Vienmēr var runāt par laiku, kaimiņiem un ceļu satiksmi. Ja par pirmajiem diviem var tikai pašķendēties, tad par ceļu satiksmi visā tās plašajā spektrā gandrīz katrs esam “eksperts”. Kurš gan vēl labāk kā tu pats zina, kā būtu pareizāk jāorganizē satiksmes plūsma, kur un kādas ceļa zīmes izvietotas nepareizi un kā vajadzētu tās izlikt, kur būtu jāatļauj traukties ar lielāku ātrumu, kur gāzes pedālim jādod miers… Un tā varētu turpināt, taču, lai cik daudz faktoru un nianšu būtu jāapspriež, pati galvenā sarunās parasti ir tā, kā pa ielām un ceļiem jābrauc citiem.
Ātri braucēji skaidri zina, ka piesardzīgie tikai traucē un rada bīstamas situācijas tiem normālajiem, kas uzskata, ka braukt pa šoseju ar 90 kilometriem stundā ir vienkārši bezatbildīgi, īpaši pa divvirzienu ceļu. Daudz mašīnu nāk pretī, un tādu “90 līdz 100” braucēju diez ko neapdzīsi, taču noteikti vajag!!! Savukārt tas, kurš turas mazliet zem likumīgi atļautā ātruma, neparko nepiebremzēs, lai tie, kuri par kilometriem desmit stundā vēlas braukt ātrāk un garā virknē krājas aiz viņa, tiktu ar godu garām. Nemaz te nepiesaucu kravas pārvadātājus, kas pa taisnu, līdzenu posmu traucas ar 110 km/h, bet kalnup netiek līdz 80! Varēja taču vieglo automašīnu palaist apdzīt kādā saprātīgā vietā! Bet kraviniekiem noteikti ir pavisam cits viedoklis, sak, tāds aizbrauc garām un tad te skrien, te bremzē, lielajam smagsvara braucamajam radot sarežģītas situācijas!
Jā, lielākā daļa valsts pilngadīgo iedzīvotāju ceļu satiksmē ir kāda transportlīdzekļa vadītāji, katrs ar savu temperamentu, prasmi un izpratni par automašīnas, motocikla vai cita pārvietošanās līdzekļa vadīšanu. Un visiem uz ceļa jāsadzīvo tā, lai ikviens vesels un bez nejaukiem starpgadījumiem nokļūtu tur, kur cerēts. Lai kāda kuram attieksme pret braukšanas ātrumu, Ceļu satiksmes drošības direkcija norāda, ka viens no biežākajiem pārkāpumiem, kas izraisa ceļu satiksmes negadījumus, ir atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana. Tāpēc šomēnes sākta sociālā kampaņa pret atļautā ātruma pārsniegšanu ceļu satiksmē “Smaga kāja izraisa nāvi! Nespied gāzi grīdā”. Mērķis – autovadītājiem un līdzcilvēkiem skaidrot ātruma pārsniegšanas bīstamību un vērst uzmanību uz sekām, kas var rasties.
Atļautais braukšanas ātrums dažādos ceļu posmos, apdzīvotajās vietās radies ne jau pie birokrātu rakstāmgaldiem, tam ir speciālistu, ekspertu un datu pamats. Taču, domāju, līdztekus atgādinājumiem, ka nevajag aizrauties ar gāzes pedāļa spiešanu, autovadītājiem vajadzētu atkal atgādināt – esiet iecietīgi un saprotoši cits pret citu uz ceļa, gan tie, kuriem ļoti gribas mazliet pasteigties, gan tie, kuri vēlas apdomīgi ripināt savu braucamrīku.
Komentāri