Gada nogalē ikviens vēlas būt labs, un, ja vēl “no debesīm nokristu” miljards, tad paveiktu brīnumus. Ideju aptaujā kādā sociālās saziņas vietnē ierosinājumu bija milzum daudz. Vai patiešām ar mums ir tik slikti, kā mēdz čīkstēt? Nē, nav! Latvijas iedzīvotāji ir devīgi un dāsni, par sevi aizmirstot. Tikai vienā atbildē bija vēlme atbērt no miljarda vienu procentu savai labākai dzīvei un personīgo sapņu realizācijai, toties citi deva simtiem ekonomisku un saprātīgu ieteikumu, kā ar “no debesīm nokritušo” miljardu uzlabot dzīvi medicīnas, aprūpes un izglītības jomā. Lūk, te valstsvīriem, budžeta sastādītājiem būtu jāieskatās! Kurš vēl labāk par iedzīvotājiem zina, kas notiek viņa novadā, pilsētā, nozarē, kur visvairāk sāp un deg?
Ierosinājums sakārtot vecās muižas un pilis, kam nevar atrast apsaimniekotāju, ierīkot tur pansionātus ar jauku dārzu, kur iemītnieki varētu parosīties, izveidot paliatīvās aprūpes servisu, atbalstu vecākiem ar mūžīgajiem bērniem. Pilsētās ierīkot “čalojošos” luksoforus, veltīt līdzekļus kibernētisko protēžu izstrādei.
Dažas idejas veltītas konkrētu objektu būvniecībai – jauns tilts pār Daugavu, jaunu, modernu ražotņu būve Valmierā, Rēzeknē vai kādā citā pilsētā, līdzekļu ieguldīšana ūdens attīrīšanas stacijās, jaunas ēkas policijai, ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. Vairāki ierosina nopirkt bioloģiski vērtīgos vecos mežus, kas citādi aizietu kailcirtēs, atpirkt privātīpašumus aizsargājamās teritorijās un nodot valstij kā neaizskaramu dabas vērtību, paredzot pat tiesvedības uzsākšanu ar Zemkopības ministriju.
Starp atšķirīgajiem piedāvājumiem, kā tērēt, ir utopiskie un destruktīvie: pansionāts govīm, kuras vairs nedod pienu; Roņu salas anektēšana un regulāri zemūdeņu reisi ekskursijām; Rīgā Tallinas ielas kvartāla iegāde bezpajumtnieku izmitināšanai un viņu ballītēm; kā arī palaist brīvībā visus patversmju suņus un kaķus.
Kāds miljarda tērētājs kritizē labās ierosmes: “Nožēlojami, ka pārsvarā visas šīs idejas ir tendētas uz naudas notrallināšanu. Nekāda attīstība!” Seko ieteikums vispirms gudri investēt finanšu tirgos, lai par procentu ienākumiem un dividendēm varētu darīt labas lietas bez bēdu un pievērsties mecenātismam jebkurā nozarē.
Daļa diskusijas dalībnieku nobažījušies, ka ar miljardu var nepietikt, jo tā “apsaimniekošanai” uzradīsies gudri ļaudis, kuri iztērēs vismaz 20 procentus, kā tas mēdz būt lielajos projektos, savukārt citi uzskata, ka, labu gribot, ar miljardu var nejauši sagraut Latvijas ekonomiku.
Tikai pāris ieteikumu veltīti sportam: jauna sporta skola, dažādas sporta būves un vieglatlētikas manēža. Bet kultūrai? Tā šajā ideju sniegputenī diemžēl nav pat pieminēta.
Kā “no debesīm nokritušo” miljardu tērētu jūs?
Komentāri