Kļūt par darba devēju, būt neatkarīgam – šādu soli izvēlas tie, kuri vēlas īstenot savas idejas un nebaidās riskēt. Uzsākot uzņēmējdarbību, var rasties gana daudz neskaidrību. Būtiski – rast uz tiem atbildes.
Biedrības “Zinis” valdes priekšsēdētāja un moderatore Vita Brakovska uzstājusies vairāk nekā tūkstoš pasākumos visā Latvijā, iedvesmojot jaunos un topošos uzņēmējus. Viņa stāsta par lielākajiem uzņēmēju izaicinājumiem, to, kā būt atšķirīgiem, un atklāj, kas īsti ir veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatnoteikumi.
Vita Brakovska: “Panākumu pamatā ir spēja šķirot informāciju, tā pamanot dažādas iespējas. Tikpat būtiska ir prasme veidot komandu un sadarbību ar citiem. Ir jānonāk līdz izpratnei, ka idejas realizēt izdodas daudz ātrāk, sadarbojoties ar citiem. Mūsu valsts ir maza, bet šeit varam radīt daudzas lietas, kas noder visas pasaules iedzīvotājiem. Jātur roka uz pulsa un jādomā – kā varam palīdzēt pasaulei. Tad arī radīsies labas un veiksmīgas idejas. Zinu Latvijā izveidotus uzņēmumus, kuri tirgo daudzviet pasaulē pieprasītas preces – piemēram, pelnus vai bioloģisko cieti. Latvija ir iespēju zeme ikvienam. Tas ir vēstījums, ar kuru dodos pie klausītājiem – mums ir tikai viena Latvija, mums jāsaskata iespējas, kā ar šeit pieejamajiem resursiem varam pārsteigt pasauli.
Lai sasniegtu mērķus, jāsāk komunicēt ar citiem, jābūt uzņēmīgiem. Braucot uz novadiem, redzu arī cilvēkus, kas savā darbībā izdeguši. Mans uzdevums ir iedegt vēlreiz gribēšanas dzirksti. Gribētu, lai latvieši vairāk ieklausās tajā, ko saka ārzemnieki. No viņiem nereti dzirdu: par ko jūs satraucaties, jums ir visas starta pozīcijas, lai gūtu panākumus. Ejiet un dariet to, kas jums sanāk vislabāk! Tam es piekrītu, jo, darot to, kas patīk un sanāk, nevar būt slikts iznākums. Reizēm šķiet, ka latvieši ir pārāk aizņemti ar saviem mazvērtības kompleksiem. Ko agrāk teica par igauņiem? To, ka viņi seko un mēģina atdarināt Somijas iedzīvotājus. Kā ir tagad? Igauņi grib būt soli priekšā Somijai. To sauc par veselīgām ambīcijām, kuru latviešiem diemžēl mēdz pietrūkt. Mēs daudz pārdzīvojam par to, ko neprotam, bet nelepojamies ar to, ko protam. Šis nav pieticīgo un kautrīgo cilvēku laikmets. Tie, kuri klusiņām sēž stūrī un gaida kaut ko no citiem, tā arī paliks sēžam stūrī. Mūsu kultūra būs tik spēcīga, cik mēs paši to radīsim. Ir jāpielāgojas visam jaunajam – nevajag baidīties sadarboties arī ar citām kultūrām. Latvietis kopā ar gruzīnu nupat radījis jaunu drēbju pakaramā veidu. Viena šāda produkta cena ir 33 eiro. Šie drēbju pakaramie ir funkcionāli un pieprasīti visā pasaulē. Multikulturāla vide mūs bagātina.
Jaunos uzņēmējus baida neizdošanās. Tomēr jāatzīst, ka neviens nav guvis panākumus jau pirmajā reizē. Jebkurš panākumiem bagāts cilvēks būs pieļāvis kļūdas, būs vairākas reizes bankrotējis un cietis sakāves. Bet tikai tā mēs varam mācīties un savā darbības jomā kļūt labāki. Apsveicami, ka novados tiek rīkoti forumi, kuros piedalās uzņēmēji ar lielu pieredzi un tie, kuri vēlas uzsākt uzņēmējdarbību. Ja cilvēki grib, lai situācija novados mainās, tad pašiem aktīvi jāiesaistās pārmaiņu procesā. Ir lietas, kuras ir atkarīgas no valsts un likumu normām, no pašvaldības, un ir lietas, kuras tiešā mērā atkarīgas no pašiem iedzīvotājiem. Pēdējos gados cilvēki kļuvuši atvērtāki, labprāt apmeklē forumus un nešausminās, ar kādām oriģinālām un netipiskām idejām cilvēki pasaulē nopelna naudu. Vairāk pierodam pie dažādības, sākam saprast, ka atbildes uz jautājumiem jāmeklē tālāk par savu ierasto vidi. Tāpat ir prieks redzēt, ka sabiedrība pieņem citādi domājošus cilvēkus. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka pasauli maina neliela grupa citādi domājošo. Ja pats sevi pie šādiem cilvēkiem nepieskaitu, tad mana sociālā atbildība ir viņus atbalstīt, kad tas nepieciešams. Kā zinām, bez pārmaiņām nav progresa.”
V. Brakovska ikvienam Latvijas iedzīvotājam dāvina vienu bezmaksas stundu no sava laika – lai iedvesmotu un atbildētu uz jautājumiem par jebko, kas cilvēkam būtisks, – biznesa ideju, sociāliem vai kultūras jautājumiem.
Komentāri