Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Jautājumi un pārmaiņu vējš

Druva
00:00
04.01.2008
10

rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks

Jaunais gads sācies, domas saistās ar jauniem darbiem, un tas ir arī laiks, kad atskatīties, kas paveikts pērn. Gluži nemanot ir pagājusi arī kāda jubileja – aizritējuši desmit gadi, kopš rajonu padomes netiek tieši vēlētas, tās veido vietējo pašvaldību vadītāji. Vēl mums kopā strādāt atlicis nedaudz vairāk par gadu. Protams, ejot laikam, tāpat kā visam, jāmainās arī rajonu padomēm. Tas, ka savulaik rajonu padomēs ienāca pašvaldību vadītāji, rosināja uz savstarpējo sadarbību, mācīja prasmi saskatīt kopīgo rajonā, veicināja lauku pašvaldību pazīstamību un attīstību. Šajā laikā bijuši daudzi strīdi par otrā līmeņa pašvaldību nepieciešamību. Kādas nākotnē būs pašvaldības, vai būs otrais līmenis – reģioni, vēl skaidri nav zināms. Pārmaiņu vējš sācis pūst, jautājums – kad tas pierims un kāds būs rezultāts?

Rajona padomei aizvadītais bija darbīgs gads. Iesākti jauni projekti, turpināti un pabeigti daudzi darbi. Katrā nozarē var atrast gan veiksmes, gan ne tik veiksmīgus risinājumus.

Varbūt minēšu dažus, manuprāt, veiksmīgākos un nozīmīgākos. Šodien varam teikt, ka Cēsu rajona slimnīca attīstās, ir konkurētspējīga, iegādāta jauna medicīniskā aparatūra, jaunas telpas uzņemšanas nodaļai, izstrādāta slimnīcas attīstības programma. Kāda būs tās nākotne? Līdzekļi ieguldīti remontos Cēsu un Gatartas pansionātā, palīdzēts arī Vecpiebalgas un Līgatnes pašvaldību sociālās aprūpes centriem, Līgatnes rehabilitācijas centram un dažādiem ar iedzīvotāju sociālo aizsardzību saistītiem pasākumiem. Vēl nezinot par šo iestāžu piederību pēc

administratīvi teritoriālas reformas tam vai citam novadam, man nav šaubu, ka ieguldījums veselības un sociālās aprūpes iestādes kalpos visiem Cēsu rajona iedzīvotājiem.

Ar gandarījumu varu teikt, ka Cēsu

rajona izglītības pārvalde ir viena no labākajām Latvijā, ar tās viedokli rēķinās gan viņu kolēģi citos rajonos, gan ministrijā. Veiksmīgi realizēti dažādi izglītības pasākumi, olimpiādes, skates, rajona skolēnu dziesmu svētki, nodrošināta skolotāju tālākizglītība un metodiskais darbs. Un te man gribas likt nopietnu jautājuma zīmi – kā veidosies izglītības administratīvā struktūra pēc 2009.gada? Jau līdz šim daudz enerģijas gan rajona izglītības pārvaldes speciālisti, gan skolu vadītāji bijuši spiesti šķiest, lai pildītu birokrātiskās ierēdņu prasības un instrukcijas.

Kultūras un sporta aktivitātes rajona padome atbalsta katru gadu, atvēlētais finansējums tiek izlietots lietderīgi, saimnieciski. Rajona kultūras dzīves notikumi, metodiskā vadība, gatavošanās Dziesmu un deju svētkiem, amatiermākslas kolektīvu skates, konkursi, atbalsts pašvaldību muzejiem, starppagastu kultūras un sporta pasākumiem – tā arī ir palīdzība pašvaldībām. Rajona padome piedalās Cēsu olimpiskā centra attīstībā, atbalsta sporta klubu “Cēsis”. Tie Cēsu rajona vārdu nes ne tikai Latvijā.

Veiksmīgi risinājies darbs starptautiskajos projektos, vairāki pabeigti (HEPRO, Inovāciju aplis), citos darbs sadarbībā ar rajona padomes ārvalstu partneriem turpinās.

Aktuālākais strīds rajona padomes locekļiem pērn bija par bērnu nama slēgšanu. Ja notiek strīds par jūtīgu tēmu, tad ar to var taisīt politiku. Un tā arī tika darīts. Kaut gan to, ka mūsu rīcība bijusi pareiza, vairs arī noliedzēji neapstrīd. Tāds bērnu nams, kāds tas bija, ilgāk pastāvēt nevarēja. Likvidācija nenozīmē, ka “Gaujaslīčos” nevar veidoties rajonam vai nākotnē vairākiem novadiem kopīga sociālo pakalpojumu institūcija. Domāju, būtu stratēģiski pareizi to ņemt vērā, arī lemjot par iespējamo Nītaures pansionāta nākotni. Šogad iesāktais jāturpina.

