Cēsu domes izpilddirektors
Nedēļas nogale Cēsīs atkal būs Latvijas uzmanības centrā, te risināsies rallijs un “Disko nakts,” kas saistās ar dažādiem satiksmes un pat pārvietošanās ierobežojumiem.
Cēsnieku viedokļi dalās, daži atbalsta šos pasākumus, citi uzskata, ka tie nav vajadzīgi. Ko tas dod pilsētai? Pašvaldība tieši finansiāli neko neiegūst, bet ne jau viss aprēķināms naudā. Pērn veikts monitorings, cik reizes Cēsu rallijs izskanējis presē, radio, televīzijā, un skaitlis bija iespaidīgs. Tātad tas ir nozīmīgs notikums pilsētas tēla veidošanā. Otrajā pusē šajos svaru kausos ir ierobežojumi un neērtības. Bet šie ir vienīgie tik lieli satiksmes ierobežojumi pilsētā vasarā.
Rallija pilsētas posma tradīcija aizsākās pirms sešiem gadiem, un tā bija pasākuma nagla, ieguvēji bija gan sportisti, gan skatītāji. Kad pāris gadus sacensības pilsētas centrā nenotika, likās, ka kaut kā pietrūkst. Nebija šīs īpašās odziņas Cēsu rallijā. Pašvaldība ierosināja atjaunot pilsētas posmu. Apzinājāmies riskus un problēmas, kas saistās ar to. Arī transporta ierobežojumus. Šis posms īpaši domāts cēsniekiem, kuri nevar aizbraukt uz ātrumposmiem ārpus pilsētas.
Tiešie ieguvēji no pasākumiem ir Cēsu un tuvākās apkārtnes uzņēmēji – tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji. Pērn Cēsīs un apkārtnē šajā laikā nebija iespējams atrast brīvu vietu viesnīcās vai viesu namos. Tieši tandēms – rallijs un „Disko nakts” – atveda šurp lielo daļu apmeklētāju.
Iepriekšējā gadā bija problēmas ar automašīnu novietošanu, jo aktīvie skatītāji, kuri ierodas ar mašīnām, tās noliek visās iespējamās vietās, neskatoties uz ceļa zīmēm. Šogad apzinājām vietas, kur mašīnas atļaut novietot, kur to neļaut, lai nerodas problēmas satiksmē. Esam publicējuši informāciju, kur novietot mašīnas, situācija tiks kontrolēta.
Kāpēc „Disko nakts” notiek pilsētas centrā, nevis stadionā? Vienības laukumam ir vairākas priekšrocības. Trokšņa ziņā šī vieta ietekmē daudz mazāk cilvēku nekā stadionā. Laukuma tuvumā ir mazāks iedzīvotāju blīvums nekā Valmieras, Akmens, Dzintara ielā, kas tiktu skartas, pasākumam notiekot stadionā. Pils parkā to nevar īstenot, jo traucē soli. Pat ja tiktu izveidots parks ar transformējamiem soliem, ciestu Viestura ielas iedzīvotāji un parka zaļā zona.
Arī organizatoriskās izmaksas Vienības laukumā ir mazākas nekā stadionā. Mūsu uzdevums ir nodrošināt kārtību ārpus pasākuma norises vietas. Šajā situācijā problēmvietas mums ir zināmas, tāpēc vieglāk organizēt drošības pasākumus.
Ir pilsētas, kas gatavas piemaksāt, lai tikai šis pasākums notiktu pie viņiem. Ja mēs teiksim, ka centrā to nevar, pasākuma rīkotāji aizies projām, jo viņiem jau vienalga, kur rīkot – Cēsīs, Siguldā, Valmierā vai Ventspilī. Mums nav jāpiemaksā, esam vien paredzējuši finansējumu kārtības un tīrības nodrošināšanai. Šogad īpašu uzmanību pievērsīsim tiem, kuri neieiet pasākuma teritorijā, bet paliek ārpus tās, radot nekārtības. Centīsimies to novērst. Slēgtās teritorijas ārpusē dežurēs vairākas policijas vienības, būs uzstādītas pārvietojamās tualetes, atkritumu konteineri, un nākamajā rītā viss tiks sakārtots. Protams, būs indivīdi, kas visu to ignorēs, bet mēs radīsim apstākļus, lai būtu nepieciešamais nodrošinājums.
Ikviens šāds plašs pasākums ir koks ar diviem galiem, bet pilsētas attīstības vīzijā uzsvaru esam likuši uz tūrismu un izklaidi. Tāpēc jārēķinās ar neērtībām, ja gribam piesaistīt viesus un attīstīt šo nozari. Varam jau neko nedarīt, bet tad nevaram gaidīt kaut kādu attīstību.
Pierakstījis Jānis Gabrāns
Komentāri