Ceturtdiena, 4. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ērces joprojām ir aktīvas

Iveta Rozentāle
17:23
27.09.2020
9

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vērtē, ka vasarā ērču aktivitāte bija vidēja, augusta beigās zema, tomēr kā katru rudeni iespējama ērču aktivizēšanās, tāpēc, dodoties ogot un sēņot vai vienkārši baudot atpūtu pie dabas, piesargāties aizvien nepieciešams, lai izvairītos no ērču pārnēsātām infekciju slimībām.

SPKC Vidzemes reģiona nodaļas vecākā epidemioloģe Aina Muskova informē, ka vēsturiskajā Cēsu rajonā šogad konstatēti 14 saslimšanas gadījumi ar Laimas slimību, no tiem deviņi vasarā. Arī ar ērču encefalītu saslimuši 14 cilvēki, no tiem 10 vasaras periodā. Diemžēl viens cilvēks, kas inficējās ar ērču encefalītu, nonāca re­animācijā. Aina Muskova secina: “Ja cilvēks būtu vakcinējies, nesaslimtu. Šobrīd gan vērojams, ka valstī vairāk cilvēku saslimst ar Laimas slimību, bet pret to nav vakcīnas. Tāpēc jābūt uzmanīgiem – ērces var ienest gan no dārza, gan piemājas pļavas, tās mājoklī var ienest suņi un kaķi. Ejot uz mežu, vienmēr vajag apģērbties tā, lai ērci uz apģērba var pamanīt laikus, lai tā netiktu pie ādas. Pirms došanas mājās var nopurināties, lai tas, kas pieķēries pie apģērba, nokristu, mājās nomazgāties un arī drēbes izmazgāt.”

A.Muskova vērtē, ka vakcinēšanās pret ērču encefalītu palielinās, vecāki aizvien vairāk rūpējas, lai šo pretpoti saņemtu bērni. Tā kā vakcinēšanās iespēja ir jau ilgāku laiku, par laimi, neviens bērns mūsu pusē nav saslimis ar kādu no ērču pārnēsātajām infekcijas slimībām. Šogad turpinās arī valsts apmaksāta bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija, kā arī bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu ir noteikta 26 novados un ir pieejama bērniem līdz 18 gadiem. Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. Cēsu vēsturiskajā rajonā tie ir Jaunpiebalgas, Līgat­nes, Pārgaujas un Priekuļu novads. 2019. gadā šajā sarakstā bija 23 novadi, tātad inficēšanās gājusi plašumā. A. Muskova norāda, ka vecāki aktīvi izmanto šo iespēju, turklāt interese katru gadu ir arvien lielāka.

Otra bīstamā slimība, ko pārnēsā ērces, ir Laimas slimība, Aina Muskova uzsver, ka tā ir recidivējoša – var noklust un pat pēc krietna laika parādīties. Ir cilvēki, kuri nav pamanījuši ērces piesūkšanos, tikai, kad sliktas pašsajūtas dēļ aiziet pārbaudīties, atklāj, ka slimo ar šo infekciju. Speciāliste iesaka, ja ērce piesūkusies, tomēr vērot ķermeņa reakciju, vai konkrētajā vietā neparādās apsārtums, plankumi, tie var būt ļoti dažādi, ir pat 15 cm diametrā. Ja ir gripai līdzīgi simptomi, drudzis, jādodas pie ārsta, kas visbiežāk nosūta uz analīzēm, lai pārliecinātos par saslimšanas raksturu. Saslimšanas gadījumā ir jālieto antibiotiku kurss. A. Muskova: “Saslimstot ar Laimas slimību, jārēķinās, ka tā var atsaukties gan uz locītavām, gan nervu sistēmu.” Taču ne vienmēr inficētas ērces piesūkšanās nozīmē arī cilvēka saslimšanu.

SPKC epidemioloģe Antra Bormane, apkopojot jaunāku statistiku par saslimšanas gadījumiem, secina: “Visām trim infekcijām gadījumu skaits ir mazāks nekā pērn. Nevar teikt, ka šo slimnieku, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir vairāk. Pēdējie ērču monitoringa dati ir no 25. augusta, kad bija zems ērču aktivitātes līmenis. Statistika uz 21. septembri, salīdzinot pagājušo un šo gadu, liecina, ka pērn ar ērču encefalītu konstatēti 253 saslimšanas gadījumi – 166 akceptēti, šogad saslimuši 228 – akceptēti 169. Ar Laimas slimību pērn saslimuši 405, akceptēti – 330, savukārt šogad saslimuši 273, akceptēti – 263. Ar ērlihi­ozi, kas ir mazāk zināma, bet kuru arī pārnēsā ērces, pagājušajā gadā saslimuši 16, akceptēti 9, bet šogad 10 saslimuši, no tiem astoņi akceptēti.”

Ik gadu Latvijā vidēji tiek fiksēts vairāk nekā 700 saslimšanu ar ērču izraisītām slimībām, visbiežāk – ar Laimas slimību. Tas novērojams arī Vidzemē, kur 2019. gadā ievērojami pieaugusi saslimstība ar Laimas slimību – kopš 2018. gada gadījumu skaits ir divkāršojies. Kā liecina statistika, Vidzemē pērn bijis trešais lielākais laimboreliozes saslimšanas gadījumu skaits Latvijā, atpaliekot tikai no Kurzemes un Rīgas-Pierīgas reģiona. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20 – 40% ērču ir inficētas ar borēlijām, savukārt no 5391 pārbaudītajām ērcēm 44 jeb 0,82% bija inficētas ar ērču encefalītu. Ērces tiek pārbaudītas, ja cilvēks pats tās nogādā pārbaudes veikšanai, tāpēc ne visas cilvēkiem piesūkušās ērces tiek pārbaudītas.

Aina Muskova norāda, ka ērces rudenī vēl ilgu laiku var būt aktīvas, jo tikai tad, kad temperatūra ir vien pāris grādus virs nulles vai noslīd mīnusos, to aktivitāte beidzas. Turklāt, ja šogad tomēr būs kārtīga ziema, tad arī mazāk ērču pārdzīvos šo ziemu un mazāk būs nākamajā gadā, bet šogad neparasti siltās ziemas dēļ pirmās ērces bija sastopamas jau janvārī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi