Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Īpašs brīdis konkrētajā vietā un laikā

Aldonis Vrubļevskis
11:47
10.07.2015
6

Valmierā un Cēsīs aizvadīta Latvijas Jaunatnes olimpiāde. Laikraksta “Druva” korespondents Jānis Gabrāns aicināju uz nelielu sarunu Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidentu Aldonu Vrubļevski, lai uzklausītu viņa vērtējumu par šo sportisko notikumu.

– Kā LOK prezidents vērtē olimpiādes norisi?

– Manuprāt, olimpiāde aizvadīta ļoti sekmīgi. Pašvaldības, kas uzņēmās rīkošanu, izdarīja visu, ko solījušas, un izdarīja augstā līmenī. Nekādu piezīmju vai aizrādījumu no sacensību dalībniekiem nebija.
Patīkami, ka interese par šo pasākumu bija ne tikai pašvaldībām, kas rīkoja, bet ikvienai, kas piedalījās. Varēja domāt, ka tagad, Dziesmu un deju svētku priekšvakarā, pašvaldībām citas rūpes, bet bija jūtams, ka pašvaldību vadītājiem interesē šis sportiskais notikums. Vismaz tiem, kuriem interesē sports. Daudzi bija klāt, sekoja norisēm.

Taču kāds fakts liek aizdomāties, proti, 36 pašvaldības nepiedalījās olimpiādē. Gribam noskaidrot, kāpēc šo pašvaldību jaunieši nestartēja. Negribētos ticēt, ka tajās nav jauniešu tajā vecumā, kas varēja piedalīties olimpiādē.

– Bija arī pašvaldības, tostarp Raunas un Jaunpiebalgas, no mūsu puses, kam šī bija debijas olimpiāde. Vai tas liecina, ka vēlme piedalīties ir?

– Domāju, ka nākamā gada pieaugušo olimpiāde reālo situāciju un vēlmi parādīs vēl labāk. Tajā varēs startēt sportisti, sākot no 16 gadu vecuma. Aizvadītajā Jaunatnes olimpiādē bija ierobežots vecums, un var pieļaut, ka kādā pašvaldībā tiešām šajā vecuma grupā nebija sportistu.

– Sakāt, ka viss izdevās, bet vai šo trīs dienu laikā nebija kādas iekšējās bažas, vai viss būs, kā nākas?

– Jāatzīmē, ka Latvija ir vienīgā valsts pasaulē, kas rīko šādu kompleksu sporta pasākumu visos olimpiskajos sporta veidos. Pat Eiropas Jaunatnes olimpiāde notiek tikai atsevišķos sporta veidos. Mēs esam apņēmušies šo līniju noturēt, lai visu olimpisko sporta veidu federāciju pārstāvji varētu sevi parādīt. Tas ir lielākais izaicinājums – nodrošināt 26 olimpiskajos sporta veidos attiecīgās sporta bāzes, organizatorus un tiesnešus. Tās bažas ir par katras federācijas gatavību nodrošināt tehnisko pusi – inventāru, iekārtojumu, aprīkojumu, sacensību norisi, tiesāšanu atbilstoši starptautisko federāciju noteikumiem.

Ikdienā katrs sporta veids dzīvo savu iekšējo dzīvi, un nevaram zināt pilnīgu visu par katras federācijas gatavību organizēt šādas sacensības augstā līmenī. Olimpiāde ir mirklis, kad viss kļūst redzams. Izņemot vien dažus atsevišķus ekscesus teikvando sacensībās, viss bija visaugstākajā līmenī.

– Kādas sajūtas pašam, redzot jauniešu simtus un tūkstošus atklāšanas parādē, uzrunājot viņus atklāšanas brīdī?

– Tas ir īpašs brīdis konkrētajā vietā un laikā. Šajā amatā darbojos jau vairāk nekā desmit gadu, esmu bijis klāt visās līdz šim notikušajās olimpiādēs. Man varbūt vairs nav tās pirmreizējās sajūtas, bet daudziem, kuri piedalās, tas ir pirmais un, iespējams, vienīgais tāda līmeņa pasākums, tāpēc man ir atbildība viņu priekšā. LOK ir galvenais rīkotājs, un, ja esam kopā saukuši jauniešus no visas valsts, nedrīkstam viņus pievilt.
Liela nozīme bija lieliskajiem laika apstākļiem, kas valdīja nedēļas nogalē. Ja atklāšanas pasākumā būtu vējš un lietus kā pirmdienas vakarā, droši vien nevaldītu tik lieliska un priekpilna atmosfēra.

