, Latvijas pasta Vidzemes reģiona direktors
Elektroniskā paraksta (EME) ienākšana mūsu dzīvē radīs jaunas iespējas, arī laika ekonomiju, ko iztērējām, mērojot ceļu uz pasta nodaļu, lai nosūtītu dokumentus.
Tā kā pats samērā daudz lietoju internetu gan darbā, gan mājās, tad elektroniskā paraksta ieviešana būs ļoti izdevīga, jo varēšu nosūtīt dokumentus, neizejot no kabineta. E-paraksts apliecina, ka konkrēta persona, kurai tas pieder, dokumentu ir sagatavojusi un to nosūtījusi. Tas ir tāpat, kā parakstīt dokumentu ar savu personīgo parakstu un nosūtīt pastā kā ierakstītu vēstuli. Elektroniskā paraksta uzticamība būs lielāka, nekā parakstoties rokrakstā, jo, saņemot dokumentu, saņēmējs redzēs dokumentam pievienotu parakstu ar informāciju par dokumenta parakstītāju (vārds, uzvārds, personas kods) un laika zīmogu. Pieslēdzoties Latvijas pasta mājas lapai, var pārbaudīt, vai paraksta sertifikāts ir derīgs un dati atbilst patiesībai. Elektroniskais paraksts gan nederēs iestādēs, piemēram, pie notāra, kur juridiski noteikts, ka, parakstot dokumentu, jābūt klāt personīgi, un arī ar likumiem noteiktos gadījumos. Citos gadījumos šis paraksts der, tādēļ valsts un pašvaldību iestādēm dokumenti būs jāpieņem.
Elektroniskā paraksta ieviešana ir ceļa pašā sākumā. Pirmās iestādes, kas to ievieš, ir Hansabanka, Rīgas dome un Zemkopības ministrija. Latvijas pasts uzvarēja konkursā par 50 tūkstošu viedkaršu un elektronisko parakstu piegādi valsts ierēdņiem. Vienīgais akreditētais elektroniskā paraksta izplatītājs Latvijā ir Latvijas pasts.
Elektroniskā paraksta ieviešana var līdzināties kādreiz maksas karšu ieviešanai bankās, kad iestāžu darbiniekiem sāka ieskaitīt algas banku kontos. Veikalos vēl nebija iespējams ar maksājumu kartēm iegādāties preci. Tas bija kā apburtais loks – pakalpojums ir, bet izmantot to nevar. Tie, kuriem maksājumu kartes bija, gribēja tās izmantot, arī iepērkoties, tādēļ veikali bija spiesti pakalpojumu ieviest. Daudzi vairs neapmeklē veikalus, kuros maksājumu karšu sistēma nav ieviesta. Domāju, ka ar elektroniskā paraksta ieviešanu būs līdzīgi – pieaugs pieprasījums pēc šī pakalpojuma izmantošanas un paralēli veidosies vide, kur to izmantot.
Saņemot dokumentus ar elektronisko parakstu, tie uzņēmumi un iestādes, kas e-me vēl nebūs ieviesuši, būs spiesti to izdarīt. Domāju, lai sistēma sāktu perfekti strādāt, būs nepieciešami divi, trīs gadi.
Arī es vēlos ātrāk sākt izmantot elektroniskā paraksta iespējas. Latvijas pasta mājas lapā publicēti iespējamie e-paraksta izmantošanas veidi. Mani interesē, lai uz galda nekrājas papīru kaudzes. Uzskatu, ka e-paraksts ir arī dabai draudzīgs, jo mazināsies pieprasījums pēc papīra un līdz ar to tiks izcirsts mazāk koku. Citās valstīs e-parakstu izmanto jau vairākus gadus. Pirms pieciem gadiem no ārzemēm saņēmu e-pastu, kur teksta apakšā bija man tolaik nesaprotams zīmodziņš. Latvijā strādā pie tā, lai mūsu valsts iedzīvotāju elektroniski parakstītie dokumenti būtu spēkā arī ārvalstīs. Latvijas e – paraksts līdz ar to būs atzīstams Eiropas Savienības un ar laiku arī citās valstīs. Tas svarīgi arī tādēļ, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji veic darbu mājās citu valstu uzņēmumiem vai arī dibina ar tiem darba attiecības. E-paraksts dod priekšrocību darba līgumu parakstīt elektroniski. Tas nozīmē, ka nav jābrauc uz darba devēja valsti, kas izmaksā dārgi.
E-paraksta kartēs ir divu veidu sertifikāti, un tiem ir divi izmantošanas veidi – autorizācija un juridiskais paraksts. Autorizācija uzrāda dokumenta sūtītāju, un to ļoti ērti pielietot interneta vidē dažādās mājaslapās (piemēram, ar paroli atverot interneta bankas lapas vai dažādas datu bāzes), kā arī sūtot e-pasta vēstules. Juridiskajam parakstam (dokumentiem) jāpievieno laika zīmogs, kas gan ir papildu pakalpojums. Tas pierāda to, kad dokuments parakstīts un ka paraksts šinī laikā ir derīgs.
Interneta lietotājiem Latvijas pasts elektroniskā paraksta lietošanas iespēju piedāvāja no 4. oktobra. Cēsu 1. pasta nodaļā jau iespējams iegādāties elektroniskos parakstus. Šis pakalpojums būs liels palīgs lauku iedzīvotājiem, kuriem uz rajona centru bieži vien jāmēro garš ceļš.
Tiek domāts arī par iedzīvotājiem, kuriem mājās nav interneta pieslēguma. Pasta nodaļās, piesaistot Eiropas Savienības investīcijas, tiek veidoti interneta punkti, kuros iedzīvotāji varēs izmantot savu e-me viedkarti. Šādus interneta pakalpojumus Latvijas pasts jau piedāvā pasta centrā „Sakta” Rīgā.
Būtiska ir apmācība e-paraksta lietošanā. Latvijas pilsētās notiek semināri un konferences interesentiem, kā arī pašvaldību darbinieku apmācība. Zvanot uz Latvijas pasta bezmaksas tālruni 8008001, e-paraksta potenciālie lietotāji var iegūt nepieciešamo informāciju par e-me, kā arī par citiem Latvijas pasta piedāvātajiem pakalpojumiem. Uzskatu, ka bez interneta nākotnē nevarēs iztikt neviens, tādēļ e-paraksts nāk līdzi kā laika taupītājs, ļaujot izmantot iespēju, ko dod elektro-niskais laikmets. Pierakstījusi Valda Rozenberga
Komentāri