svētkos. Kāpēc tā noticis, ko var teikt par tautu, tās attieksmi pret vēsturi, “Druva” šonedēļ izvaicāja soci­ālantropologu Klāvu Sed­lenieku, vienu no Latvijas antropologu biedrības dibinātājiem.

– Kāpēc tieši 4. maijs šajā pavasara nedēļā ir izpelnījies tautas lielāku ievērību, lai to svinētu, nekā 1. maijs? Abas dienas taču saistās ar Latvijas Re­publikas vēsturē svarīgiem notikumiem.

– Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki tagad gaida un svin 4. maiju kā svētkus, ir tas, ka tam dotais nosaukums “Baltā galdauta svētki” iedeva svētkiem konkrētu saturu. Nosaukums apliecina, ko katrs cilvēks varētu šajā svētku dienā darīt. 4. maijam no jauna dotais svētku nosaukums savā ziņā šai maija dienai noņēmis politisko sasaisti ar aktivitātēm valstī.
Esmu pētījis, ko cilvēki domā, kad runā par valsti. Bieži vien ar valsti tiek saprasts nacionālais projekts. Valsts latviešiem ir latviešu valsts, taču vienlaikus valsts jēdziens sabiedrībā tiek uztverts, domājot kā par birokrātiskām lietām valstī, kuras ikdienā ir nepatīkamas.

– Ar birokrātiju, bez kuras valsts nevarētu darboties, neviens īsti negrib asociēties?

– Daudziem cilvēkiem prātā pastāv gan viena, gan otra izpratne par valsti. Mums, latviešiem, vairāk patīk saistīt savas domas ap ideju par abstraktu Latviju un ne visai patīk domāt svētkos par ikdienas Latviju, tās pārvaldes struktūru. 4. maija nodēvēšana par Baltā galdauta svētkiem no Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas noņēmusi asociācijas ar birokrātisko struktūru valstī. Svētki kļuvuši teju vai par ģimenes svētkiem. Katrs, kam ir baltais galdauts, to arī mājās klāj.

– Manuprāt, lielisks iemesls sapulcināt ap to ģimeni. Ģimenes taču veido valsti. Vai tā latviešiem labprāt patīk domāt?

– Arī agrāk 4. maijā ģimenes pulcējās, taču tagad šiem valsts svētkiem ir iedots simbolisks saturs un visi sākuši rituālā iesaistīties. Tie, kas patiešām grib un iesaistījušies Baltā galdauta svētku svinēšanā, pauž par to savu apmierinājumu arī skaļi.

– Varbūt Latvijā liekas saprotamāk, ja svētkos klāj galdu, nekā, piemēram, kļūst politiski aktīvi? Kalpam parasti kaut kas gruzd sirdī pret saimnieku.

– Tas, ka esam bijusi kalpu tauta, sen palicis pagātnē. Pajautājiet cilvēkiem par viņu ģimenes vēsturi! Būs tikai daži, kuri teiks, ka viņu vecvecāki bijuši gājēji vai kalpi. Cilvēki tagad ir noskaidrojuši un runā par to, ka viņu senčos kāds bijis saimnieks, un asociē sevi ar šo saimnieku.

– Daži ierunājas, vai tik mums 4. maiju kā Baltā galdauta svētkus pārāk neuzspiež svinēt?

– Tāda attieksme cilvēkos arī var būt, jo daudziem propaganda, uzspiešana no augšas ļoti nepatīk. Taču daudziem tieši ideja par Baltā galdauta svētkiem patīk. Man savā ziņā pat žēl, ka tagad lielāka uzmanība pievērsta tieši 4. maijam, iedvesmojot cilvēkus darīt, svētkus svinēt. Tajā pat laikā 1. maijs ir pārtapis par mazsvarīgāku svētku dienu. Cilvēkiem ir aizmirsies, ar ko tas Latvijai ir svarīgs. 1. maijā ir Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, bet cilvēki šo iemeslu svinībām ievēro mazāk, 1. maijs vairāk saistās kā diena, kurā svinami Darba svētki. Tātad 4. maijs latviešos gandrīz izkonkurējis 1. maiju.

– Tā arī ir, ka 1. maijs cilvēkiem Latvijā jau sen prātā kā Darba svētki.

