Ziņu portālos lasāms, ka šī gada 16.janvāris ir gada visdepresīvākā diena. Palūkojos, ko par to saka ārzemju ziņu un informācijas avoti. Interesanti, ka britu ceļojumu kompānija “Sky Travel” to, kā paši apgalvo, matemātiski aprēķinājuši, ņemot vērā dažādus rādītājus, tai skaitā cilvēku ieņēmumus un parādus šajā laikā, laika apstākļus aiz loga un kopumā tādu gada periodu, kad īsti nav, ko gaidīt: Ziemassvētki, gadu mija aiz muguras, pavasaris vēl šķiet gana tālu.
Skaidrs, tas skar tikai tos ļaudis, kas dzīvo planētas ziemeļu puslodē – un tuvāk Ziemeļpolam, jo tieši tur (arī pie mums) ir vistumšākais, drūmākais laiks. No septembra otras puses līdz pat marta beigām faktiski esam tādā tumšā periodā, vēl pieskaitot apmākušās debesis un saules staru nodrošinātā D vitamīna trūkumu, tas viss kopā nav tā labākā kombinācija, lai vairotos pacilāts garastāvoklis. No otras puses, šķiet, pēdējos gados tik daudz tiek rakstīts par visu, kas vien pasaulē un cilvēciskajā eksistencē ir potenciāli bīstams vienā vai otrā veidā, ka – ir janvāra vidus vai nav – gandrīz vienmēr katrs var ieslīgt nopietnā depresijā vai trauksmē par to, kā dzīvot, ja briesmas uzglūn ik uz stūra!
Tieši tehnoloģiju brīnuma, interneta plašuma dēļ, kas pilns ar ticamu vai mazāk drošu informāciju par teju ikvienu parādību pasaulē un ārpus tās, mūsdienās aizvien vairāk mudina runāt par mentālo veselību. Lai arī pašai šķiet, ka temats ir uzmanības vērts un šī mūsu veselības daļa nudien jāņem vērā, tomēr arī šim kokam ir divi gali. Jo vairāk informācijas par to vai citu slimību, fizisku vai garīgu, jo vairāk cilvēkam jāsāk bīties – ja nu tas notiek ar mani? Un, lūk, plaukst ārstu, farmaceitu, medicīnas laboratoriju un dažādu izmeklējumu bizness, jo vidējais cilvēks, milzīgajos informācijas plašumos apjucis, steidz izmeklēt visu, kas vien iespējams. No galvas līdz papēžiem, un lielākā iespēja ir tā, ka kāds no visiem daudzajiem ārstiem, izmeklējumiem vai analīzēm kaut ko ārpus normas arī uzrādīs. Šim visam klāt tad vēl mūsu klimatiskās joslas drūmais laiks, bailes no “Covid-19″, no gripas, ziņās dominē ainas no kara Ukrainā, kādas apšaudes ASV vai bēdīgas prognozes par Krievijas nākotnes plāniem no kādiem ietekmīgiem pasaules prātiem. Kā tad lai nebūtu tāds aprēķins par gada depresīvāko dienu?
Nudien, šķiet, pasaulē dzīvot bija daudz vieglāk, kad katram nebija mobilā tālruņa, datora, skanēja vien radio, ziņas lasījām no drukātām avīzēm un bija iespējams pavadīt mierīgu dienu mājās, noņemot stacionāro telefona klausuli no aparāta, lai ierīce ne reizi neiezvanītos un neiztraucētu svētīgo atpūtas brīdi. Domāju, vērts tos laikus atcerēties vismaz pa retai reizei un ļaut sev atpūsties no nemitīgajā skrējienā esošās mūsdienu pasaules.
Komentāri