Lauku pagastu vadītāji vislabāk zina, ka ikvienas pārmaiņas saistītas ar risku, ka daļa sabiedrības paveikto nesapratīs, noliegs, meklēs argumentus, kāpēc tas ir nepareizi. Pats labi zinu, kā tas notiek, jo ne mazums iebildumu nācās uzklausīt, kad Jaunpiebalgā tika apvienotas bibliotēkas, reorganizēta Piebalgas skola. Liela sabiedrības daļa pauda neticību, ka tur kas iznāks. Bet bez saprātīga riska, bez drosmes pieņemt lēmumus nav attīstības.

Pērn rajona padome finansiāli atbalstīja vietējās ugunsdzēsēju komandas. Te gan kārtējo reiz, parādās valsts nespēja veikt savu funkciju. Rajonā darbojas tikai divas profesionālās komandas – Cēsīs un Jaunpiebalgā. Un te atkal jāatgriežas pie vietējās pašvaldības lomas un rūpēm par saviem iedzīvotājiem, viņu drošību. Pašvaldības ir tās, kas rosina vietējos vīrus, lai viņi brīvā laikā iesaistās cīņā ar uguni.

Vai nākotnē kāds vietējos uzrunās, finansiāli taču tādas brigādes uzturēt ir dārgi, bet izbraukumi ir reti.

Varbūt daudzas

jautājuma zīmes varēs nosvītrot pēc reformas, kad būs skaidra Latvijas karte, labi būtu, ja vietā nerastos jauni jautājumi, vēl grūtāki. Domāju, ka valsts pārvaldes un pašvaldību reforma nevirzās pareizi.

Katra ministrija veido savu reģionālo politiku, cilvēkam dažādas lietas jākārto dažādās Vidzemes pilsētās. Varam vilkt paralēles nākotnei – kā no Cēsīm kā rajona centra daudzas valsts institūcijas pārcēlās uz Valmieru, tā no bijušo pagastu centriem iedzīvotāji un uzņēmumi radīs mājvietu Cēsīs vai apkārtnē.

Saprotu, ka pilnīgi brīvprātīgi teritoriālo reformu neveikt, tomēr, ja to pamatotu ar ekonomiskiem aprēķiniem par labākajiem un optimālajiem pašvaldību apvienošanas modeļiem, ja būtu regulārs, pamatots valsts atbalsts lauku pašvaldību attīstībai un atlaides, diferencēta nodokļu politika lauku uzņēmējiem, reforma varēja veidoties savādāk. Bet, ja reformu pamatojam ar politiskiem lozungiem – tikai ap pilsētām ir attīstība, kas atbildēs par rezultātu ? Protams, nenoliedzami, lielajos novados būs attīstība. Centrā. Bet nomalēs? Nevar visus noliedzošos argumentus lauku centru saglabāšanai balstīt uz to, ka laukos produkciju ražo divi, trīs procenti cilvēku. Kaut. Bet arī viņiem pārskatāmā tuvumā vajag skolu, kultūras iestādi, komunālos, sociālos pakalpojumus Vispesimistiskākajā variantā redzu – laukos būs lielas fermas, kurās ievedīs darbaspēku, kam nevajadzēs ne skolas, ne kultūru. Saimnieks atbrauks, pārraudzīs, aizbrauks.

Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas rādītāji liek secināt, jo tālāk apdzīvotā vieta atrodas no rajona centra un Rīgas, jo lēnāka attīstība, jo mazāki ienākumi pašvaldības budžetā.

Vēl pusotru gadu rajona padomes locekļi – pašvaldību vadītāji – kopā domāsim par pagastu un novadu attīstību mūsu rajonā, ieskicēsim nākotni. Šis būs izšķirošais un gada beigās būs skaidrs, kādos novados dzīvosim.

Rajona pašvaldības funkciju

pārņēmējiem jāatrod kopīga valoda. Kas turpinās iesāktos projektus? Kā notiks īpašumu sadale?

Vai un kā ieceres īstenosies? Atbilde – pašvaldību deputātu un pašvaldību vadītāju spēja izvērtēt situāciju, atrast risinājumu, atbildība par pieņemtajiem lēmumiem un spēja vienoties kopīgam risinājumam. Lai mums izdodas!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi