Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Izglītība un valodas politika

Druva
23:00
09.06.2008
7

Augstākās izglītības likumprojektā, pie kā pašlaik strādā valdība, ir iekļauti vairāki būtiski uzlabojumi, tomēr, mēģinot laipot starp nacionālajām jūtām un mūsdienīgu studiju procesa regulāciju, izglītības līmenis būs tas, kas cietīs visvairāk.

Pašlaik Latvijas augstākās izglītības sistēmu regulē 1995. gadā pieņemtais Augstskolu likums. Kopš tā laika Latvijā daudz kas ir mainījies. Mūsu valsts ir pievienojusies Eiropas augstākās izglītības telpai jeb Boloņas procesam, kas nozīmē izglītības sistēmas standartizāciju visās dalībvalstīs. Esam Eiropas Savienības dalībvalsts, kas mūsu studentiem ļauj vairāk iesaistīties dažādās apmaiņas programmās. Pieaudzis augstskolu skaits, parādījušās koledžas – tās ir tikai dažas no pārmaiņām. Līdz ar to prieks, ka arī likumdošana reaģē uz šādām pārmaiņām.

Augstākās izglītības likumprojekts ietver daudz būtisku uzlabojumu. Piemēram, precizē akadēmiskā personāla piesaistīšanu, nodarbināšanu un kvalifikācijas pārbaudi. Tas paredz pāriešanu uz Eiropas kredītpunktu uzskaites un pārneses sistēmu, kas nozīmē, ka ārvalstīs apgūto vielu vairs nevajadzēs pēc algoritmiem skaitļot un izvērtēt – tas, kas izdarīts ārzemēs, skaitīsies izdarīts arī pie mums.

Likums arī paredz veicināt pasniedzēju un studentu mobilitāti, kas ir būtiski, lai Latvijas izglītības sistēmu varētu efektīvi iesaistīt starptautiskos tīklos. Taču tieši šeit, šķiet, slēpjas viens no akmeņiem, pret ko Latvijas augstākās izglītības sistēma var paklupt. Pagājušajā nedēļā, likumprojektu izskatot valdības sēdē, Ministru prezidents Ivars Godmanis pauda viedokli, ka valsts augstskolās vai augstskolās, kas saņem budžeta finansējumu, mācības būs jānodrošina latviešu valodā.

Nojaušams, ka šī prasība ir atblāzma no “ruki proč ot naših škol” nemieriem, kas Latvijā uzliesmoja pirms četriem gadiem. Toreiz cīniņš bija par mācību valodu pamatskolās un vidusskolās, un tas tomēr ir kaut kas cits, nekā augstākā izglītība. Ja pēc izglītības reformas problēma, kā nelatviešus iedīdīt latviešu mēlē, vēl ir tik aktuāla, tad tas nozīmē, ka problēmas ir jāmeklē vidējās mācību iestādēs, nevis jārada augstākajā izglītībā. Ja valdība tik ļoti baidās izdarīt lāča pakalpojumu nelatviešiem, tad jādomā, ka tai nav īpaši lielu ilūziju par līmeni, kādā nelatviešus apmāca vispārējās vidējās izglītības iestādes. Bet, ja ar valodas prasmi tomēr viss ir kārtībā, tad nevienam nekas nenotiks, ja nelatvietis izmantos iespēju un zināšanas iegūs valodā, kas nav latviešu – tikmēr, kamēr latvietis to netraucēti varēs izdarīt dzimtajā valodā.

Vispārīgi raugoties, valdības nostāju var saprast – pasaulē nav citas valsts kā Latvija, kurā izglītību daļēji vai pilnībā par valsts līdzekļiem var iegūt latviski. Ja latviešu valodai nebūs pienācīga valsts atbalsta, tā neizbēgami zaudēs sacīkstēs ar lielajām valodām. Tomēr ir nianse – ko mēs uzskatām par atbalstu? Ja galvenais iemesls, kāpēc lai Latvijas Universitātē vai citās valsts augstskolās nebūtu pieejamas studiju programmas krievu, angļu, franču vai kaut ķīniešu valodā, ir vēlme panākt privileģētu stāvokli latviešu valodai, tad jāsecina, ka valoda ir svarīgāka par izglītības saturu. Bet tieši tas, ka satura varētu nebūt, ir lielākais drauds valodai, jo tai nebūs cerību kļūt par augsta līmeņa zinātnes un kultūras valodu.

Lai Latvijas izglītības sistēma būtu konkurētspējīga vismaz Eiropā, ja ne kur tālāk, ir nepieciešama studentu un pasniedzēju apmaiņa, jāiesaistās zināšanu plūsmās. Šāda apmaiņa nav iespējama, ja studiju kursi svešvalodā ir tikai izņēmums, nevis norma. Un tomēr nelatvieša rēgs kā sācis, tā turpina spokoties, un tikai pa retam, tā, kā tagad, kāds tam vēlas mest ar akmeni, tāpat netrāpot.

Latvijas augstskolas pašlaik sāk izjust pagājušā gadsimta vidus demogrāfiskās bedres sekas – pašlaik studiju vecumu sasniedz jaunieši, kas dzimuši 90. gadu sākumā. Tā kā tanī laikā īpaši daudz bērnu Latvijā nedzima, tas nozīmē, ka tuvākos gadus studētgribētāju skaits samazināsies. Ja Latvija spētu piedāvāt izglītību tādā līmenī, kāds apmierina ārvalstu studentus, šādas demogrāfiskās bedres būtu krietni mazāk sāpīgas, un ar nedaudz pūlēm varētu panākt, ka auditorijas un līdz ar to arī bankas konti atkal pildās. Savukārt, ja augstākās izglītības apguvi Latvijā valdība uzskata tikai par latviešu valodas priekšrocību, tad, nesekmīgi mēģinot iezāģēt vietējiem nelatviešiem, jo dziļāk iezāģēsim paši sev.

Lai kāds šis likums beigās nebūtu, studentu apmaiņas programmas nekur nepaliks – tikai process būs mazliet sarežģītāks. Un tomēr šāda pieeja izskatās mazliet liekulīga, iedomājoties skaistos vārdus par virzību uz ekonomiku, kas balstīta uz zināšanām un to, ka mēs ārzemēm varam pārdot nevis naftu vai mašīnas, bet gaišus prātus. Pārlieka orientēšanās tikai uz pašmāju studentiem raisīs situāciju, ka augstskolas risinās vidējās izglītības sistēmas kļūdas, savukārt vidējā izglītība nesagatavos studentus, kas pēc 12. klases var doties mācīties uz Rīgu, Kembridžu vai Maskavu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi