Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Izglītība un valodas politika

Druva
23:00
09.06.2008
13

Augstākās izglītības likumprojektā, pie kā pašlaik strādā valdība, ir iekļauti vairāki būtiski uzlabojumi, tomēr, mēģinot laipot starp nacionālajām jūtām un mūsdienīgu studiju procesa regulāciju, izglītības līmenis būs tas, kas cietīs visvairāk.

Pašlaik Latvijas augstākās izglītības sistēmu regulē 1995. gadā pieņemtais Augstskolu likums. Kopš tā laika Latvijā daudz kas ir mainījies. Mūsu valsts ir pievienojusies Eiropas augstākās izglītības telpai jeb Boloņas procesam, kas nozīmē izglītības sistēmas standartizāciju visās dalībvalstīs. Esam Eiropas Savienības dalībvalsts, kas mūsu studentiem ļauj vairāk iesaistīties dažādās apmaiņas programmās. Pieaudzis augstskolu skaits, parādījušās koledžas – tās ir tikai dažas no pārmaiņām. Līdz ar to prieks, ka arī likumdošana reaģē uz šādām pārmaiņām.

Augstākās izglītības likumprojekts ietver daudz būtisku uzlabojumu. Piemēram, precizē akadēmiskā personāla piesaistīšanu, nodarbināšanu un kvalifikācijas pārbaudi. Tas paredz pāriešanu uz Eiropas kredītpunktu uzskaites un pārneses sistēmu, kas nozīmē, ka ārvalstīs apgūto vielu vairs nevajadzēs pēc algoritmiem skaitļot un izvērtēt – tas, kas izdarīts ārzemēs, skaitīsies izdarīts arī pie mums.

Likums arī paredz veicināt pasniedzēju un studentu mobilitāti, kas ir būtiski, lai Latvijas izglītības sistēmu varētu efektīvi iesaistīt starptautiskos tīklos. Taču tieši šeit, šķiet, slēpjas viens no akmeņiem, pret ko Latvijas augstākās izglītības sistēma var paklupt. Pagājušajā nedēļā, likumprojektu izskatot valdības sēdē, Ministru prezidents Ivars Godmanis pauda viedokli, ka valsts augstskolās vai augstskolās, kas saņem budžeta finansējumu, mācības būs jānodrošina latviešu valodā.

Nojaušams, ka šī prasība ir atblāzma no “ruki proč ot naših škol” nemieriem, kas Latvijā uzliesmoja pirms četriem gadiem. Toreiz cīniņš bija par mācību valodu pamatskolās un vidusskolās, un tas tomēr ir kaut kas cits, nekā augstākā izglītība. Ja pēc izglītības reformas problēma, kā nelatviešus iedīdīt latviešu mēlē, vēl ir tik aktuāla, tad tas nozīmē, ka problēmas ir jāmeklē vidējās mācību iestādēs, nevis jārada augstākajā izglītībā. Ja valdība tik ļoti baidās izdarīt lāča pakalpojumu nelatviešiem, tad jādomā, ka tai nav īpaši lielu ilūziju par līmeni, kādā nelatviešus apmāca vispārējās vidējās izglītības iestādes. Bet, ja ar valodas prasmi tomēr viss ir kārtībā, tad nevienam nekas nenotiks, ja nelatvietis izmantos iespēju un zināšanas iegūs valodā, kas nav latviešu – tikmēr, kamēr latvietis to netraucēti varēs izdarīt dzimtajā valodā.

Vispārīgi raugoties, valdības nostāju var saprast – pasaulē nav citas valsts kā Latvija, kurā izglītību daļēji vai pilnībā par valsts līdzekļiem var iegūt latviski. Ja latviešu valodai nebūs pienācīga valsts atbalsta, tā neizbēgami zaudēs sacīkstēs ar lielajām valodām. Tomēr ir nianse – ko mēs uzskatām par atbalstu? Ja galvenais iemesls, kāpēc lai Latvijas Universitātē vai citās valsts augstskolās nebūtu pieejamas studiju programmas krievu, angļu, franču vai kaut ķīniešu valodā, ir vēlme panākt privileģētu stāvokli latviešu valodai, tad jāsecina, ka valoda ir svarīgāka par izglītības saturu. Bet tieši tas, ka satura varētu nebūt, ir lielākais drauds valodai, jo tai nebūs cerību kļūt par augsta līmeņa zinātnes un kultūras valodu.

Lai Latvijas izglītības sistēma būtu konkurētspējīga vismaz Eiropā, ja ne kur tālāk, ir nepieciešama studentu un pasniedzēju apmaiņa, jāiesaistās zināšanu plūsmās. Šāda apmaiņa nav iespējama, ja studiju kursi svešvalodā ir tikai izņēmums, nevis norma. Un tomēr nelatvieša rēgs kā sācis, tā turpina spokoties, un tikai pa retam, tā, kā tagad, kāds tam vēlas mest ar akmeni, tāpat netrāpot.

Latvijas augstskolas pašlaik sāk izjust pagājušā gadsimta vidus demogrāfiskās bedres sekas – pašlaik studiju vecumu sasniedz jaunieši, kas dzimuši 90. gadu sākumā. Tā kā tanī laikā īpaši daudz bērnu Latvijā nedzima, tas nozīmē, ka tuvākos gadus studētgribētāju skaits samazināsies. Ja Latvija spētu piedāvāt izglītību tādā līmenī, kāds apmierina ārvalstu studentus, šādas demogrāfiskās bedres būtu krietni mazāk sāpīgas, un ar nedaudz pūlēm varētu panākt, ka auditorijas un līdz ar to arī bankas konti atkal pildās. Savukārt, ja augstākās izglītības apguvi Latvijā valdība uzskata tikai par latviešu valodas priekšrocību, tad, nesekmīgi mēģinot iezāģēt vietējiem nelatviešiem, jo dziļāk iezāģēsim paši sev.

Lai kāds šis likums beigās nebūtu, studentu apmaiņas programmas nekur nepaliks – tikai process būs mazliet sarežģītāks. Un tomēr šāda pieeja izskatās mazliet liekulīga, iedomājoties skaistos vārdus par virzību uz ekonomiku, kas balstīta uz zināšanām un to, ka mēs ārzemēm varam pārdot nevis naftu vai mašīnas, bet gaišus prātus. Pārlieka orientēšanās tikai uz pašmāju studentiem raisīs situāciju, ka augstskolas risinās vidējās izglītības sistēmas kļūdas, savukārt vidējā izglītība nesagatavos studentus, kas pēc 12. klases var doties mācīties uz Rīgu, Kembridžu vai Maskavu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
14

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
49

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
45

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
52

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
51

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
9
1
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Sludinājumi