Pagājušās ceturtdienas pēcpusdienā pie koprades mājas “Skola6” atklātais pārtikas apmaiņas jeb Kopienas skapis, kas izveidots, lai palīdzētu cilvēkiem, kuriem trūkst pārtikas, un bija piepildīts ar noderīgiem pārtikas produktiem, naktī uz piektdienu tika gandrīz pilnībā iztukšots.
Biedrība “Be The Light” savā feisbuka profilā rakstīja: “Diemžēl jāinformē, ka mūsu pilsētā ir vismaz divi cilvēki, kuriem ir raksturīga egoistiskā grābšanas mānija. Nakts tumsā viņi iztukšoja pārtikas skapi, lai gan līdz ar ieteikumiem, ko drīkst un ko nedrīkst ievietot pārtikas skapī, pie tā uzlikts arī aicinājums: “Lūdzu, padomā arī par citiem un nepaņem visu sev!”” Tāpat arī redzams, ka tiek veikta videonovērošana, ne jau lai uzraudzītu cilvēkus, kam vajadzīga šī iespēja, bet lai izvairītos no iespējama vandalisma un tādām situācijām, kāda atklājās piektdienas rītā. Diemžēl citviet Latvijā ir bijuši gadījumi, kad uzstādītie labdarības skapji tiek arī sabojāti.
Ieraksts sociālajā medijā, ko gan biedrības vadītājs tagad izdzēsis, lai neraisītu papildu negācijas, radīja daudz diskusiju: gan par sabiedrības ētikas un sirdsapziņas līmeni, gan par to, vai sabiedrība izprot šādu labdarības skapju mērķi un situācijas, kad un cik daudz paņemt sev nepieciešamo, kā arī, vai cilvēki, kuri ļaunprātīgi izmanto citu nesavtīgumu, būtu jāpublisko, un kāds ir veids, kā šādu ļaunprātību mazināt.
Ir diskutētāji, kas norāda, ka ir kauns par līdzcilvēkiem, kas ir tik negausīgi un grābj vienkārši grābšanas pēc. Tomēr Dana Zālīte aicina aizdomāties: “Vai jūs esat padomājuši, ka produktus paņēmis cilvēks, kuram tie tiešām ir nepieciešami? Varbūt gan sev, gan vēl kādam? Varbūt paņēmis vairāk, jo ir kauns iet vēlreiz, lūgt palīdzību un bail no nosodījuma? Kopienas skapis ir lieliska un apsveicam iniciatīva, un galvenā doma taču ir sniegt palīdzību, kam tā nepieciešama. Ja ir kādi īpaši papildu noteikumi, ka palīdzība paredzēta tikai konkrētai cilvēku grupai un drīkst ņemt konkrētu skaitu produktu, būtu tikai godīgi par to informēt. Nerunāju par huligānismu un tamlīdzīgām situācijām. Sabiedrība aug.”
Daļa komentētāju norāda, ja cilvēks atnāk un paņem visu, tad ir skaidrs, ka domā tikai par sevi: “Skapis ir domāts, lai tu paņem tik daudz, cik tev nepieciešams tajā brīdī, nevis lai veidotu sev mājās uzkrājumus uz citu rēķina.” Arī Aija raksta: “Lai cik grūti apstākļi man būtu, skaidrs, ka skapi neatvēra man vienai. Un mana personīgā ētika neļautu tā rīkoties.” Vēl kāds norāda, ka, iespējams, šī pārtika tiks pārdota un tamdēļ mazināsies vēlme skapī kaut ko ievietot, lai gan saprotams, ka ir cilvēki, kam pārtika tiešām noderētu.
Nākamajā dienā biedrība sociālajos tīklos informēja, ka, pateicoties draugu biedrības “Tuvu” atbalstam, Kopienas skapja saturs papildināts – pārsvarā ar zīdaiņu pārtiku, kā arī līdzcilvēku atnesto. Biedrība raksta: “Bija patīkami, ka papildināt skapi bija ieradusies ģimene no Siguldas, kā arī atnāca sieviete, kas paņēma produktus savai mammai. Kārtējo reizi pārliecinājos, ka šis projekts ir tas, kas šobrīd vajadzīgs. Paldies visiem, kas piedalās šajā kopējā lietā!”
Arī raksta autore, aiznesot vairākus pārtikas produktus, ar ko papildināt labdarības skapi, ievēroja, ka cilvēki gan ziedo pārtiku, gan paņem sev nepieciešamo, turklāt ir laipni, sasveicinās, bet ilgi neuzkavējas.
Komentāri