Pašlaik Latvijā inflācija jau ir zem eirozonas vidējā līmeņa. Septembrī tā samazinājusies līdz 3,3 %, mēneša laikā cenu līmenim sarūkot par 0,4 %. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, sarukums vērojams galvenokārt ar enerģiju saistītām cenām, nedaudz arī pārtikai un atsevišķiem pakalpojumiem.
Inflācijas samazinājumu septembrī veicināja valdības atbalsts daļējai elektroenerģijas sadales tarifu kompensēšanai mājsaimniecībām. Papildus tam atsevišķās apdzīvotās vietās jau ir stājušies spēkā zemāki centralizētās siltumapgādes tarifi, vairākās citās – zemāki tarifi gaidāmi tuvāko mēnešu laikā. Lai gan, salīdzinot ar augustu, degvielas cena ir kāpusi, tā ir zemāka nekā pirms gada. Šādas tendences liecina, ka energocenu krīzes lielākie saspīlējumi nu ir pārvarēti.
Zemākas energoresursu cenas mazina arī spiedienu uz pārtikas cenu pieaugumu. Tomēr maizes ražošanai nepietiek tikai ar elektrību vai gāzi, tāpēc vēl neizjūtam tik strauju pārtikas cenu samazinājumu. Šajā gadījumā svarīga loma ir laika apstākļu ietekmei uz ražu, piegādes ķēžu procesiem un daudziem citiem faktoriem, no kuriem vēlētos izcelt atalgojumu nodarbinātajiem. Lai arī, piemēram, lauksaimniecībā, pārtikas produktu ražošanā un tirdzniecībā nodarbināto atalgojums Latvijā ir zem valsts vidējā līmeņa, gada laikā, tostarp minimālās algas paaugstināšanas ietekmē, tas ir palielinājies straujāk nekā vidējais atalgojums Latvijā.
Tomēr viena lieta, kas inflācijas datos neuzrādās, bet var būt aktuāla daļai patērētāju, ir lielāki maksājumi par kredītiem pieaugošo procentlikmju dēļ. Saskaņā ar Latvijas Bankas veikto Latvijas mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptauju, hipotekārie kredīti ir aptuveni vienai astotajai daļai Latvijas mājsaimniecību (biežāk mājsaimniecībām ar augstākiem ienākumiem, retāk – ar zemākiem). Tas mazina šīm mājsaimniecībām pieejamos līdzekļus dažādu citu preču un pakalpojumu patēriņam. Savukārt tie, kam nav jādomā par pieaugošajiem kredītmaksājumiem, var zemākas inflācijas dēļ nedaudz uzelpot.
Pavisam nesen publicētas Latvijas Bankas jaunākās prognozes. 2023. gada vidējā inflācija šajās prognozēs tiek sagaidīta 9.0 %. Tik augsta tā veidojas gada sākumā piedzīvotā straujā inflācijas pieauguma dēļ. Atlikušajos šī gada mēnešos inflācija sagaidāma krietni zemāka, pat zem septembra rādītājiem.
Komentāri