15. maijā atzīmē Starptautisko ģimenes dienu, ko par svinamu dienu noteica ANO ģenerālā asambleja, godinot ģimeni un izceļot tās lomu cilvēku ikdienas dzīvē.
Arī Latvijā gadu no gada šo dienu atzīmē arvien plašāk, un šo svētdien arī Cēsu novadā notiek dažādi Ģimenes dienai veltīti pasākumi.
Trīs bērnu māmiņa Elīna Gustiņa no Liepas atzīst, ka tikai nesen Ģimenes dienai pievērsusi lielāku uzmanību, līdz šim atzīmēta galvenokārt Māmiņdiena: “Bet saistībā ar to, ka arī sabiedrībā aktīvāk tiek runāts par Ģimenes dienu un notiek pasākumi, arī mēs šai dienai esam pievērsuši uzmanību. Turklāt vienmēr domāju, ka svētku nekad nevar būt par daudz. Šogad man ģimenes diena ir vēl īpašāka un tuvāka, jo vidējais bērniņš pirmo reizi, kopš apmeklē bērnudārzu, uzstāsies koncertā. Mēs koncertu ļoti gaidām un visi iesim. Īpašs vēl tas, ka saistībā ar pēdējo gadu notikumiem tādu iespēju nebija un tā ļoti pietrūka.”
E.Gustiņa atzīst, ka darba dienās ģimenes kopābūšana sanāk mazāk, jo katram ir savi ikdienas pienākumi – bērnudārzs, skola, pulciņi, darbi. “Bet nedēļas nogales noteikti cenšamies pavadīt kopā, pat ja neejam uz pasākumiem vai netiekamies ar citiem. Savukārt Ģimenes dienā mums parasti ir svētku vakariņas vai izdomājam kādas īpašas aktivitātes,” pastāsta Elīna.
Trīs bērnu māmiņa vērtē, ka ir svarīgi runāt par ģimenēm, izcelt to lomu un aizdomājas, ka īpaši māmiņām šos labos vārdus un uzmundrinājumu ir svarīgi dzirdēt, jo ikdienā viņu paveiktais šķiet pašsaprotams un bieži vien pat netiek ievērots.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2021. gada sākumā Latvijā bija 503,1 tūkst. ģimeņu, turklāt ne mazums ģimeņu ir pāri bez bērniem. Izplatītākais ģimenes tips Latvijā ir vientuļā vecāka ģimene – 24 % ģimeņu bija viens vecāks (visbiežāk māte) ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem. Pēdējo gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir palielinājies – kopš 2016. gada par 6,2 tūkstošiem jeb 1,8 procentiem. Savukārt jaundzimušo skaits no 22 tūkstošiem 2016. gadā samazinājies līdz 17,6 tūkstošiem 2020. gadā, kas ir zemākais dzimušo skaits pēdējo 100 gadu laikā.
Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2014.–2020. gadam bija noteikts, ka ir nepieciešami atbalsta pasākumi, lai iedrošinātu ģimenes laist pasaulē ne tikai vienu, bet divus un vairāk bērnu. No 2018. gada kā viens no atbalsta pasākumiem tika ieviesta piemaksa ģimenēm, kurās aug divi vai vairāk bērni. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020. gadā 27,2 % no visām Latvijas mājsaimniecībām bija mājsaimniecības ar bērniem, tai skaitā 6,6 % – pāri ar vienu bērnu, 5,9 % – pāri ar diviem bērniem, 2,3 % – pāri ar trim un vairāk bērniem.
Aptaujas liecina, ka nereti ģimenes saskaras ar dažādiem ikdienas izaicinājumiem: trūkst iespēju dzīvot mājoklī ar pietiekamu platību, bez grūtībām samaksāt ikdienas izdevumus. Tāpat ne visas ģimenes var atļauties gadā vismaz vienu nedēļu doties brīvdienās ārpus mājas. Tajā pašā laikā, kā iepriekš “Druvai” norādīja četru bērnu mamma, viena no biedrības “Cēsu daudzbērnu ģimenēm” dibinātājām Evija Kosīte, lai arī ekonomiskā ziņā tuvojas krīze, šajos gados izveidojušās ļoti daudzas labi situētas daudzbērnu ģimenes, rādot pozitīvu tendenci, ka ģimene, kurā ir trīs un vairāk bērnu, var dzīvot ekonomiskā labklājībā. Demogrāfs Ilmārs Mežs ir paudis, ka arī sabiedrības attieksme pret daudzbērnu ģimenēm uzlabojusies.
Ģimenē bērniem tiek nodotas no paaudzes paaudzē svarīgas vērtības, kas tiek nestas tālāk – par savstarpējām attiecībām, par darba tikumu -, un ģimene ir lielais atspēriena punkts bērna tālākām dzīves gaitām. Ģimene ir arī tā, kurā atgriežamies pēc darba dienas un kur atgūstam spēkus, un smeļamies iedvesmu jauniem darbiem. Ne velti visdažādākie cilvēki, saņemot apbalvojumus par paveikto, īpašu paldies saka tieši savai ģimenei. Ģimene ir pamatu pamats, kas veido tautas nākotni.
Komentāri