– Tur jau tā lieta! Baltā galdauta svētki ir kļuvuši par 4. maija veiksmīgu brendu, bet 1. maijs – Darba svētki – saistās ar padomju gadiem un svinēšanu. Pat Latvijas Saeimas deputāti pēdējā laikā sākuši runāt, ka 1. maiju vispār vajadzētu atcelt no svinamo dienu vidus Latvijā. Tas man liekas absurdi. Savā ziņā šo absurdu radījusi 4. maija svinēšana.

– Laikam likumdevēji aizdomājušies, ka Darba svētki nenāk par labu tieši darba devējiem. Maija pirmā nedēļa šķiet kā gari svētki, nav, kas strādā.

– Sākoties runām par svētkiem ar domu, no kuriem vajadzētu atteikties, parādās tieši 1. maijs. Es saku, ka Latvijas vēsturē 4. maijs savā ziņā ir mazāk nozīmīgs nekā 1. maijs, kas ir Latvijas Satversmes sapulces sasaukšanas diena. ( Fakts: pirms 98 gadiem – 1920.gada 1. maijā – uz savu pirmo sēdi sanāca pirmais Latvijas tautas vēlētais parlaments – Satversmes Sapulce. Tās galvenais uzdevums bija izstrādāt un pieņemt Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi -, likumdošanas ceļā nostiprināt agrāro reformu, valsts simbolus un to lietošanu, veicināt Latvijas Republikas starptautisko atzīšanu, sagatavot Pirmās Saeimas vēlēšanas.) Tāpēc 1. maijs ir ļoti nozīmīga diena Latvijas valstij. 1990. gada 4. maijs ir citāds. Tā ir Latvijas valsts atjaunošanas diena.

Iespējams, Latvijā arī mūsdienās 1. maijā, kad kalendārs atgādina vēsti par valsts veidošanu, 1920. gadā sasaucot Latvijas Republikas Satversmes sapulci, jārod ideja, lai šo dienu patriotiski svinētu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Par projektiem, naudu un cilvēkiem

13:36
25.08.2024
14

Valdība sākusi tapināt nākamā gada budžetu, un jau tagad ir skaidrs, ka tas nebūs viegli un vienkārši. Vajadzību ir daudz vairāk nekā budžetā naudas. Tādēļ nereti rodas jautājumi par dažādiem projektiem, tolietderību un finansēšanu. Diskusijas sabiedrībā ir izraisījusi valdībā apstiprinātā rudzu maizes programma skolās un bērnudārzos, kurai valsts tērēs 300 tūkstošus eiro. Kā zināms, valdība […]

Kur likt rudens veltes jeb Aizlidot vai palikt

14:05
23.08.2024
139

Pirmā diena jaunā darbavietā, Cēsu novada laikraksta izdevniecībā, nav viegla. At­griezties savā dzimtajā pilsētā    nebija grūts lēmums, jo tieši “Druviņa”, kā to visi mani tuvinieki mīļi dēvē, bija viena no manām pirmajām darba vietām    un žurnālistikas pieredzēm. Cik nav izceļots, cik piedzīvots… Pirms divdesmit gadiem pabeidzu Cēsu Valsts ģimnāziju (tajā laikā vēl Cēsu […]

Kad spilventiņš tāds maziņš

12:50
22.08.2024
22

Gana bieži dažādas amatpersonas un institūcijas atgādina, ka katram pašam jārūpējas, lai būtu savs    drošības spilvens. Protams, kam gan citam par sevi jāgādā, ja ne pašam. Taču ir tikai viens, bet – ar sapratni un vēlēšanos ir par maz. Vajadzīga nauda. Un tās kā vienmēr ne katram ir tik, lai piepildītu kaut maziņu spilvenu. […]

Kā kurš saprot slavināšanu

12:24
21.08.2024
24

Ikdienā daudzko neizprotam, kaut mēģinām rast skaidrojumu, tikpat daudz kas kaitina, pārsteidz, tāpēc, ka kāds pārpratis, atšķirīgi uztvēris. Tā tas vienkārši notiek, un ietekmēt nevar, var vien pie sevis pabrīnīties un nogrozīt galvu. Aizvadītās nedēļas nogalē Dzērbenē notika dzērbeniešu salidojums, kurā satikās bijušie padomju saimniecības un kolhoza “Dzērbene” darbinieki. Un bija sanākuši arī    tajā […]

