Lai gan skaļās diskusijas par Cēsu novada ģerboni pierimušas, par tām atcerējos, Jaunpiebalgas svētkos satiekot jaunpiebaldzēnu Laimoni Šēnbergu, Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētāju, lietišķās grafikas mākslinieku, Jaunpiebalgas un Zosēnu pagasta ģerboņu un tagad arī jaunā Cēsu novada ģerboņa autoru.
Laimonis Šēnbergs pieminēja cēsnieku lielo šūmēšanos par jauno novada ģerboni, kurā citēta vēsturiski unikālā Cēsu reģiona heraldika, sapludinot tajā jau redzētus un jaunus elementus. Mākslinieks ģerboni raksturojis šādi: “Ģerboņa zilā lauka augšējā daļā zelta slīpstūri, kuri arī veido ševrona vai smailes veida figūru, simbolizē tieksmi uz attīstību un izaugsmi. Zelta slīpstūri veido saules staru motīvu. Zem tiem seno novada vēsturi simbolizējošs Cēsu apriņķa ģerboņa senlatviešu sudraba jātnieks ar sarkansudrabsarkanu vairogu valsts karoga krāsu samēros.”
Jāatgādina, ka ir skaidri definēts, kādas krāsas un elementus drīkst izmantot ģerbonī, kā veidojams tā zīmējums. Vislielākā iedzīvotāju pretestība bija pret apaļo vairogu, kas bija Latvijas karoga krāsās un proporcijās, sakot, ka vairogs atgādinot ceļa zīmi “Iebraukt aizliegts”.
Laimonis Šenbergs teic, ka būtībā neapmierinātība bija pilnīgi velta un bez izpratnes, viņam jo dīvaināk licies, ka iesaistījušies ne tikai vietējie, bet arī cilvēki, kas nav tieši saistīti ar Cēsīm, novadu. Mākslinieks sacīja: “Ja nezina vēsturi, ja nezina heraldiku, to neizprot, tad viens cilvēks izdomā izteikt muļķīgu piezīmi un tā sasniegs sniega bumbas efektu. Tā tas ir par jebkuru tēmu. Bet paiet pāris mēnešu, viss noplok, izrādās, ka viss ir kārtībā.”
Vaicāts, vai māksliniekam, darba autoram ar šādu neizpratni nav grūti saskarties, L.Šēnbergs pārliecināti atbild, ka nē, jo, darbojoties ar heraldiku vairāk nekā 30 gadu, ar šādu neizpratni jāsaskaras bieži. Izteikti tas bijis padomju laikā, kad par to nebija nekādu zināšanu, kad šķita, ka ģerbonis ir kā emblēma, kurā jebko, kas ienāk prātā, var likt iekšā. Bet pamazām līdz ar skaidrojošo darbu varot novērot, ka izpratne palielinās. Mākslinieks arī atzinīgi vērtē, ka pašvaldības deputāti veselīgi uztvēruši iedzīvotāju komentārus un atzinuši izveidoto ģerboni.
Jāatzīst, manas tāpat kā, domāju, daudzu iedzīvotāju zināšanas par heraldiku, par ģerboņu veidošanas principiem patiešām ir pārāk mazas, lai varētu izteikt objektīvu viedokli. Tas man atgādināja arī cēsnieka, Dailes teātra direktora Jura Žagara teikto sarunu festivālā “Lampa” , ka ne katrās pārmaiņās ir jāiegūst sabiedrības atzinums, reizēm lēmums jāpieņem jomas speciālistam.
Komentāri