Ceturtdiena, 26.jūlijs, ir jau 884. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Dienu agrāk Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs ziņoja, ka šajā karā Krievija jau zaudējusi 570 120 militārpersonu. Protams, kā vienmēr, jāpiebilst, ka šie skaitļi kara laikā, notiekot kaujām, nav pilnīgi precīzi. 24. jūlijā Ukrainā tika ziņots arī par vienu no lielākajiem okupantu uzbrukumiem visa pilna mēroga kara laikā Doņeckas apgabalā, ko ukraiņu 79. Tavrijas desanta brigādei izdevies atvairīt. Savukārt Krievijā “Rostat” jeb valsts statistikas aģentūra ziņo, ka palielinās to iedzīvotāju skaits, kuri tic burvestībām, zīlēšanai, kārtīm un lāstam. Pēc “Rostat” datiem katrs trešais Krievijas iedzīvotājs tic nākotnes pareģošanai, bet katrs ceturtais zīlēšanai un lāsta uzlikšanai. Gadā iedzīvotāji dažādām burvestībām un zīlēšanai tērē aptuveni divus triljonus rubļu – tādu summu gadā Krievijas iedzīvotāji tērē arī pārtikai. Ar vārdu sakot, dažādu burvju un pareģu bizness Krievijā piedzīvo vēl nebijušu uzplaukumu.
Tikmēr Krievijas Iekšlietu ministrija publicējusi prezidenta rīkojumu projektus par jaunas stratēģijas apstiprināšanu cīņai ar ekstrēmismu valstī. Jaunā stratēģija paredz paplašināt gan ekstrēmisma skaidrojumu, gan represijas saistībā ar ekstrēmismu. Ministrija arī paplašinājusi jēdzienu “rusofobija” un “ksenofobija” skaidrojumu vārdnīcā, tāpat arī izveidojusi jaunu un plašāku radikālisma un ekstrēmisma izpausmju traktējumu. Dokumentā minēti arī “Krievijai nedraudzīgo valstu centri ārzemēs”, kuri strādājot ar tiem Krievijas pilsoņiem, kas aizbraukuši no valsts. Tiesa gan, konkrēti neviens centrs netiek minēts, izņemot vispārīgu apzīmējumu “teoloģiskie centri”. Protams, ir skaidrs, ka plašas definīcijas un vispārēji traktējumi ļaus piemērot represijas pret jebkuru Krievijas un pat ārvalstu pilsoni, ja varas iestādes to kaut kādu iemeslu dēļ gribēs.
Savukārt Krievija lielās ar jaunu vieglo automašīnu, kura esot nupat izveidota un kurai pasaulē neesot analogu. Sociālajos tīklos publicēts videosižets, kurā Putins brauc ar šo jauno automašīnu “Lada Aura”. Tiesa gan, Krievijas propaganda “aizmirst” informēt par to, ka visas detaļas, tāpat kā iekārtas, ar kurām tās samontētas, atvestas no Ķīnas. Par melīgu Krievijas propaganda nodēvējusi arī ziņu, ka Krievijas Federācijas Rostovas AES notikusi avārija, atmosfērā nonākuši radioaktīvie izotopi un radioaktīvs mākonis virzās tālāk Saratovas virzienā. “Rosatom” 16. jūlijā paziņoja, ka Rostovas AES bijuši traucējumi, tādēļ vairākos Krievijas apgabalos un okupētajā Krimā bijuši elektroenerģijas traucējumi. 17. jūlijā “Rosenergoatom” paziņoja, ka Rostovas AES pirmais energobloks ticis apturēts avārijas dēļ, bet tagad savu darbību ir atjaunojis un viss ir kārtībā. Vēlāk stāstīja, ka bloka apturēšana notikusi ģeneratora aizsardzības sistēmas kļūdas dēļ un nekādas avārijas nav bijis. Protams, atliek cerēt, ka ar laiku noskaidrosies, vai avārija bija un vai radioaktivitāte pārsniedza dabisko līmeni. Bažas rada pilnīgi pretrunīgā informācija, ko dažu dienu laikā Krievija publicējusi par iespējamo AES avāriju.
Stāstus par Krievijas informatīvo lauku un prasmi melot un mānīties varētu turpināt. Krievijā par konfidenciālu informāciju jeb valsts noslēpumu ir padarīta visa ar demogrāfiju, karu, ekonomiku saistītā informācija. Paziņojumi drīzāk liecina par to, ko tā gribētu un par ko sapņo. Piemēram, nesen izskanēja Krievijas propagandistu bļāvieni, ka Krievija ar raķetēm bliezīs uz Eiropas valstu galvaspilsētām no Kaļiņingradas.
Neaptverama ir arī okupantu nekaunība un cinisms. Piemēram, okupētajās teritorijās iebrucēju vara draud ar sankcijām zemniekiem, ja šogad no viena hektāra izaugs mazāk nekā agrāk. Okupanti maksās zemāku iepirkuma cenu par tonnu graudu, tā sodot lauksaimniekus. Lauku ražība tiešām ir mazāka, jo Kahovkas HES dambja uzspridzināšanas dēļ trūkst ūdens. Turklāt iebrucēji jau pirmo trīs okupācijas mēnešu laikā nolaupīja Ukrainas zemniekiem apmēram pusmiljonu tonnu graudu. Zemnieku aplaupīšana turpinājās un turpinās joprojām – tagad “sodot” par to, ka ūdens trūkuma dēļ raža ir mazāka.
Manuprāt, Kijivas-Mogiļevas biznesa skolas pasniedzējs Valērijs Pekara savā blogā diezgan precīzi raksturo situāciju politikā: “Jo tālāk, jo vairāk būs dažādu “miera plānu”. Lai ar tiem tiktu galā, jāatceras, ka Putina mērķi nav teritorijas pievienošana un, protams, ne jau krievu valodas aizsargāšana. (..) Mērķi ir: 1. Ukrainas valstiskuma un/vai identitātes iznīcināšana (..). 2. Eiropas sadalīšana, šķelšanās starp Eiropu un Amerikas Savienotajām Valstīm, demokrātijas vājuma demonstrēšana, kļūstot par pasaules varas centru. Tādēļ vajadzīga “denacifikācija” (un nav pat svarīgi, ko tas nozīmēs) un demilitarizācija. Tikai tā var panākt pirmo un galu galā arī otro mērķi.(..) Rietumu problēma ir tā, ka tie baidās no Krievijas sakāves karā tieši tāpat kā no Ukrainas sakāves. Tādēļ tiek cerēts, ka Putins nomirs, bet tas taču neko nemainīs, jo Putins 2.0 turpinās karu.”
Komentāri