– Kā Olimpiskā komiteja redz jauniešu vēlmi nodarboties ar sportu?

– Tā pieaug. Iedzīvotāju skaitam valstī samazinoties, sportot gribētāju skaits jauniešu vidū palielinās, un tas pasaka daudz. Liels nopelns ģimenēm, arī sabiedrībā liela uzmanība tiek pievērsta jautājumiem par veselīgu dzīvesveidu, sportiskām aktivitātēm ikdienā. Arī pašvaldības dod savu artavu, nodrošinot iespējas jauniešiem sportot savas dzīves vietas tuvumā.

– Nerimst diskusija par vēl vienu sporta stundu skolā. Vai tas būtu nepieciešams?

– Protams! Olimpiskā komiteja, iesaistoties programmā “Sporto visa klase”, uzskata, ka bērniem katru dienu vajadzētu vismaz pusstundu nodarboties ar sportiskajām aktivitātēm skolā. Mūsuprāt, sporta stundas ieskaitīšana skolēnu pedagoģiskajā noslodzē ir kļūda, to vajadzētu ieskaitīt kā aktīvās atpūtas stundu. Taču šobrīd tā ieskaitīta pedagoģiskajā noslodzē, tas kalpo kā arguments, ka nevar palielināt stundu skaitu. Manuprāt, tieši šīs fiziskās aktivitātes stundas ir garīgās atslodzes mirklis, kas palīdz labāk uztvert garīgi smagākus mācību priekšmetus. Vieglāk mācīties, ja ir dažādība. Diemžēl ministrijai ir stingra nostāja, ka, palielinot stundu skaitu, radīsies pārslodze, tāpēc to nevar pieļaut. Lai gan Nacionālās attīstības programmā sporta politikas pamatnostādnēs ir ierakstīts, ka vajadzētu vismaz sākt ieviest šo sistēmu. Mūsu piemērs ar programmu “Sporto visa klase” uzskatāmi parāda, ka tas ir pareizais solis.

Lai gan pagājusi tikai viena sezona, kurā vairākās skolās 3.klašu skolēniem piecas reizes nedēļā tika nodrošinātas fiziskās nodarbības – divas obligātās sporta stundas un trīs fakultatīvās -, gan vecāki, gan skolas šo programmu novērtēja ļoti atzinīgi, un uz nākamo gadu pieteikušās jau 48 skolas. Vecāki arvien vairāk saprot, ka bērnu fiziska nodarbināšana veicina augšanu, stāju, enerģijas patēriņu, sirds asinsvadu trenēšanu. Mērījumi starp klasēm uzskatāmi parāda, ka labāki rezultāti mācībās ir skolēniem, kuri ar sportu nodarbojās piecas reizes nedēļā.

– Jaunatnes olimpiāde noslēgusies, pēc gada Vidzemē būs arī pieaugušo olimpiāde. Vai ir pārliecība, ka vidzemnieki tiks ar to galā?

– Par to nav ne mazāko šaubu. Pēc sporta veidu skaita pasākums ir tieši tikpat liels, kas nozīmē, ka vajadzīgs tieši tikpat sporta bāzu kā šoreiz. Bāzu gatavība un piemērotība ir pārbaudīta. Tā būs laba iespēja Latvijas labākajiem sportistiem mēnesi pirms došanās uz Rio Olimpiskajām spēlēm parādīties savu skatītāju priekšā, aizstāvot savu pašvaldību komandas.

Starp citu, tas ir ļoti svarīgs olimpiādes faktors, ka pašvaldības var redzēt savu sportisko varējumu, salīdzināt ar citiem. Aizvadītajā Jaunatnes olimpiādē pie medaļām tika 60 pašvaldību sportisti, kas ir ļoti labs rādītājs. Ceru, ka pašvaldību vadītāji šajās tabulās skatās un viņiem interesē, kā veicies. Domāju, ka Ventspilī tiks uzdots jautājums, kāpēc izcīnīto medaļu ziņā viņi ir tikai sestajā vietā, jo šajā pašvaldībā sportā tiek ieguldīts daudz. Arī kaimiņu novadi var salīdzināt savu sniegumu, analizējot, kāpēc vieni tika pie godalgām, otri – nē. Un kas jādara, lai nākamgad būtu vienādā līmenī vai pat spētu kaimiņus apsteigt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
9

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
14

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
16

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
15
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
12
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
11
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
9
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi