Vēl līdz jūnija sākumam nebija skaidri zināms, vai šovasar varēs notikt vasaras nometnes, arī bērniem ar īpašām vajadzībām. Un tikai ar pēdējām izmaiņām ir dota zaļā gaisma šīm nometnēm, tomēr, ņemot vērā pandēmijas laiku, tām ir ierobežojumi, kas jāņem vērā gan nometņu organizētājiem, gan dalībniekiem.
Uzrunātās ģimenes, kurās ir bērni ar īpašām vajadzībām, atzīst, ka parasti šajā laikā jau ir informācija par tuvākām vai tālākām nometnēm, kurās var pieteikt bērnus. Šogad šāda informācija vēl nav saņemta, ir tikai nojaušama, tāpat zināms, ka daļa, kas rīkojuši iepriekš, dažādu iemeslu dēļ to tomēr nedarīs. Bet ģimenes apstiprina, ka nometnes iespējas izmantotu ļoti labprāt, arī tās, kas ir par maksu, jo bērnam tā ir iespēja baudīt citu vidi, pabūt prom no viedierīcēm, kas šogad visiem bija pastiprināti vajadzīgas arī mācībās. Arī vecākiem tā ir iespēja atpūsties, uzņemt spēkus. Mammas gan norāda, ka savulaik tiešām saņēma informāciju par dažādām nometnēm, tad varēja saprast, kuru izvēlēties, kura attāluma vai rīkošanas laika dēļ tomēr neder, bet tagad biežāk informācija jāmeklē pašām.
Marina Ozoliņa atzīst: “Šogad vēl neviens nav piedāvājis nometni, lai gan parasti šajā laikā jau ir pieejama informācija, jo īpaši par mūsu pašu sociālā dienesta organizētajām. Man nozīmīgi, ka ir plaša informācija, kāda būs kārtība nometnē, vai bērniem būs pieejams asistents. Jārēķinās, ka katrs bērns ir individuāls, man ir svarīgi, lai mans bērns to laiku nenosēž, lai ar viņu darbojas. Meita Undīne patstāvīgi nestaigā, viņai vajag, lai kāds tur pie rokas, viņa arī nerunā. Tāpēc vajadzīgs, ka cilvēki, kas darbojas nometnē, aprunājas ar ģimeni, uzzina, kas un kā. Runājot par vienas dienas pasākumiem, būtiski, kurā dienā tie notiek, piemēram, es ar bērnu tajās varu piedalīties sestdienās, svētdienās, darba dienās vasarā netieku. Ir ļoti labi, ka tiek rīkotas nometnes, bet jāatzīst, ka sākuma process, kamēr tiek līdz nometnei, ne vienmēr ir viegls.”
Undīnes mamma arī atzīst, ka attiecībā uz vakcinēšanos skatās piesardzīgi: “Mans bērns nav izpētīts. Viņai ir 13 gadi, saprotu, ka praktiski uz nevienu pasākumu nedrīkstu vest, tomēr baidos vakcinēt savu bērnu. Daudziem pēc potes vairākas dienas ir slikta pašsajūta, bet ko darīs bērns, ja viņš nav patstāvīgs? Tik liels darbs ieguldīts, lai attīstībā būtu progress, ļoti negribas kaut ko savā ziņā nezināmu bērnam dot. Arī kovida testēšana šādiem bērniem nav vienkārša – degunā vispār neko nevar ielikt, bet arī siekalu testam vajag noteiktu daudzumu siekalu, ko ne visi speciālisti spēj no šāda bērna dabūt. Vaivaros redzēju, ka speciālisti ir iepraktizējušies, bet, ja tas būs nepieciešams nometnei, tad domāsim, vai bērnam tas ir vajadzīgs.”
Inese Venediktova, kuras meita apmeklē Invalīdu habilitācijas – dienas centru Cēsīs, ir priecīga, ka centrs organizē nometni bērniem: “Esam uz to jau pieteikušies, prieks, ka tā notiek jau vairākus gadus. Meita var būt citā vietā, komunicēt ar citiem cilvēkiem, viņa nometni gaida ar nepacietību. Parasti ir arī kāda ekskursija, kas jauniešiem ļoti patīk. Tāpat ir nodrošināta ēdināšana, bet vakarā bērnu vedam uz mājām. Nometne mums ir atbalsts arī centra darbinieku atvaļinājumu laikā, kas ilgst trīs nedēļas, tad vienu nedēļu ir šī nometne. Rēķināmies, ka uz nometnes sākumu būs nepieciešams negatīvs tests, bet plānojam meitu, kas ir pilngadīga, vest vakcinēt. Paši to jau esam izdarījuši un apzināmies, ka šos testus vajadzēs arvien vairāk, arī dažādās medicīnas iestādēs. Turklāt drīz Cēsīs tiks atvērts jaunais dienas centrs, kur būs lielāks klientu un darbinieku skaits, tāpēc meitas aizsardzībai būs labi, ka viņa būs vakcinēta.”
Daļa organizāciju, kas rīko nometnes, vēl plāno, vai un kā tām notikt, tāpēc nav skaidri zināmi datumi un nosacījumi. Tomēr Latvijas Bērnu fonds jau ir paziņojis, ka arī šovasar notiks nometnes gan bērniem ar īpašām vajadzībām, gan tādiem, kas cietuši no vardarbības, kā arī audžuģimenēm, nodarbību grafiks pieejams fonda mājaslapā. Fonda viceprezidente Vaira Vucāne gan atzīst, ka Vidzemes pusē šogad notiks tikai viena nometne audžuģimenēm, bet arī uz citām vietām piesaka bērnus no visas Latvijas.
Kopumā bērniem ar īpašām vajadzībām šogad plānotas 10 nometnes, kas, pateicoties ziedotājiem, ir bez maksas. V.Vucāne vērtē, ka lielākais izaicinājums ir noteikumi, kas jāievēro pandēmijas ierobežojumu dēļ: “Pirmais noteikums – ir jābūt negatīvai analīzei, ka bērns nav slims ar “Covid-19”. Bet pieredze rāda, šī analīze parāda rezultātu uz to brīdi, jau nākamajā dienā iespējams, ka cilvēks ir inficējies. Tāpēc nometnes laikā analīzi veiks atkārtoti. Otrārt, tas uzliek lielu atbildību nometnes vadītājiem, jo ir gan saskarsmes ierobežojumi, gan citas prasības. Taču pieprasījums pēc nometnēm ir, jo bērni un ģimenes ir noilgojušies pēc lauka, svaiga gaisa, ūdens. Nometne palīdz iedot atpūtu kā bērniem, tā vecākiem. Vecāki īpaši šī gada laikā ir tik daudz enerģētiski izlādējušies, viņiem nepieciešams laiks ne tikai atpūtai, bet arī ārstu apmeklējumiem, tāpēc, pat ja bērnam nepieciešams asistents, mēs no savas puses organizējam algotu asistentu – aprūpētāju.”
Arī Sarkanā Krusta Cēsu komitejas izpilddirektore Marina Orlova apstiprina, ka šogad tiek plānots īpašs pasākums bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu ģimenēm. Tas notiek ik gadu, tikai pagājušajā gadā pandēmijas dēļ nevarēja to rīkot: “Kādreiz tas notiek augustā, citreiz oktobrī, kad ir skolēnu brīvdienas. Galvenā doma, lai bērniem ir iespēja integrēties sabiedrībā, būt kopā ar citiem, justies vajadzīgiem un pamanītiem.”
Komentāri