Cēsu pilsētas 5.pirmsskolas iestādes “Akmens ligzda” vecāku padome un vecāki Vēstule publicēta saīsināta
Ik dienas presē un radio dzirdam par pārmaiņām, kuras, iespējams, skars mūsu bērnus – pirmsskolēnus, viņu skolotājus un tātad arī mūsu ģimenes. Cenšamies izprast laika un krīzes apstākļu noteiktās svārstības, bet zinām, ka uz bērnu rēķina nevar neko sasteigt…
Esam sašutuši par absolūti nepārdomāto ideju sešgadniekus “iemest” skolā. Tieši tā – iemest, jo citādi to nevar apzīmēt. Netiek domāts par bērnu psiholoģisko gatavību citai videi, dienas kārtībai, citai atbildības pakāpei, par to, kādu ietekmi šāds solis atstās uz bērnu garīgo attīstību! Vai kāds šī projekta virzītājs ir iedziļinājies sešgadīga bērna psiholoģijā, uzvedībā – cik daudz mīļuma, rūpju, individuālu attieksmi viņš vēl sagaida savos sešos gados?
Otra puse – kā šis lēmums ietekmēs bērnu vecākus, kuri strādā un nevar beigt darbu pusdienlaikā, lai no skolas izņemtu bērnu. Vai apstākļos, kad Latvijā bērnu traumatisms un nāves gadījumu skaits ir viens no lielākajiem ES, kad strauji pieaug noziedzība, tas ir pareizākais risinājums – atstāt sešgadīgu bērnu vienu pašu mājās pusi dienas? Uzskatām par nekorektu situācijas salīdzināšanu ar ārvalstīm. Ja salīdzinām, tad ne jau vienu pozīciju – bērnu vecumu, uzsākot skolas gaitas! Kāds ir valsts atbalsts bērnu vecākiem Lielbritānijā, Norvēģijā vai jebkurā citā Eiropas valstī? Ja naudas pabalsts ir trīsciparu skaitlis un ja viens no vecākiem, strādājot vienā darba vietā, spēj apgādāt ģimeni, tad, protams, tas ir iespējams – bērns var uzsākt “skolas” gaitas pat četru gadu vecumā.
Absurdi ir runāt par jauniešu nobriešanu ātrāk un par problēmām mācīties vidusskolā 19 gadu vecumā saistībā ar pirmsskolu! Ja problēmas ir vidusskolā, mācību programmās vai mācību ilgumā, vai nebūtu loģiski meklēt risinājumus skolas sistēmā? Latvijā ir radīta laba pirmsskolas izglītības sistēma, vai gribam to graut, lai glābtu vidusskolu? Vai nebūtu vērtīgāk paskatīties uz citu valstu pieredzi un pagarināt mācību gadu par mēnesi, lai bērni skolu absolvētu 18 gadu vecumā un būtu “vienlīdzīgi konkurences nosacījumos”? Tas neprasītu papildu finanses, jo vasarā telpas nav jākurina un skolotājiem atvaļinājums ir divus mēnešus garš! Vai kāds no ministrijas ierēdņiem ir pētījis, ar ko jaunieši nodarbojas trīs mēnešus vasaras brīvlaikā? Jo laiki, kad vasarās bērni cītīgi strādāja lauku saimniecībās, ir
pagājuši.
Apelējam pie jūsu profesionalitātes un pieredzes un ceram, ka pārmaiņas izglītības sistēmā nebūs sasteigtas un nepārdomātas.
Mēs ļoti ceram, ka Latvija izkļūs no krīzes un bērni pieaugot varēs lepoties ar savu valsti.
Inas Felingas, Nadeždas Bērziņas, Igora Komarova un vēl 34 vecāku parakstīta vēstule
Vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai ar iebildumiem pret ieceri bērnu skolas gaitas uzsākt no sešu gadu vecuma nosūtījuši arī Cēsu speciālās pirmsskolas izglītības iesstādes vecāki un pedagogi. Domai – “Mēs nevēlamies, lai mūsu bērni tiktu pakļauti kārtējam eksperimentam” pievienoti
140 vecāku paraksti.
Komentāri