Dienas prieks – atsaucīgi un laipni cilvēki

12:23
20.08.2024
24

Viendien pamanīju, ka smaidu it kā bez iemesla. Bet kā lai nesmaida – iebraucu skaistā lauku veikalā, visi pārdevēji smaidīgi un, ieraugot manu vaicājošo sejas izteiksmi, apjautājas, ko meklēju, paskaidro, iesaka, palīdz sameklēt. Aizvedot mašīnu uz remontu, man saprotami pastāsta, kādi vēl var būt nepieciešami ieguldījumi, lai tā labi ripotu – nevis kā blondīnei, bet […]

Par Ukrainas mērķiem Kurskā

12:23
19.08.2024
44

Ukrainas bruņoto spēku Ģenerālštābs ziņo, ka ceturtdienas, 15. augusta, rītā Krievija pilna mēroga iebrukuma laikā zaudējusi aptuveni 593 160 militārpersonas. Trešdien Ģenerāštābs ziņoja par Ukrainas triecieniem četriem Krievijas militārajiem lidlaukiem Voroņežas, Kurskas, Ņižņijnov­goro­das apgabalā. Ša­jos militārajos lidlaukos bāzējas iznīcinātājbumbvedēji “SU-34”, “Su-35” un arī citas militārās lidmašīnas. Savukārt Krievijas kara korespondenti sociālajos tīklos vaimanā par to, ka […]

Tautas balss

Vai sapratīs? Gribētos cerēt

13:38
23.08.2024
16
K. raksta:

“Par karu vispār nedrīkst priecāties, arī par citu cilvēku nelaimēm, bet tomēr esmu patiesi priecīga, ka Ukraina Krievijas iedzīvotājiem reāli parāda, ko nozīmē karš un uzbrukums. Varbūt tas kaut mazliet liks aizdomāties, kādas ir sajūtas, ka tavā zemē ielaužas sveša armija, ka iznīcina ēkas un infra­struktūru. Protams, ukraiņi uzvedas pavisam citādi kā rīkojas Krievijas armija, […]

Jaunajiem riteņbraucējiem jāmācās noteikumi

13:38
23.08.2024
12
Cēsniece raksta:

“Drīz klāt pirmā skolas diena. Septembrī, kamēr labs laiks, pusaudži bieži uz skolu brauc ar velosipēdiem. Tas ir labi, tikai bērniem vajadzētu vairāk mācīt satiksmes noteikumus un braukšanas kultūru. Tagad ik pa reizei ziņās ieraugu, ka, braucot ar divriteni, kāds kritis un guvis traumas. Bet ne jau satiksmes negadījumā, vienkārši neveiksmīga situācija. No septembra ielās […]

Grāmatu nojume jāuzlabo

12:53
20.08.2024
18
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Stacijas laukumā ir nojume grāmatām. Bet plaukti augstu, droši vien tāpēc atnesto cilvēki atstāj uz zemes. Taču mitrā laikā grāmatas iet bojā. Nezinu, kas šai vietai saim­nieks, bet vajadzētu padomāt, kā atnestos izdevumus pasargāt,”sacīja cēsniece.

Pilsētas autobusi reizēm tukši

12:27
19.08.2024
24
Lasītājs raksta:

“Kad redzu Cēsīs braucam pilsētas autobusus, bieži vien tie ir pustukši, nereti tikai daži pasažieri. Vai nebūtu jādomā, kā organizēt sabiedrisko transportu, lai ekonomētu? Agrāk cēsniekus vadāja arī mikroautobusi. No malas liekas, ka reisos, kad prognozējams maz braucēju, būtu izdevīgāk izmantot tādus. Droši vien taču mazāks degvielas patēriņš. Protams, tas jau jāvērtē speciālistiem, bet, manuprāt, […]

Gaida pašvaldības izdevumu

10:57
09.08.2024
33
Greiveru iedzīvotāja raksta:

“Mums, Greiveru apkaimes iedzīvotājiem, atkal nepiegādā novada domes informatīvo izdevumu. Jau ziemā tā nebija, tad kādus pāris mēnešus saņēmām, nu atkal nav. Gribam zināt, kas notiek novadā. Nav taisnīgi, ka citi vecpiebaldzēni to saņem, bet mēs ne,” sacīja Vecpiebalgas pagasta Greiveru iedzīvotāja.

Sludinājumi