Augstais inflācijas līmenis, mediķu un skolotāju pretenzijas, krīzes un tagad arī ekonomikas ministra atkāpšanās rosina domāt par to, cik ilgs būs pašreizējās valdības mūžs.
Politologs Andris Runcis uzskata, ka ir grūti paredzēt, kas notiks. Viņš atzīmē, ka ministra atkāpšanās iemesli var būt visdažādākie, turklāt politologs uzskata, ka viena ministra atkāpšanās nebūt nenozīmē, ka jāatkāpjas būtu vai ka to darīs visa valdība.
Tai pašā laikā A.Runcis piekrīt, ka valdība netiek galā ar daudzām svarīgām lietām un viena no būtiskākajām ir cīņa ar inflāciju: “Ikvienā pasaules valstī inflācija ir visaktuālākā un karstākā problēma, bet, ņemot vērā mūsu premjera izteikumus, iznāk, ka tā ir problēma citur, tikai ne Latvijā. Kaut tuvojas divciparu skaitlim.
Ja būtu, piemēram, vēlēšanas ASV, tad prezidentam, kurš pretendētu uz atkārtotu ievēlēšanu un kurš būtu pieļāvis 7- 9 procentus augstu inflāciju, nebūtu ne mazāko cerību uz vēlētāju atbalstu.”
A.Runcis uzskata, ka to, vai valdība atkāpsies, ietekmēs vairāki aspekti, tomēr viņš prognozē, ka tas, visticamāk, nenotiks augstās inflācijas vai kāda cita neatrisināta jautājuma vai problēmas dēļ: „Būtībā neviena valdība līdz šim nav kritusi šādu iemeslu dēļ. Latvijā valdības galvenokārt ir kritušas, jo ir bijis kāds tās gāzējs, kurš cer ar jauno valdību ko sasniegt.”
Politologs vērtē, ka viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ šī valdība varētu turpināt strādāt, ir tas, ka šobrīd nav jauna, alternatīva valdības modeļa.
„Līdzīga situācija bija ar Induļa Emša valdību. Tā krita ne jau tādēļ, ka nespēja ko atrisināt, vai tādēļ, ka I.Emsis bija slikts valdības vadītājs, bet gan tādēļ, ka tā jau no paša sākuma bija kā pārejas perioda valdība – starpposms starp „Jaunā laika” un Tautas partijas valdību,” analizē A.Runcis.
Politologs turklāt norāda, ka diemžēl daudzi jautājumi valsts politikā tiek sākti risināt tikai tad, kad tiek izdarīts spiediens no Eiropas Savienības institūciju puses. A.Runcis kā piemēru min inflācijas apkarošanas plānu, atzīmējot to, ka arī tagad lielāka uzmanība problēmai tiek pievērsta tādēļ, ka bažas izteikušas ES amatpersonas.
Sarežģījumus izglītības un veselības sistēmās, ekonomikā un politiķu reakciju uz problēmām A.Runcis salīdzina ar degošu māju: „Diemžēl problēmas Latvijā sāk risināt tad, kad tās jau ir samilzušas, bet mājas dzēšanas plānam būtu jābūt izstrādātam, pirms tā sāk degt.”
Politisko partiju darbību A.Runcis vērtē kritiski: „Partijas turēsies pie varas tikai varas dēļ, jo tā ir iespēja palielināt ietekmi un risināt savas lietas, bet tam nav sakara ar rūpēm par nācijas labklājību.”
Komentāri