Iznākums Zolitūdes prāvā, kur par vainīgo tika atzīts tikai viens cilvēks – būvinženieris Ivars Sergets -, lika atcerēties Bībeles stāstu par grēkāzi. Šis apzīmējums taču mums visiem tik zināms, varbūt mazāk zināms, kā tas tapis.
Kā vēsta Vecā Derība, Nožēlas dienā Jūdejā ziedojumiem tika pienesti divi āži. Viens ziedots tradicionālajā veidā, bet otrs tika izdzīts tuksnesī, simboliski uzkraujot tam mugurā visus sabiedrības iepriekšējā gada grēkus. Un tauta varēja būt mierīga, ka atbrīvoti no grēkiem, un varēja dzīvot bez bēdu visu nākamo gadu, jo bija zināms – grēki atkal tiks noņemti.
Gluži kā šajā Zolitūdes tiesas gadījumā, kur tika atrasts viens grēkāzis, kuram tika sakrauti virsū visi “grēki”, visi nevainīgie upuri. Saprotu, kādam jābūt atbildīgam, bet vai tiešām tik nozīmīgā būvē par visu atbildēja tikai viens cilvēks? Un nekādas atbildības, ne projekta būvekspertīzes veicējam, ne būvuzraugam, ne būvdarbu vadītājam, ne citiem atbildīgajiem? Lai gan prokuratūra bija prasījusi piemērot sodus arī citiem, tiesa lēma, ka vainīgs tikai viens. Viss tik vienkārši, un tam bija jātērē seši gadi!
Pieļauju, ka šis spriedums tagad var kalpot kā brīdinājums visu šobrīd topošo vai nākotnē iecerēto lielu būvju būvinženieriem. Ja kas notiks, ziniet, no kā prasīs atbildību. Savukārt būvinženieri vairs tik vienkārši neko nelaidīs cauri, būs jātaisa ekspertīzes, pārbaudes, kontroles, vai arī liks katram parakstīties par viņa atbildību un tamlīdzīgi.
Neesmu ne būvniecības, ne tiesvedības speciālists, bet no nespeciālista izpratnes un loģikas rezultāts nav saprotams. Pie šāda iznākuma vai nu visi bija jāpasludina par nevainīgiem, vai katram bija jānosaka savs soda mērs.
Vērojot ziņu sižetus, lasot viedokļus, komentārus, šķiet, apmierināts ar šādu spriedumu nav īsti neviens. Te gan jāmin, ka tiesneši norādījuši uz prokuratūras pieļautajām kļūdām, tāpēc spriedums ir šāds, savukārt ģenerālprokurors pārmetumus noraidīja. Taču tas nemaina rezultātu – grēkāzis atrasts, lai nu tagad atsēž par visiem.
Visticamāk un cerams, ka nekas tik vienkārši nebeigsies, sekos pārsūdzības, apelācijas, un tiks meklēts taisnīgums. Tikai atkal ies laiks – mēneši, gadi -, būs nākamā tiesu instance un vēl nākamā, un nav zināms, kad šai lietai varēs pielikt punktu.
Komentāri