Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Iespējamā panākumu atslēga vai tomēr kļūda

Līga Salnite
18:38
06.12.2020
3

No otrdien, 1.decembra, vēlā vakarā izziņotajiem Ministru kabineta (MK) lēmumiem saistībā ar kritisko “Covid-19” izplatību valstī tūlītēju un šķietami visasāko sabiedrības pretreakciju izraisījusi prasība otrajā mācību gada semestrī arī visiem sākumskolēniem izglītības iestādēs valkāt maskas. Iebildumi ir skaļi, šaubas par šīs normas ieviešanu atzīst pat valsts otrā amatpersona, tomēr Izglītības un zinātnes ministrija turpina mēģināt skaidrot šī lēmuma “saknes”.

Par ko šī iecere varētu pārvērsties – bērnu mocīšanu vai tomēr ķīlu kaut daļējai jaunā koronavīrusa izplatības piebremzēšanai –, prognozēt grūti. Vienlaikus jau ir pamats aizdomām, ka sabiedrības spiediena rezultātā parlamentārieši tomēr neapstiprinās šo valdības izvirzīto nosacījumu. Tādā gadījumā izpildvara varētu lemt par attālināto mācību noteikšanu arī 1.-4.klasēm, brīdina izglītības ministre Ilga Šuplinska.

Starp daudzajiem paplašinātajiem epidemioloģisko ierobežojumu nosacījumiem bija manāms, ka līdztekus līdzšinējās distancēšanās un cilvēku kontaktu skaita samazināšanas politikas nupat uzliktas lielākās cerības uz masku glābiņu. No ceturt­dienas maskas valkājamas jebkurā kaut daļēji norobežotā vietā, ja vien tajā atrodas vēl kāda persona, tāpat elpceļi jāaizsedz pilnīgi visas dienas garumā bērnudārzu audzinātājām un pedagogu palīgiem, turklāt dots mēnesis laika sagatavoties uz visaptverošu maskošanos arī sākumskolas pirmajās četrās klasēs, kuras vēl līdz šim mācās klātienē, un maskas obligātā kārtā nodarbību laikā pagaidām valkā tikai pedagogi. Jau pāris stundās pēc šo nosacījumu publicēšanas sociālo tīklu vietnēs uzjundīja vecāku – un ne tikai – sašutuma vilnis, kā arī ne mazums neticīgu komentāru par to, kā iespējams kontrolēt korektu masku lietošanu šāda vecuma bērnu vidū. Aktīvākie iedzīvotāji, atsaucoties uz tā jau mācību laikā nepietiekami pieejamo svaigo gaisu, neizturēja un nekavējoties izsludināja parakstu vākšanas kampaņu pret šo ieceri iedzīvotāju iniciatīvu platformā manabalss.lv. Nepilnas diennakts laikā tika saņemti vairāk nekā 18 tūkstoši parakstu, bet ceturtdienas vakarā šo nostāju atbalstīja jau 22,6 tūkstoši iedzīvotāju.

Ņemot vērā kraso sabiedrības pretreakciju, arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ceturt­dienas rītā intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pieļāva – valdībai, iespējams, būs jāpārskata lēmums par masku nēsāšanu sākumskolas klasēs. Turpretī atbildīgās jomas ministre ceturt­dien preses konferencē mediju pārstāvjiem norādīja – ja masku prasība tiks noraidīta un vienlaikus joprojām palielināsies saslimstība ar “Covid-19”, tad janvārī valdībai varētu nākties lemt par piespiedu brīvlaiku vai attālinātu mācību procesu arī sākumskolā.

I.Šuplinska vienlaikus arī skaidroja, ka iecerētā norma tapusi, vērtējot pieredzi Eiropas Savienībā, kur vairākās valstīs jau no oktobra sākuma sākta masku ieviešana izglītības iestādēs. Deviņās ES un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs maskas noteiktas kā obligātas no sešu gadu vecuma, sešās – no 13 gadu vecuma, bet vēl divās – no četru gadu vecuma. Pēc ministres paustā, norma masku lietot arī skolēniem esot vainagojusies ar strauju “Covid-19” pieauguma apturēšanu.

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti savukārt uzsvēruši, ka masku nēsāšana ir efektīvāka, ja skolās paralēli tiek ievērota nepieciešamā distance, ko nodrošina patlaban prasītie trīs kvadrātmetri katram skolēnam. Masku lietošana, distances un higiēnas prasību ievērošana, telpu regulāra vēdināšana – šo piesardzības pasākumu kompleksa īstenošana ļauj cerēt, ka līdz ārkārtējā stāvokļa beigām 2021.gada 11.janvārī situācija izglītības iestādēs un valstī kopumā stabilizētos un mācības klātienē varētu atsākt arī vecākās klases, savu pozīciju argumentē Izglītības un zinātnes ministrija.

Pirmajās dienās pēc ierobežojumu papildinājumiem pedagogi un izglītības iestāžu vadītāji vēl nebija gatavi atsaukties “Druvas” aicinājumam komentēt masku valkāšanas prasības īstenošanu, steidzamākās darba formāta pārmaiņas un uzmanība tika veltīta, lai sagatavotos 5. un 6.klašu attālinātajām mācībām nākamajā nedēļā. Vienīgās pirmā mirkļa bažas izskanēja saistībā ar pašu masku sagādi skolēniem. Par šo jautājumu gan arī I.Šuplinska ceturtdien komentēja, ka nupat kā esot apkopoti dati masku iepirkumam un Izglītības ministrija kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju – sadarbībā arī ar pašvaldībām – esot atbildīgas par šī jautājuma risināšanai nepieciešamo naudas apjomu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi