Otrdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Gruzijas rūgtā pieredze

Druva
23:00
11.08.2008
2

Karš Krievijas un Gruzijas starpā ir pārņēmis daudzus prātus visā pasaulē. Krievijas atbilde Gruzijas mēģinājumam pārņemt savā kontrolē separātiskās teritorijas, ir Maskavas sveiciens, parādot, uz ko tā ir spējīga.

Pašreizējā haosā viens no sarežģītākajiem jautājumiem ir par to, kāpēc sadursmes pagājušajā nedēļā sākās. Gruzijai, uzbrūkot Dienvidosetijas galvaspilsētai Chinvali, vajadzēja saprast, kas notiks. Krievija pēdējos gadus ir cītīgi strādājusi, lai Gruzijas teritorijā uzturētu dzīvu separātisma garu – tādējādi pašpasludinātās republikas Dienvidosetija un Abhāzija ir bijušas kā spridzekļi ar laika degli. Nu šīs bumbas ir sprāgušas. Krievija ir izmantojusi gadījumu, kad Gruzija iebrūk reģionā, kurā vairumam iedzīvotāju piešķirtas Krievijas pases, un sākusi izrēķināšanos.

Atriebties Krievijai ir par daudz ko – un tas nav tikai stāsts par Gruzijas un Krievijas attiecībām. Šis konflikts ir jāskata plašāk – kā rietumvalstu un Krievijas sadursme, kas notiek Gruzijas teritorijā. Aizstāvot separātistus, Krievija Rietumiem atriebjas par to atbalstu bijušajai Kosovas provincei Serbijā, kam, neskatoties uz Krievijas un Serbijas iebildēm, tika dota iespēja pasludināt neatkarību. Toreiz Krievija paziņoja, ka tādā gadījumā jādod līdzīga iespēja arī separātistiem rietumnieciski noskaņotajās valstīs, piemēram, Gruzijā. Toreiz Krievijas balsī neviens neklausījās, un nu Krievija sākusi rīkoties, lai ieviestu savu kārtību.

Gruzijas vēlme iestāties NATO ir radījusi kārtējās iebildes no Krievijas puses. Lai gan šogad NATO galotņu tikšanās laikā Bukarestē nedz Gruzijai, nedz Ukrainai rīcības plāns dalībai Ziemeļatlantijas līguma aliansē piešķirts netika, tomēr rietumvalstis solīja vēl šogad pie jautājuma atgriezties, tādējādi paužot atbalstu šīm valstīm. Tas, ka NATO valsts varētu atrasties Krievijas kaimiņos, Maskavai allaž ir raisījis iebildes – līdzīgi bija arī, kad NATO pievienojās Baltijas valstis. Tomēr toreiz šādu sadursmju nebija, un tirgošanās lielvalstu starpā acīmredzot bija efektīvāka, panākot, ka aitas paliek dzīvas, bet vilks paēdis.

Vēl kāds iemesls Krievijas reakcijai ir cīņa par ietekmi Kaukāzā. Gruzijas valdības orientācija uz Rietumiem ir nozīmējusi rietumvalstu ietekmes palielināšanos Kaukāzā. Gruzija no enerģētiskā viedokļa atrodas stratēģiski svarīgā vietā, tā kontrolē naftas un dabasgāzes tranzītceļus no Kaspijas jūras reģiona uz Eiropu. Gruzijas draudzība ar Rietumiem nozīmē, ka mazinās Krievijas izredzes saglabāt monopolstāvokli energoresursu piegādei Eiropā.

Tātad Krievijai ir iemesls karam. Gruzijai arī ir iemesls, jo separātisko reģionu cīņa par neatkarību kopš pagājušā gadsimta 90. gadu sākuma ir radījusi ne mazumu problēmu Gruzijai, un varam pieņemt, ka tās valdība vēlējās ar izšķirošu triecienu atgūt kontroli. Iespējams, trieciens ir bijis pārsteidzīgs, jo Gruzijai vienai pašai ir jākaro pret Krievijas pārspēku. Te vietā pavaicāt, vai Gruziju atbalstošajām rietumvalstīm ir iemesls karam?

Par militāru palīdzību vismaz pašlaik runāt nav iespējams. Galvenais iemesls – NATO dominējošajai valstij ASV ir pārlieku svarīgi nesabojāt attiecības ar Krieviju, tamdēļ tā neatļausies aizstāvēt Gruziju. Skumji, bet tā ir politika. ASV svarīgāk ir nolikt pie vietas Irānu, un bez Krievijas palīdzības tas nav iespējams. Gadījumā, ja NATO vai tikai amerikāņu karaspēks iesaistītos konfliktā, Vašingtona varētu itin droši sagaidīt, ka Krievija kļūtu par Irānas labdari.

Cits jautājums – kas notiktu, ja rietumvalstis iesaistītos militārajā konfliktā. Krievija izmantos konfliktu ar Gruziju, lai pieteiktos uz reālās reģiona kontrolētājas lomu. Ja karā iesaistītos rietumvalstis, ir prognozējams, ka šī karadarbība pāraugtu plašā konfliktā Krievijas un rietumvalstu starpā. Šeit vietā atminēties Vjetnamas piemēru – arī tad katrai no karojošajām pusēm bija savi spēcīgi aizbildņi, kas izmantoja konfliktu savu nesaskaņu risināšanai, un iznākums bija tikai neskaitāmi upuri un ievilcies karš. Šāda skumja pieredze gan nevar būt par iemeslu tam, ka rietumvalstis grūtā brīdī novērstos no Gruzijas. Tomēr, ja neskaita diplomātiskus centienus, uz neko vairāk tās nav spējīgas. Taču šajā brīdī diplomātija jau nāk par vēlu, un aicinājumi pārtraukt karadarbību dzirdīgas ausis nesasniedz. Arī ANO Drošības padome nav spējusi vienoties par kopēju nostāju šajā konfliktā.

Trīs Baltijas valstu prezidenti kopā ar Polijas prezidentu ir parakstījuši deklarāciju, kurā nosodīta „Krievijas militāro spēku veiktā agresija neatkarīgajā Gruzijas valstī”. NATO dalībvalstu statuss sniedz zināmu drošību, un mēs, noraugoties notiekošajā, varam justies kaut nedaudz drošāk – gadījumā, ja kas tāds notiktu pie mums, NATO būtu pienākums nākt mums palīgā. Savukārt Gruzijai pašlaik ir jācīnās vienai pašai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
9

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
47

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
44

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
48

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
50

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
40
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi