Nedēļas nogalē norisinājās Saeimas deputātes Sandras Kalnietes un Eiropas Parlamenta deputāta Ģirta Valda Kristovska dibinātās Demokrātiski patriotiskās biedrības kopsapulce, uz kuru ieradušies bija aptuveni 200 cilvēku. Viņu vidū arī bijušais partijas ”Jaunais laiks” (JL) Cēsu nodaļas vadītājs Raitis Sijāts.
Kopsapulcē tika lemts arī par jaunās partijas dibināšanas kongresu, kas notiks 26. aprīlī. Ar R. Sijātu ”Druva” sarunājās par biedrības aktualitātēm un plāniem.
– Arī jūs bijāt domubiedru grupā, kas dibināja biedrību un virzās uz partijas veidošanu?
– Apmēram 40 cilvēki, kas vienlaikus izstājās no JL, jau nekur nepazuda. Viņu vidū bija arī pašvaldību, partijas nodaļu vadītāji, Saeimas deputāti. Šie cilvēki no partijas neaizgāja, lai klusi sēdētu malā un noskatītos, kas notiek valstī. Tika sākts darbs jaunas partijas izveidošanai. Vispirms izveidota rīcības grupa, nodibināta biedrība.
Tā kā vienlaikus ar notikumiem JL līdzīgi procesi notika arī TB/LNNK, iesaistījās arī cilvēki no šīs partijas. Taču uzsvars nav ne uz vienu no tām, bet gan uz cilvēkiem, kuri politikā līdz šim nav iesaistījušies. Uz jauniem cilvēkiem. Piemēram, mūziķis Aigars Runčis, studenti, strādājošie jaunieši. Atbalstu izteikuši arī uzņēmēji, profesori, zinātnieki un citi aktīvi ļaudis. Pašlaik biedrībā ir seši Saeimas deputāti – Sandra Kalniete, Ilma Čepāne, Ina Druviete, Kārlis Šadurskis, Anna Seile un Gunārs Laicāns.
Jau tagad izveidotas vairākas darba grupas. Grupu ”Nacionāla valsts” vada Ina Druviete, Ilma Čepāne; ”Darbīgs cilvēks” – Janīna Kursīte, Ilze Viņķele un Ilze Vergina; ”Ilgtspējīga tautsaimniecība” – Kārlis Šadurskis, Anna Seile un Inese Vaidere, bet ”Latvija pasaulē” – Ģirts Valdis Kristovskis un Sandra Kalniete. Es pašlaik biedrībā esmu reģionu koordinators.
Laika līdz partijas dibināšanas kongresam ir maz. Darbs ir intensīvs un smags, jo viss jāveido no jauna.
– Kādas būs jaunās partijas ideoloģiskās nostādnes?
– Par to varēsim runāt, kad būs izstrādāta programma un partijas statūti, tomēr būsim laikmetīga nacionālās identitātes partija, novados sakņota un vērsta uz līdzsvarotu valsts attīstību.
– Veidojoties politiskam spēkam, vienmēr ir cerība, ka tas būs citāds, ka nepieļaus citu partiju kļūdas. Vai nav bažas, ka jauno partiju var piemeklēt JL liktenis?
– Jebkuram, kurš nāk ar citu politiku, jābūt mūsdienīgam piedāvājumam. Jādomā par to, kāda Latvija būs pēc 20 gadiem. Ja līdz iestāšanās mirklim ES un NATO valstij bija mērķi un vīzijas, tad šobrīd jaunu vīziju, kā Latvijai attīstīties, nav.
Daudzi pamet valsti, jo par viņiem netiek domāts, cilvēki nav primāri. Problēmu valstī ir ļoti daudz, bet neviens nepiedāvā reālus risinājumus. Pašreizējās politikas pamatproblēma ir tā, ka netiek domāts par vienmērīgu, līdzsvarotu valsts attīstību, bet gan, kā valsti pakārtot sava biznesa interesēm. Šobrīd ir dziļa krīze valsts pārvaldē, un diemžēl tā atsaucas uz visiem.
Ir jābūt jaunam piedāvājumam, un pie tā mēs pašlaik strādājam. To varēs redzēt partijas programmā. Un pēc tā, nevis skaļiem saukļiem, cilvēki arī varēs vērtēt partiju.
Veidojot jauno partiju, jāizvērtē kļūdas un jāpaņem labākais, kas bijis citās organizācijās. Velosipēdu no jauna izgudrot nevajag. Taču skaidrs, ka šajā partijā būs reģionu padome, kurā piedalīsies gan Saeimas, gan Eiroparlamenta deputāti, gan pašvaldību vadītāji, deputāti un nodaļu vadītāji, partijas biedri. Svarīgi, lai lēmumu pieņemšanā būtu iesaistīti pēc iespējas vairāk cilvēku. Tā bija viena no lielākajām problēmām JL, kur informāciju par lemjamiem jautājumiem saņēma, kad lēmums faktiski bija jau pieņemts.
Domāju, ka, vienlaicīgi no JL aizejot nozīmīgiem Saeimas deputātiem, pašvaldību un nodaļu vadītājiem, ir daudz izdarīts. Pirmkārt, valstiskā līmenī beidzot sāk runāt par to, ka jābeidz valsts budžeta sadale pēc politiskās piederības. Nedrīkst tik mazā valstī dalīt pašvaldības pēc politiskām krāsām. Otrkārt, cilvēki reģionos arī citās partijās jau ir daudz drošāki. Notikušais bija arī brīdinājums pārējām partijām, jo daudzās ir neapmierinātība ar demokrātijas trūkumu, ar to, ka netiek uzklausīti viedokļi. Domāju, ka šo jautājumu partijas tagad izvērtē daudz rūpīgāk un cilvēkos ārpus Rīgas vairāk ieklausās un respektē.
– Vai jaunās partijas elektorāts būs JL un TB/ LNNK elektorāts?
– Arī to konkrētāk redzēs, kad būs izstrādāta programma. Tomēr jāņem vērā, ka partija patiešām veidojas no trim daļām – bijušajiem tēvzemiešiem, JL biedriem un cilvēkiem, kuri vēlas iesaistīties politikā no jauna. – Kāds biedrībā ir viedoklis par sadarbību ar citām partijām, arī topošo Štokenberga partiju?
– Par sadarbību ar Štokenberga partiju varēs runāt, kad to nodibinās. Tomēr sadarbība vienmēr ir jāmeklē. Racionālais nav jānoliedz, bet jāatbalsta. Atbalstām parakstu vākšanu Satversmes grozījumiem, Saeimas atlaišanu. Mūsu biedrības darba grupa jau iesniegusi priekšlikumus Saeimā par rajonu reorganizāciju.
Pieļaujam, ka JL mums varētu būt tuvākais sabiedrotais, jo programmatiskie uzstādījumi ir ļoti līdzīgi, tikai būtiski atšķiras jautājumi par izpildījumu un to tālāko virzību.
Komentāri