Ar kādam tik sazvērestības teorijām nav jāsaskaras šajā pandēmijas laikā. Līdz pat tam, ka ar vakcīnu pret “Covid-19” visiem ar Bila Geitsa ziņu tikšot ievadīts nano čips, lai viņš varētu kontrolēt pasauli. Līdzīgi argumenti tiek vērsti arī pret Latvijā radīto mobilo tālruņu lietotni “Apturi Covid”, kas izstrādāta ar mērķi, lai noteiktu, vai esi bijis kontaktā ar “Covid-19” saslimušo. Taču uzreiz pamostas sazvērestības teoriju piekritēji, kuri norāda, ka tādējādi kādam ir vēlme izsekot godīgo pilsoņu gaitas, kontaktus un visu pārējo. Dažs sociālajos tīklos pat lūdzis visiem, kas vēlas šo lietotni izmantot, izdzēst viņu no tālruņa, e-pasta, Facebook un citu lietotņu kontaktu sarakstiem pirms “Apturi Covid” instalēšanas.
Un šos ļaudis nespēja pārliecināt nekādi argumenti, ka “Apturi Covid” neizmanto globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) sniegtos datus un ir atzīta kā Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām atbilstoša.
Lasot šādas sazvērestības teorijas, vienmēr gribas domāt, vai tiešām Bilam Geitsam vai “Apturi Covid” izstrādātājiem ir ļoti svarīgi izsekot ciematā X dzīvojošo bezdarbnieku Y, veikala pārdevēju Z vai gatera strādnieku Q. Vai tiešām šo teoriju piekritēji iedomājas, ka viņi ir tik nozīmīgi, ka kāds tērēs naudu, lai uzzinātu, kur viņš šodien gājis un ar ko ticies.
Jo īpaši tāpēc, ka ikviens mobilā tālruņa lietotājs tāpat ir izsekojams, kur bijis, ar kura tālruņa lietotāju ticies. Kā zināms, mobilais tālrunis nemitīgi sazinās ar tuvāko bāzes staciju, tā atstājot pēdas, pēc kurām jau tagad tiek analizēta cilvēku pārvietošanās, koncentrēšanās un daudz kas cits. Tāpat ļoti bieži izmantojam programmas, kas strādā ar GPS signālu, bet tieši GPS tehnoloģija dod iespēju izsekot ierīču nēsātājus.
Katrs feisbuka lietotājs, iespējams, būs pamanījis, ka ir situācijas, kad esi bijis kādās sarunās ar cilvēku, kurš nav tevis uzaicināto draugu sarakstā, un pēc neilga brīža tavā profilā šis cilvēks parādās potenciālo draugu sadaļā.
Vai atliek ielūkoties kādā mājaslapā, meklējot konkrētu preci, kad tūlīt tavā feisbuka profilā parādās šī produkta reklāmas. Un šādu piemēru ir tik daudz, ka patiesībā jau sen tur var izveidot katra lietotāja, īpaši jau sociālo tīklu lietotāja, biezu dosjē par viņa interesēm.
Protams, var jau no tā izvairīties, izslēdzot GPS datus, izdzēšoties no visiem sociālajiem tīkliem un ieslēdzot savu mobilo tikai tajā brīdī, kad kādam vajag piezvanīt. Taču vai telefonu pērkam tikai tam?
Vēl interesantāk, ja šādas sazvērestības teorijas izvirza tie, kuri savu dzīvi jau ikdienā izliek sociālajos tīklos. Ko gan vēl tur vajadzētu izsekot, ja viss tāpat kā uz delnas.
Komentāri